cinema.pl Artykuły

niedziela, 28 listopad 2021 16:34

Jeden z najlepszych filmów MFF w Berlinie od 3 grudnia w kinach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Ballada o białej krowie" to irański dramat, który został uznany przez krytyków jednym z najlepszych filmów tegorocznego MFF w Berlinie, niestety wyjechał z festiwalu bez nagrody. Twórcy, prywatnie małżeństwo – Behtash Sanaeeha oraz Maryam Moghadam – po raz trzeci połączyli siły na planie filmowym i stworzyli przejmującą, wołającą o sprawiedliwość, poruszającą serce i skłaniającą do współodczuwania opowieść. 

 

W KINACH OD 3 GRUDNIA 2021

Życie Miny naznaczyła wielka tragedia, jaką była śmierć jej męża. Codzienność kobiety staje na głowie, gdy się dowiaduje, że Babak został uwięziony, a w konsekwencji stracony za zbrodnię, której nie popełnił. Odpowiedzialne za tę feralną pomyłkę władze chcą zamieść sprawę pod dywan i obok przeprosin oferują bohaterce finansową rekompensatę.

Zrozpaczona Mina nie może pogodzić się z tragicznym w skutkach nieporozumieniem. Rozpoczyna walkę z cynicznym systemem, dążąc do tego, by sprawiedliwość wyszła na jaw. Takie działania wymagają nie tylko siły i determinacji, ale także nakładów finansowych. Gdy sytuacja kobiety oraz jej córki ulega pogorszeniu, do drzwi Miny puka nieznajomy, który przekonuje, że chce spłacić zaciągnięty u jej męża dług. Ostrożna początkowo kobieta z czasem nabiera zaufania do Rezy. Nie jest jednak świadoma prawdziwych motywacji, jakie stoją za jego zachowaniem.

Film konkursowy ostatniego Berlinale, jest komplementarnym spojrzeniem na błędy systemu, bezosobowe zbrodnie lekkomyślnie tłumaczone wolą siły wyższej, próby odkupienia win a przede wszystkim – na losy matki i córki, zostawionych samym sobie. 

 

BIOGRAM REŻYSERÓW

Behtash Sanaeeha – irański reżyser, scenarzysta i producent. Urodził się w Shiras. Po ukończeniu studiów na kierunku inżynierii lądowej rozpoczął swoją przygodę z filmem. Pisał scenariusze i reżyserował krótkie metraże, dokumenty, reklamy oraz telewizyjne serie animowane. Jego pełnometrażowy debiut „Risk of Acid Rain" (2015) pokazywany był na trzydziestu festiwalach na całym świecie. Dwa kolejne filmy wyreżyserował do spółki z Maryam Moghaddam.

Maryam Moghaddam – irańska aktorka, scenarzystka i reżyserka. Urodziła się w Teheranie. Po ukończeniu Performing Arts School w Göteborgu rozpoczęła współpracę jako aktorka ze szwedzkimi teatrami, m.in. Göteborgs Stadsteater. Występowała także w irańskich filmach, m.in. w nagrodzonym Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale „Closed Curtain" (2013) Jafara Panahiego i Kambuzii Partoviego. Jest współautorką scenariusza reżyserskiego debiutu Behtasha Saneehy „Risk of Acid Rain".

Filmografia:

Behtash Sanaeeha

2020 Ballada o białej krowie / Ghasideyeh Gave Sefid – współreżyseria

2017 The Invincible Diplomate of Mr Naderi / Dyplomacie Shekastnapazire Aghaye Naderi (dok.) – współreżyseria

2015 Risk of Acid Rain / Ehtemale Barane Acidi

 

Maryam Moghaddam

2020 Ballada o białej krowie / Ghasideyeh Gave Sefid – współreżyseria

2017 The Invincible Diplomate of Mr Naderi / Dyplomacie Shekastnapazire Aghaye Naderi (dok.) – współreżyseria

Czytany 308 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 28 listopad 2021 16:46

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama