cinema.pl Artykuły

wtorek, 02 listopad 2021 16:23

„Figury niemożliwe i inne historie I" najlepszą animacją na DOK Leipzig!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Animacja Marty Pajek, wieńcząca nagradzaną na całym świecie trylogię „Figury niemożliwe i inne historie”, otrzymała Złotego Gołębia dla najlepszej animacji w Miedzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych na zakończonym w ten weekend festiwalu filmów dokumentalnych i animowanych w Lipsku. Filmy nagrodzone na DOK Leipzig mogą starać się o nominacje do Oscara oraz Europejskich Nagród Filmowych.

 

Ostatnia realizacyjnie, ale pierwsza chronologicznie, część tryptyku Marty Pajek jest postapokaliptyczną wizją świata, w którym człowiek i jego istnienie nie znaczą więcej niż ułamek sekundy. Bohaterka filmu, stara kobieta, z trudem przemierza ulice wyludnionego miasta. W krótkich przebłyskach powracają wspomnienia tych, którzy do miasta już nigdy nie wrócą.

Podobnie jak poprzednie dwie części trylogii, „Figury niemożliwe i inne historie I” są oparte na koncepcji figur niemożliwych czyli takich, które można narysować, ale ich występowanie w rzeczywistości jest niemożliwe. Każdy z filmów opowiada o dążeniu do doskonałości i spełnienia w rzeczywistości pełnej pułapek. Najnowszą część wyróżnia pojawienie się dialogu, a głosu głównej bohaterce udzieliła wybitna aktorka Anna Polony.

„Figury niemożliwe i inne historie I” mimo że otwierają trylogię zostały zrealizowane jako jej ostatnia część. Czułam, że potrzebuję więcej czasu i doświadczenia, by móc zająć się tematem upadku cywilizacji i końca ludzkości. Podczas pracy miałam okazję spędzić czas w miastach silnie związanych z historią – Warszawie, Wiedniu, Moskwie. Wszystkie te miejsca wraz z ich imponującą architekturą stały się inspiracją do filmu, w którym miasto jest jednym z bohaterów – opowiada Marta Pajek, reżyserka i scenarzystka filmu.

Światowa premiera filmu odbyła się we wrześniu na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Ottawie (OIAF), film ma też już na swoim koncie wyróżnienie festiwalu Balkanima. Poprzednie części trylogii: „Figury niemożliwe i inne historie II” (2016) i „III” (2018) były pokazywane na największych międzynarodowych festiwalach (m.in. Cannes, Annecy, Clermont-Ferrand) i zdobyły w sumie 48 nagród i wyróżnień. Producentami tryptyku „Figury niemożliwe i inne historie” są Piotr Szczepanowicz i Grzegorz Wacławek z Animoon. 

Marta Pajek jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie specjalizowała się w filmie animowanym w pracowni legendarnego animatora Jerzego Kuci. Autorka nagradzanych filmów animowanych. Jej poprzedni film „Figury Niemożliwe i inne historie II” był wyświetlany i nagradzany na prawie 80 festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Otrzymał w sumie 25 nagród, a wśród nich Grand Prix festiwalu ITFS w Stuttgarcie. Późniejsze „III” swoją festiwalową drogę rozpoczęło od premiery w głównym konkursie krótkometrażowym festiwalu w Cannes. 

„Figury niemożliwe i inne historie I” są koprodukcją Animoon i National Film Board of Canada współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybucją festiwalową oraz sprzedażą filmu zajmują się MIYU Distribution oraz National Film Board of Canada.

Festiwal DOK Leipzig, jedno z najważniejszych wydarzeń dla filmów dokumentalnych i animowanych, odbyło się w dniach 25-30 października. Wśród nagrodzonych w tym roku filmów znalazły się jeszcze dwie inne polskie produkcje: Srebrnego Gołębia otrzymał Karol Pałka za dokument „Bukolika”, a do „Filmu balkonowego” Pawła Łozińskiego powędrowała nagroda MDR Film Prize.

Źródło: informacja prasowa Animoon 

Czytany 347 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 02 listopad 2021 16:26

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama