cinema.pl Artykuły

środa, 10 listopad 2021 10:48

Jack Roth zagrał w polskim filmie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Śmierć Zygielbojma” jest z pewnością jednym z najważniejszych filmów ostatnich lat. To poruszająca, oparta na faktach historia heroicznej walki jednego człowieka – Szmula Zygielbojma, o to, by świat dostrzegł tragedię milionów. Film, który od kilku dni jest już w kinach w całęj Polsce, wyreżyserował Ryszard Brylski, muzykę do niego skomponował laureat Oscara Jana A.P. Kaczmarek, a na ekranie zobaczymy plejadę polskich gwiazd (m.in. Wojciech Mecwaldowski, Karolina Gruszka, Aleksandra Popławska, Marcin Bosak) oraz aktorów znanych z zagranicznych produkcji – m.in. Jacka Rotha. 

 

Jack Roth zagrał do tej pory w kilku hollywoodzkich hitach – m.in. „Bohemian Rhapsody” czy „Gwiezdne wojny”, a także w skandynawskim thrillerze psychologicznym „Pierwszy śnieg”. Jest on najstarszym synem Tima Rotha – angielskiego aktora, producenta i reżysera, któremu największą popularność przyniosły role u Quentina Tarantino – w „Pulp Ficton” i „Wściekłych psach”. W 1995 r. nominowany został do Oscara dla aktora drugoplanowego za rolę w filmie „Rob Roy”. 

Nie mieliśmy wspólnych scen z Jackiem Rothem, ale byłem na planie i widziałem, jak on gra, rozmawialiśmy na temat pracy. Muszę przyznać, że to jedna z najzdolniejszych osób, z jakimi się spotkałem – przyznaje Wojciech Mecwaldowski, odtwórca głównej roli w filmie „Śmierć Zygielbojma”.

W „Śmierci Zygielbojma” Jack Roth wciela się w Adama – brytyjskiego reportera, który szuka tematów, które pchnęłyby jego karierę do przodu. Pewnego dnia trafia na sprawę samobójczej śmierci tajemniczego przybysza z Polski. Temat, wydawałoby się, jak wiele, ale dziennikarz wiedziony przeczuciem postanawia przyjrzeć się losom zmarłego. Wkrótce okaże się, że to historia, która powinna wstrząsnąć całym światem. Szmul Zygielbojm w okupowanej Polsce zostawił rodzinę, by wyruszyć z tajną misją najpierw do Nowego Jorku, a potem do Londynu. Miał przekazać przywódcom zachodniego świata informacje o ogromie zbrodni popełnianych przez Niemców na milionach europejskich Żydów. Starania Zygielbojma zderzyły się z murem obojętności i niezrozumienia. Zdał sobie sprawę, że nie jest w stanie sprawić, by ktokolwiek ruszył na pomoc jego mordowanym braciom, którzy w akcie ostatecznej desperacji chwycili za broń w warszawskim getcie. Załamany swą bezsilnością, poświęcił życie w nadziei, że taka ofiara nie przejdzie bez echa. Po latach, Adam, grany przez Jacka Rotha, próbuje sprawić, by prawda wreszcie ujrzała światło dzienne.

Dlaczego akurat Jack Roth wcielił się w postać Adama? Na to pytanie odpowiada reżyser Ryszard Brylski. W Londynie odbywały się castingi. Jack pierwotnie nie był brany pod uwagę do roli Adama. Tamtejsi reżyserzy castingowi, po przeczytaniu scenariusza, w którym był mocny miłosny wątek, proponowali raczej aktorów w typie amantów. Zaprezentowano mi plejadę fajnych nazwisk – osób, które znane są z filmów i seriali. Wszyscy byli bardzo przystojni. Długo nie mogliśmy się zdecydować, kogo powinniśmy wybrać. Jack Roth został zaproponowany do roli Thomasa. Gdy go zobaczyłem, od razu wiedziałem, że to właśnie on musi zagrać Adama – że to ten człowiek, który, ze swoją dosyć szorstką urodą i błyskiem w oku, idealnie będzie pasował do Karoliny Gruszki. No więc zmieniliśmy nasze plany i ostatecznie Jack zagrał Adama, a w Thomasa wcielił się Will Brown – wyjaśnił Brylski.

“ŚMIERĆ ZYGIELBOJMA” 

Reżyseria: Ryszard Brylski („Żurek”, „Cudowne lato”) 

Scenariusz: Ryszard Brylski/ Wojciech Lepianka 

Muzyka: Jan A.P. Kaczmarek („Marzyciel” – OSCAR, „Niewierna”, „Quo Vadis”) 

Gatunek: dramat

Produkcja: WFDiF, Włodzimierz Niderhaus 

Współfinansowanie: Polska Fundacja Narodowa, Polski Instytut Sztuki Filmowej

Dystrybucja w Polsce i na świecie: Monolith Films 

Data premiery: 5 listopada 2021

Film współfinansowany przez Polską Fundację Narodową. 

Czytany 376 razy Ostatnio zmieniany środa, 10 listopad 2021 11:04

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama