cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 08 listopad 2021 14:58

Znamy laureatów 10. edycji 48 Hour Film Project

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Film „Nic się nie stało” wygrał jubileuszową, 10. edycję 48HFP. Jury przyznało nagrody w 14 kategoriach.

Zakończyła się jubileuszowa, 10. edycja 48 Hour Film Project, którego zasadą jest przygotowanie filmu - od pomysłu do postprodukcji - w zaledwie dwie dobry. W konkursie wzięły udział 64 ekipy, z których 58 oddało na czas ukończone filmy. Każda pracowała nad filmem wylosowanego gatunku, w którym dodatkowo musiały znaleźć się obowiązkowe elementy: rekwizyt – doniczka, bohater: elektryk lub elektryczka o nazwisku Piorun i linia dialogowa „Zrób tak, żeby było dobrze”.

Filmy oceniło Jury w składzie: Kaja Klimek – przewodnicząca, Rafał Mohr, Tomek Naumiuk i Katarzyna Orzechowska. Przyznało nagrody w 14 kategoriach. W większości kategorii, gdzie jurorzy zdecydowali najpierw na wstępną selekcję wyróżniających się prac, przyznano także nominacje. 

- To dla nas wielka radość, że nagradzamy film reprezentujący akurat horror. Trzyma napięcie, potrafi przestraszyć, a przy okazji jest to gatunek, który polscy filmowcy podejmują rzadko. I liczymy, że twórcy, którzy wygrywają nagrodę dla najlepszego filmu, będą tworzyć kolejne horrory – mówiła Kaja Klimek, ogłaszając zwycięzców, twórców filmu „Nic się nie stało”. 

- Chciałbym dodać, że jury głosowało na filmy i ustaliło werdykt jednogłośnie. Bardzo doceniamy pracę wszystkich ekip filmowych, sami wiemy z doświadczenia, że zrobienie filmu w krótkim czasie jest czymś szalenie trudnym. Jeśli ten czas jest zamknięty w 48 godzinach, to tym bardziej chapeau bas, chylimy czoła przed tymi dziełami – podkreślał Rafał Mohr.

Najlepszym filmem tego roku okazał się trzymający w napięciu miejski horror „Nic się nie stało” Studia Hologram. Ekipa ta zdobyła też nagrody za zdjęcia, montaż i dla najlepszej aktorki. W filmie wystąpili też Alicja Wieniawa, Iryna Sylinnyk i Janek Steifer 

Uznanie jurorów zdobyła również osadzona w odległych wiekach historię o zemście „Gloria i chwała” grupy filmowej Deadline, która została nagrodzona za reżyserię, charakteryzację i kostiumy. Nagrodę za scenariusz zdobył film „Jestem sceptyczny” grupy Szybka Akcja, której członkiem jest artysta i znany youtuber Martin Stankiewicz.

Maria Leśnodorska-Lis – producentka 48HFP i Genevieve Assaf – producentka wykonawcza

Laureaci 10. edycji 48 Hour Film Project:

Najlepszy film: „Nic się nie stało” ekipy Studio Hologram

Najlepsza reżyseria: Mikołaj Brożek I Bartłomiej Jęcka z ekipy Grupa filmowa Deadline za film „Gloria i Chwała”

Najlepszy scenariusz: Martin Stankiewicz, Wiktor Kiełczykowski, Marcin Randall Nowakowski i Adrianna Nowakowska z ekipy Szybka Akcja za film „Jestem Sceptyczny”

Najlepsze zdjęcia: Piotr Kosmalski z ekipy Studio Hologram za film „Nic się nie stało„

Najlepszy montaż: Tomek Wilczyński za film „Nic się nie stało” ekipy Studio Hologram

Najlepszy aktor: Piotr Charytoniuk z ekipy Szerszy kadr za film „Chary”

Najlepsza aktorka: Anna Mrozowska z ekipy Studio Hologram za film „Nic się nie stało”

Najlepsza muzyka komponowana: Adam Bieniek z ekipy Grupa Bund za film „Konflikt”

Najlepsza charakteryzacja: Maja Kłosek z ekipy Grupa Filmowa Deadline za film „Gloria i Chwała”

Najlepsze kostiumy: Oskar Kujawa i Bartosz Brożek z ekipy Grupa Filmowa Deadline za film „Gloria i Chwała”

Najlepsza realizacja gatunku: ekipa KabFam za film „Pioruny”

Najlepsze użycie lini dialogowej: ekipa MWM Artfilm za film „1991”

Najlepsze użycie rekwizytu: ekipa Millepatte&Tusenbein Production za film „Hobby Horse”

Najlepsza kreacja bohatera: ekipa Grupa Bund za film „Konflikt”

48HFP jest konkursem międzynarodowym - zwycięska ekipa tej edycji rusza w świat na międzynarodowe finały podczas Festiwalu Filmapalooza, gdzie powalczy o pokaz na prestiżowym Short Corner w Cannes.

Gala wręczenia nagród 10. edycji 48 Hour Film Project odbyła się online 6 listopada.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Przestrzeń Filmowa. Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa. Jego Partnerem Strategicznym jest FUJIFILM Polska.

Partnerami wydarzenia są kino Elektronik, Audio Network Polska, LIGHTHOUSE.GURU, Warszawska Szkoła Filmowa, Mazovia Warsaw Film Commision, TAK CZYTAM, StoryLab.pro i Instax.

Pełna lista nagród i nominacji dostępna jest na stronie 48HFP: https://www.48hfppoland.pl/znamy-laureatow-10-edycji-48hfp-warszawa-2021/

Tegoroczne filmy konkursowe obejrzeć można tutaj:  https://www.youtube.com/c/48HFPPoland/videos

Czytany 316 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 listopad 2021 15:06

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama