cinema.pl Artykuły

czwartek, 25 listopad 2021 10:58

„Supernova” ze Studia Munka zwycięża na Bali!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Supernova" podbiła 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Balinale. Rewelacyjny debiut Bartosza Kruhlika wraca z największej międzynarodowej imprezy filmowej w Indonezji bogatszy o nagrodę dla zwycięskiej fabuły. Produkcja Studia Munka SFP pokonała konkurentów ze Stanów Zjednoczonych, Holandii, Francji, Norwegii czy Indonezji.

 

Na polnej drodze kłóci się małżeństwo. On jest pijany, ona zmęczona jego uzależnieniem. Wraz z dwójką małych dzieci kobieta postanawia opuścić rodzinny dom, by zacząć nowe życie z dala od zapijaczonego męża. Ten dzień ma być dla obojga przełomowy. I będzie! Choć inaczej niż ktokolwiek mógłby się spodziewać...Tragiczny wypadek samochodowy przetnie losy ludzi, którzy w innych okolicznościach nie mieli by szans na konfrontację. Tak rozpoczyna się – oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego – filmowa opowieść Bartosza Kruhlika.

„Za tempo opowiadanej historii i grę z oczekiwaniami publiczności", a także za „konsekwencję w dążeniu do satysfakcjonującego finału" – napisali jurorzy Balinale, uzasadniając zwycięski "Supernovej" werdykt.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Balinale, organizowany na rajskiej wyspie Bali, to największa i najstarsza międzynarodowa impreza filmowa w Indonezji. W tegorocznym międzynarodowym konkursie film „Supernova" rywalizował z produkcjami ze Stanów Zjednoczonych, Holandii, Francji, Norwegii i Indonezji. W składzie Jury znaleźli się: reżyserka i scenarzystka Nia Dinata, aktor Richard Oh oraz autorzy zdjęć Benny Kadarharianto i Anggi Frisca.

Festiwalowa kariera „Supernovej" to długie pasmo sukcesów i bogata kolekcja nagród. Na krajowym podwórku film uhonorowany został m.in. Nagrodą za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Wielkim Jantarem Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film", Nagrodą Główną w konkursie polskim Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych „Off Camera" w Krakowie, Tarnowską Nagrodą Filmową, Złotą Rybką Ińskiego Lata Filmowego oraz Złotą Taśmą Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP.

Bartosz Kruhlik nominowany był także do Paszportu Polityki oraz – aż w czterech kategoriach – do Polskich Nagród Filmowych Orły. „Supernovą" nagradzały także międzynarodowe gremia jurorskie oraz publiczność na festiwalach filmowych w meksykańskim Monterrey, w Skopje, Tiranie, Dublinie, Pradze oraz indyjskim Pune.

– Nasz film ma w sobie coś z thrillera – mówi o „Supernovej" Bartosz Kruhlik. – Bardzo dbaliśmy o psychologiczną wiarygodność postaci (...) Chcieliśmy osiągnąć efekt dokumentalnej surowości, będący może dalekim echem stylu braci Dardenne, których twórczość wywarła na mnie wielkie wrażenie. Niezwyczajna zwyczajność, która kryje tajemnicę – takie kino cenię i taka jest, mam nadzieję, „Supernova" – podkreśla reżyser.

Za produkcję „Supernovej" z ramienia Studia Munka SFP odpowiadali: Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Koproducentem filmu był Canal+ Polska. Obraz zrealizowany został w ramach pierwszej edycji programu „60 Minut"  wspartego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Czytany 338 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 25 listopad 2021 11:02

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama