cinema.pl Artykuły

czwartek, 02 grudzień 2021 11:08

Ekranizacja głośnej powieści cenionego włoskiego pisarza

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Ekranizacja głośnej powieści cenionego włoskiego pisarza Domenico Starnone, która w Polsce została wydana pod tytułem "Sznurówki". Autor książki jest także odpowiedzialny za scenariusz filmu. Za reżyserię odpowiada równie ceniony Włoch - Daniele Luchetti. W obsadzie znalazły się gwiazdy kina włoskiego: Alba Rohrwacher, Luigi LoCascio, Laura Morante, Silvio Orlando oraz Giovanna Mezzogiorno. 

 

Dlaczego spełniony mąż i ojciec dwójki dzieci postanawia nagle porzucić rodzinę i obojętnie patrzeć, jak jego przeszłość powoli rozpada się na kawałki? Co nim kieruje i czy tylko on jest odpowiedzialny za rodzinny kryzys?

Neapol, początek lat osiemdziesiątych. Aldo i Vanda są małżeństwem z dwunastoletnim stażem. Rodzinną sielankę bohaterów gwałtownie przerywa niespodziewane wyznanie mężczyzny.

Prowadzący na co dzień popularną audycję radiową Aldo przyznaje się pewnego wieczoru do romansu. Gdy namiętna relacja z młodszą koleżanką z pracy zaczyna nabierać tempa, zszokowana Vanda na dobre traci grunt pod nogami. Kobieta nie tylko musi uporać się z własną traumą, ale też wytłumaczyć całą sytuację zdezorientowanym dzieciom. Nie widząc jakiejkolwiek inicjatywy ani żalu ze strony męża, decyduje się podjąć zdecydowane kroki...

Trzydzieści lat później Aldo i Vanda wciąż jednak są razem. Zgorzkniali, nieszczęśliwi, próbują odpowiedzieć sobie na pytanie, co trzyma ludzi przy sobie, kiedy miłość już dawno się skończyła.

Reżyser Daniele Luchetti umiejętnie miesza porządki czasowe i punkty widzenia swoich bohaterów, chcąc jak najpełniej oddać rodzinny dramat. Wsparty świetnymi rolami czołówki włoskich aktorów, opowiada o ukrytych siłach, które nas łączą, ale i szkodach, jakie u wszystkich członków rodziny wyrządzić może związek bez uczucia.

BIOGRAM REŻYSERA

Daniele Luchetti – ceniony włoski reżyser i scenarzysta. Urodził się w 1960 roku w Rzymie. Studiował literaturę oraz historię sztuki. Uczęszczał do szkoły filmowej Gaumont, gdzie wraz z innymi studentami zrealizował zbiorowy projekt „Juke Box". Jego samodzielny debiut przypadł na rok 1988 i film „Jutro się zdarzy". Pokazany został on w sekcji Un Certain Regard canneńskiego festiwalu i dostał nagrodę włoskiej branży filmowej David di Donatello dla najlepszego pierwszego filmu. Kolejne wyreżyserowane przez Luchettiego filmy również miały swoje premiery na czołowych europejskich festiwalach – w Cannes czy San Sebastián. W swoim dorobku ma cztery nagrody David di Donatello, honorujące jego pracę jako reżysera, ale i scenarzysty. W 2010 roku Elio Germano, który wcielił się w główną rolę w jego filmie „Nasze życie", otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu w Cannes. Najnowszy film Luchettiego – „Wszystko zostaje w rodzinie" był filmem otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2020 roku.

Filmografia:

2020 Wszystko zostaje w rodzinie

2019 Zwyczajne szczęście

2018 Io sono Tempesta

2016 Chiamatemi Francesco (serial TV)

2015 Chiamatemi Francesco – Il papa dellagente

2013 Those Happy Years / Anni felici

2010 Nasze życie

2008 All Human Rights for All (segment „La lettera")

2007 Mój brat jest jedynakiem

2003 Powiedz to moimi słowami

1998 Little Teachers / I piccolimaestri

1996 Ritirattid'autore (dok. TV)

1995 La Scuola

1994 Kraj jedyny w swoim rodzaju

1993 The Storm Is Coming / Arriva la bufera

1991 Nosiciel teczki

1990 The Week of the Sphinx / La settimana della sfinge

1988 Jutro się zdarzy

1985 Juke Box

Czytany 281 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 02 grudzień 2021 11:11

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama