cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 18 październik 2021 10:24

Twój dom... jest ich. Zobacz plakat filmu LOKATORKA

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Twój dom… jest ich. Zobacz plakat filmu „Lokatorka”. 

Choć minęło już ponad 10 lat, sprawa śmierci Jolanty Brzeskiej do tej pory nie została wyjaśniona. Mimo upływającego czasu, zmieniających się władz i okoliczności, wciąż nie wiemy, jak naprawdę zmarła warszawska aktywistka, ikona walki o prawa lokatorskie. Teraz o jej los postanowiło upomnieć się również kino - przejmującym filmem „Lokatorka”. Produkcja twórców międzynarodowego hitu „Maria Skłodowska-Curie” odsłania kulisy funkcjonowania i metody działania reprywatyzacyjnych przestępców i walczy o dobre imię ofiar mafii lokatorskiej - ponad 50 tysięcy osób pozbawionych dachu nad głową. Film przedstawia również sylwetki dwóch niezwykle silnych kobiet - wzorowanej na Jolancie Brzeskiej Janiny Markowskiej, która za swoje zaangażowanie poniosła najwyższą cenę (w tej roli nagrodzona w Gdyni za najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą Sławomira Łozińska), oraz Anny Szeruckiej - nieugiętej policjantki, która nie spocznie, póki nie dowie się, kto za tym wszystkim stoi (Irena Melcer).

„Lokatorka” - kino społeczne najwyższej próby - w kinach już od 3 grudnia.

 

„Naturalna i magnetyczna Sławomira Łozińska”

„Trudno nie czuć gniewu”

Artur Zaborski, elle.pl

 

„Niezwykle ważny i bardzo potrzebny”

„Pokazuje moc od pierwszych scen”

Przemysław Gulda, wyborcza.pl

 

Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska (Sławomira Łozińska). Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat.  Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele specgrupy oficer – Anna Szerucka (Irena Melcer). Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry.  Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życie oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców. 

Mama nie czuła się bezpiecznie we własnym domu, za własnymi drzwiami. (…) Odbijała się od drzwi, czuła się nikim w społeczeństwie. Jeden wielki strach, że ktoś wejdzie do mieszkania, że zrobi krzywdę. (…)

Wydaje mi się, że moja mama musiała komuś podpaść, bo człowiek tak nie ginie.

 

Magdalena Brzeska – córka Jolanty Brzeskiej 

wPolityce.pl

 

Brzeska wyszła z domu 1 marca 2011 roku i nigdy do niego nie wróciła. Jej zaginięcie zgłosiła na policję córka Magdalena. W marcu 2011 roku w Parku Kultury w Powsinie znaleziono spalone zwłoki kobiety, które połączono z zaginięciem społeczniczki, a w kwietniu sekcja potwierdziła, że spalona kobieta z Powsina to właśnie Jolanta Brzeska

TVP.info

 

Gatunek:  thriller, sensacyjny, dramat 

Produkcja: Polska 2021

Producent: Mikołaj Pokromski, Jarosław Talacha / Pokromski Studio („Fuck for Forest”, „Maria Skłodowska-Curie”) 

Koproducent: Telewizja Polska S.A.

Współfinasowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej 

Reżyseria: Michał Otłowski („Jeziorak”)

Scenariusz: Jacek Matecki, Tomasz Klimala („365 dni”)

Obsada: Irena Melcer („Kamienie na szaniec”, „Powidoki”), Sławomira Łozińska („Dług”, „Alternatywy 4”), Leszek Lichota („Wataha”, „Boże Ciało”), Jan Frycz („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Ślepnąc od świateł”), Piotr Głowacki („1800 gramów”, „Proceder”), Kamil Nożyński (serial „Ślepnąc od świateł”), Andrzej Grabowski („PitBull”, „Bad Boy”), Krzysztof Stroiński („Pitbull. Ostatni pies”, „Lęk wysokości”), Tomasz Sapryk („Pan T”, „Wesele”)

 

 

 

Dystrybucja kinowa: Kino Świat należąca do grupy CANAL+ / TVP Dystrybucja Kinowa

Czytany 425 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 październik 2021 10:29

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama