cinema.pl Artykuły

niedziela, 21 listopad 2021 23:55

Najlepszy polski film dokumentalny roku poszukiwany

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Krakowska Fundacja Filmowa, partner Polskiej Akademii Filmowej, przygotowuje listę polskich produkcji, które mogą ubiegać się o nominację do Polskiej Nagrody Filmowej ORZEŁ 2022 kategorii Najlepszy Film Dokumentalny. Informacje o filmach spełniających warunki kwalifikacji należy przesyłać do 28 listopada.

 

Polskie Nagrody Filmowe Orły są przyznawane co roku przez Polską Akademię Filmową w kilkunastu kategoriach najlepszym filmom polskim, które spełniły warunki kwalifikacji w trakcie minionego roku. Od 2013 roku Orły przyznawane są także filmom dokumentalnym, które mogą obiegać się najpierw o nominację, a potem o nagrodę w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny, ale również w kategorii Najlepszy Film (o ile spełniły warunek siedmiodniowej dystrybucji kinowej).

Ubiegłorocznym laureatem Orła za Najlepszy Film Dokumentalny został głośny dokument “Wieloryb z Lorino” Macieja Cuskego, który miał swoją premierę i otrzymał wiele nagród na jubileuszowym, 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym. W przeszłości nagrodę otrzymały inne wybitne tytuły m.in. “Książę i dybuk” (reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski), „21 x Nowy Jork” (reż. Piotr Stasik) czy „Komunia” (reż. Anna Zamecka). 

Krakowska Fundacja Filmowa czeka na zgłoszenia filmów za pomocą interaktywnego formularza: https://forms.gle/xVaEYZZP3pUUZUSL7 do 28 listopada 2021 roku.

Zgodnie z Regulaminem Orłów do Polskich Nagród Filmowych o kwalifikację w kategorii filmów dokumentalnych mogą ubiegać się polskie filmy o długości minimum 40 minut, bez względu na technikę realizacji, które są kreatywnymi filmami dokumentalnymi, interpretują rzeczywistość nadając jej oryginalną, zdecydowanie artystyczną formę i przedstawiają autorski punkt widzenia. 

Do nadchodzącej edycji kwalifikują się jedynie filmy, które w okresie od 1 marca do 31 grudnia 2021 roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach kinowych lub których pierwsza emisja telewizyjna – w zależności co nastąpiło najpierw – nastąpiła pomiędzy 1 marca a 31 grudnia 2021 roku.

 

Więcej informacji: Krakowska Fundacja Filmowa: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  

Czytany 337 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 21 listopad 2021 23:57

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama