cinema.pl Artykuły

niedziela, 21 listopad 2021 23:26

Bukowski i jego raport o stanie wojennym

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W przeddzień 40 rocznicy ogłoszenia stanu wojennego, TVP pokaże „Babilon”. To film fabularny, w reżyserii Marka Bukowskiego. Scenariusz powstał na podstawie książki  Marka Nowakowskiego „Raport o stanie wojennym. Zapiski z codzienności”. 

 

Ta codzienność wykracza daleko poza obrazki milicyjnych patroli, widok grzejących się nad koksownikami żołnierzy, czy telewizyjne wystąpienie generała Jaruzelskiego zamiast Teleranka.  Stan wojenny to nie tylko zima 81/82. Mieszkańcy PRL przez ponad 1,5 roku zmuszeni byli żyć na granicy ubóstwa, walczyć o przetrwanie, o podstawowe artykuły, w sytuacji gdy,  jak pisał M. Nowakowski „władza chwyciła naród w swe żelazne łapy i dusi” .

Tłem przedstawionej w filmie opowieści są wydarzenia, które rozegrały się 3 maja 1982 r. na ulicach Warszawy. Tego dnia milicja i ZOMO brutalnie spacyfikowały największą od czasów wprowadzenia stanu wojennego demonstrację.  O tym, jak ten dzień wyglądał, będziemy mogli się przekonać również dzięki użytym w filmie unikalnym materiałom archiwalnym. 

Ciekawym zabiegiem jest również połączenie klasycznego filmu fabularnego z animacją stylizowaną na komiks. 

Atutem filmu jest obsada aktorska. Na ekranie będziemy mogli zobaczyć m.in. Jolantę Fraszyńską, Przemysława Bluszcza, Krzysztofa Wakulińskiego, Jacka Knapa, Piotr Głowackiego, Macieja Mikołajczyka, Grzegorza Palkowskiego oraz Tomasza Schimscheinera.

W postać głównego bohatera, nastoletniego Jacka, wcielił się syn reżysera - Szymon Bukowski. Jest niemal w tym samym wieku, w jakim był  jego ojciec w czasie, w którym dzieje się akcja filmu. Dodatkową atrakcją dla widza może być możliwość porównania Marka Bukowskiego we wczesnych rolach z jego synem, którego niewątpliwym walorem, oprócz talentu, jest naturalna autentyczność. 

 

FILM FABULARNY / Tytuł :

BABILON ”Raport ze stanu wojennego” 

Czas filmu – (In total time) :   1h :14 min 

Scenariusz: MACIEJ DANCEWICZ MAREK BUKOWSKI  Reżyseria: MAREK BUKOWSKI  Zdjęcia: ARTUR ZDRAL  Montaż: MATEUSZ KIEŁBOWICZ  Muzyka:  PIOTR MIKOŁAJCZAK

Scenografia AGATA STRÓŻYŃSKA  Dekoracja wnętrz KLARA FILIPOWICZ  Kostiumy MARTA GRUDZIŃSKA  Charakteryzacja ADRIANNA KLEMEŃSKA

 Producent:

TELEWIZJA POLSKA S.A

Producent realizujący:

ROCK AND ROLL PRODUCTION

PIOTR MIKOŁAJCZAK

Czytany 354 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 21 listopad 2021 23:42

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama