cinema.pl Artykuły

niedziela, 21 listopad 2021 21:31

BALLADA O BIAŁEJ KROWIE polski zwiastun do filmu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Znakomicie przyjęty na ostatnim festiwalu w Berlinie irański obraz "Ballada o białej krowie", można uznać za kontynuację filmu Mohammada Rasoulofa "Zło nie istnieje", który gościł niedawno w kinach. "Ballada o białej krowie" porusza również temat kary śmierci. Jednak tutaj twórcy skupili się na rodzinie ofiary, opowiadając historię matki i córki, zostawionych samym sobie po śmierci męża i ojca. 

 

 

Jak powiedziała reżyserka i odtwórczyni głównej roli Maryam Moghaddam, film ukazuje prawdziwe historie przytrafiające się kobietom w Iranie, a także w innych krajach gdzie stosowana jest kara śmierci. Ona sama została wychowana przez samotną matkę gdyż jej ojca stracono, gdy była mała. I to właśnie matka reżyserki była dla niej największym bodźcem i inspiracją do napisania scenariusza filmu. 

Życie Miny naznaczyła wielka tragedia, jaką była śmierć jej męża. Codzienność kobiety staje na głowie, gdy się dowiaduje, że Babak został uwięziony, a w konsekwencji stracony za zbrodnię, której nie popełnił. Odpowiedzialne za tę feralną pomyłkę władze chcą zamieść sprawę pod dywan i obok przeprosin oferują bohaterce finansową rekompensatę.

Zrozpaczona Mina nie może pogodzić się z tragicznym w skutkach nieporozumieniem. Rozpoczyna walkę z cynicznym systemem, dążąc do tego, by sprawiedliwość wyszła na jaw. Takie działania wymagają nie tylko siły i determinacji, ale także nakładów finansowych. Gdy sytuacja kobiety oraz jej córki ulega pogorszeniu, do drzwi Miny puka nieznajomy, który przekonuje, że chce spłacić zaciągnięty u jej męża dług. Ostrożna początkowo kobieta z czasem nabiera zaufania do Rezy. Nie jest jednak świadoma prawdziwych motywacji, jakie stoją za jego zachowaniem.

Film konkursowy ostatniego Berlinale, jest komplementarnym spojrzeniem na błędy systemu, bezosobowe zbrodnie lekkomyślnie tłumaczone wolą siły wyższej, próby odkupienia win a przede wszystkim – na losy matki i córki, zostawionych samym sobie. 

W KINACH OD 3 GRUDNIA 2021

W sieci pojawił się właśnie polski zwiastun filmu.

Czytany 328 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 21 listopad 2021 21:47

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama