cinema.pl Artykuły

czwartek, 11 listopad 2021 15:05

POKAZ „WIELORYBA Z LORINO" NA DOC HOT SELECTION

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Zapraszamy na piąty pokaz z cyklu DOC HOT SELECTION prezentującego najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat. Tym razem, na pokazie 17 listopada 2021 (środa) w kinie Kultura będzie można zobaczyć „Wieloryba z Lorino" Macieja Cuske. Wstęp na pokazy DOC HOT SELECTION jest bezpłatny, po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu.

 

„Wieloryb z Lorino", 2019 r.

Scenariusz i reżyseria: Maciej Cuske

Zdjęcia: Piotr Bernaś, Artur Sienicki

Produkcja: Mikołaj Pokromski

Czas trwania: 59 min.

Film opowiada historię ludzi, którzy zamieszkują jedno z najbardziej niedostępnych i najtrudniejszych do życia miejsc na Ziemi - Półwysep Czukocki. Oddzielony wąską cieśniną od Alaski Półwysep leży na północno-wschodnim krańcu Eurazji, nad Morzem Beringa i Czukockim. Obecnie mieszkają tu Rosjanie, Czukcze i Eskimosi. Film ukazuje, jak starożytna tradycja polowania na wieloryby skupia wokół siebie różnych przedstawicieli lokalnej społeczności.

 

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), w środę, 17 listopada 2021 o godz. 19.00.

 

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, wydawane w kasie kina, w dniu projekcji, od godz. 11:45. Liczba miejsc jest ograniczona. Podczas seansu obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu, Maciejem Cuske, producentem - Mikołajem Pokromskim i montażystką Katarzyną Orzechowską.

 

Pokaz filmu „Wieloryb z Lorino" to przedostatni seans z tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION w ramach której widzowie przez cztery miesiące bezpłatnie mogą na dużym ekranie obejrzeć najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Głównym organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Filmy będą prezentowane w zarządzanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich kinie Kultura. Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach Doc Lab Poland, jedynego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy" w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Badjao. Duchy z morza" Elizy Kubarskiej, „Call me Tony" w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit" Marty Prus, „Wiatr. Thriller dokumentalny" Michała Bielawskiego i „Blizny" Agnieszki Zwiefki. Ostatnim pokazem w cyklu będzie „Furia" Krzysztofa Kasiora.

 

Głównym celem Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego jest promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

 

Program DOC HOT SELECTION został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami są: kino Kultura, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i kancelaria prawna MKZ Partnerzy.

Czytany 351 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 11 listopad 2021 15:10

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama