cinema.pl Artykuły

wtorek, 19 październik 2021 09:49

Ważny filmowy głos z Iranu, w kinach od 5 listopada

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Głośny film Mohammada Rasoulofa, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na ubiegłorocznym MFF w Berlinie, to dramatyczna opowieść o zderzeniu ludzkich losów z opresyjnym systemem i karą śmierci.

 

"Zło nie istnieje" jest ważnym filmowym głosem płynącym z Iranu, a jego reżyser kolejny raz mówi o sprawach istotnych, nie tylko dla jego kraju ale też dla całego świata. Ponownie narażając się na gniew irańskich władz, które już kilka lat temu mocno ograniczyły jego wolność. 

W KINACH OD 5 LISTOPADA 2021 

Mohammad Rasoulof to jeden z tych twórców filmowych, którym nie pozwala się korzystać z owoców ich pracy. Odkąd zaczął kręcić filmy, dość szybko trafił w swojej ojczyźnie na cenzurowane. Dwukrotnie skazany przez irańskie władze, w 2010 roku za „spisek, zmowę i wrogą propagandę”, w 2019 roku za "„szkalowanie mediów i kultury”. Reżyser ma odebrany paszport i zakaz opuszczania Iranu, co uniemożliwia mu promowanie filmów na świecie. Nagrody za jego najnowszy film, których jest już całkiem sporo, najczęściej w imieniu reżysera odbiera córka. 

Jednak wszystkie te ograniczenia, które zostały na niego nałożone, nie powstrzymują Rasoulofa przed dalszą pracą. W "Zło nie istnieje" wraca ponownie do motywów, które sprowadziły na niego gniew władzy, ograniczającej nie tylko artystyczną, ale i obywatelską wolność. Tym razem Rasoulof stworzył złożoną z cichych dramatów wstrząsającą opowieść, będącą zdecydowanym sprzeciwem wobec kary śmierci. 

Reżyser w czterech historiach opowiedzianych w filmie, przygląda się tym, którzy ją wykonują, tym, którzy nie chcą jej wykonać, a także tym, którzy żyją z bolesnym brakiem najbliższych, którzy zostali skazani na karę śmierci. 

Bohaterem pierwszej jest 40-letni Heshmat. Stateczny mężczyzna, który większość czasu stara się spędzać w gronie najbliższych. W drugiej obserwujemy Pouyę, dla którego obowiązkowa służba wojskowa jest jedyną szansą na otrzymanie paszportu i opuszczenie wraz z dziewczyną Iranu. Żołnierzem jest też bohater trzeciej historii. Javad dostał właśnie trzydniową przepustkę, by spędzić ten czas z narzeczoną i jej rodziną, świętując urodziny ukochanej kobiety. W ostatniej opowieści widzimy, jak przybycie Daryi, młodej kuzynki z Niemiec, gwałtownie może zmienić niespieszne życie Bahrama i Zaman – spokojnej pary w średnim wieku.      

Bohaterów każdej z opowieści Rasoulofa łączy tajemnica oraz dramatyczna decyzja, którą muszą podjąć. Wpłyną one nie tylko na dalsze życie protagonistów, ale również mocno odbiją się na otaczających ich ludziach.

Czytany 231 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 19 październik 2021 09:54

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama