cinema.pl Artykuły

czwartek, 11 listopad 2021 11:00

Pełna emocji historyczna podróż filmowa stworzona wyłącznie z materiałów archiwalnych

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Z okazji Dnia Niepodległości na Polsat Go można bezpłatnie oglądać „Niepodległość” – współprodukowany przez Telewizję Polsat wyjątkowy film dokumentalny w całości złożony ze zrekonstruowanych cyfrowo i pokolorowanych zdjęć i filmów z lat 1914-1923.

 

Nagrodzony Telekamerą w kategorii Produkcja Roku dokument w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego swoją premierę miał w 2018 roku, teraz jest dostępny bezpłatnie na Polsat Go.

Twórcy „Niepodległości” zabierają widzów w pełną emocji, nostalgiczną podróż od I wojny światowej poprzez powstania, wojnę bolszewicką do nowej, powojennej rzeczywistości, w której niepodległa Polska powraca na mapę świata. Film nie jest jednak wyłącznie zapisem wielkiej historii i polityki, dziejowych burz i przelanej krwi. To także jedyne w swoim rodzaju świadectwo dnia codziennego, zwykłego życia, pracy i zabawy naszych Rodaków w pierwszych latach po odzyskaniu przez nich swojej Ojczyzny. 

Na film składają się dokumentalne, odrestaurowane i pokolorowane materiały filmowe i fotograficzne pokazujące Polskę w latach 1914-1923. By je zdobyć autorzy prowadzili poszukiwania w archiwach amerykańskich, niemieckich, francuskich, ukraińskich, rosyjskich oraz polskich. 80 procent materiałów nigdy wcześniej nie było publikowanych.

- Zaczęliśmy szukać obrazów, szukaliśmy ich przez wiele lat. Odkryłem te francuskie archiwa jeszcze w latach dziewięćdziesiątych - opowiadał reżyser „Niepodległości” Krzysztof Talczewski.

Film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widzów i krytyków. „Rewelacyjna lekcja historii oraz nostalgiczny pomnik wystawiony Niepodległej :-)”. „Piękny film dokumentalny na 100-lecie niepodległości! Dziękujemy :) – to tylko niektóre z opinii użytkowników Filmweb.pl.

Na Polsat Go obejrzeć można również ekskluzywne materiały dotyczące powstawania filmu, rozmowy z twórcami, a także przemówienie marszałka Józefa Piłsudskiego do narodu.

 

 

„Niepodległość”

Reżyseria: Krzysztof Talczewski 

muzyka: Krzesimir Dębski 

producent kreatywny: Mirosław Bork 

producent: MWM Media Sp. z o.o. 

koproducenci: Telewizja Polsat Sp. z o.o., Filmoteka Narodowa - Narodowy Instytut Audiowizualny

 

 

Film dokumentalny „Niepodległość” już dostępny w Polsat Go! Polsat Go – to nowa aplikacja i serwis internetowy dla wszystkich. Najlepsze seriale, programy rozrywkowe, sport i inne treści znane z kanałów Telewizji Polsat. Oglądaj na polsatgo.pl lub w aplikacji.

Czytany 306 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 11 listopad 2021 11:05

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama