cinema.pl Artykuły

środa, 10 listopad 2021 09:56

Koprodukcja CANAL+ z nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Pełnometrażowy animowany film familijny „Nawet myszy idą do nieba” ma szansę na Europejskiego Oscara! Polskim koproducentem filmu jest warszawskie studio Animoon.

 

„Nawet myszy idą do nieba” w reżyserii Denisy Grimmovej i Jana Bubenička to koprodukcja czesko-francusko-polsko-słowacka, łącząca najlepsze tradycje polskiej i czeskiej animacji lalkowej. Animacja debiutowała w czerwcu tego roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, otrzymała również nagrody m.in. na festiwalach w Szanhgaju (gdzie zdobyła nagrodę dla najlepszego filmu), na Anifilm, Lucas Film Festival, festiwalu Kino Dzieci.

Film opowiada historię małej myszki –  Czmyszki, która pragnie udowodnić swoją odwagę i stawia czoła lisowi – Rudeuszowi. Wskutek niespodziewanego obrotu spraw oboje trafiają do nieba dla zwierząt. Dopiero tam rozpoczną się ich prawdziwe przygody.

„Nawet myszy idą do nieba” to niezwykle poruszająca opowieść o nadziei, miłości i odwadze. Historia przyjaźni, która tylko z pozoru wydaje się być niemożliwa. Scenariusz filmu powstał na motywach powieści czeskiej pisarki – Ivy Procházkovej.

Film został wykonany techniką animacji lalkowej, a w jego powstaniu uczestniczyło wielu polskich artystów. Lalki wykonali twórcy z Łodzi – miasta historycznie związanego z animacją lalkową –  a za koordynowanie tych prac była odpowiedzialna firma Momakin. W Łodzi powstała prawie połowa lalek wykorzystanych w filmie (w tym postać głównej bohaterki – myszki Czmyszki i innych gryzoni). Muzykę skomponował Krzysztof A. Janczak, a w pracach animacyjnych na czeskim planie uczestniczyło troje polskich animatorów – Katarzyna Okoniewska, Piotr Ficner i Ilenia Cotardo.

Głównym producentem filmu jest czeskie studio Fresh Films. Koproducentami są polskie Animoon oraz francuskie Les Films du Cygne i słowackie CinemArt. Film powstał przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Łódzkiego Funduszu Filmowego w koprodukcji z EC1 Łódź - Miasto Kultury oraz CANAL+ Polska S.A. Partnerem jest Momakin, a dystrybucją w Polsce zajmuje się Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Europejska Nagroda Filmowa to najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane europejskim filmom. W kategorii dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego w 2017 roku triumfowała inna polska koprodukcja: film „Twój Vincent”. Tegorocznych laureatów poznamy na gali w Berlinie 11 grudnia.

Czytany 427 razy Ostatnio zmieniany środa, 10 listopad 2021 09:59

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama