cinema.pl Artykuły

sobota, 16 październik 2021 21:54

Tybetański czarny humor: "Jinpa" w kinach i na VOD od 24 września!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Surowe skały płaskowyżu Kekexili, buddyjska metaforyka i rockowy wizerunek głównego bohatera: “Jinpa” to nie jest typowy obrazek magicznego Tybetu, który znamy z mainstreamowego kina

 

Autorem filmu jest Pema Tseden, pisarz i pierwszy reżyser pochodzenia tybetańskiego, który ukończył prestiżową Pekińską Akademię Filmową i realizuje filmy we własnym języku, zdobywając nagrody na całym świecie. Jego unikalna wizja pozwala połączyć literacką wrażliwość z fascynującym wglądem w rzeczywistość współczesnego Tybetu - z jego chropowatą codziennością, unikalną kulturą i wyrazistymi postaciami żyjących w trudnych warunkach mieszkańców. 

“Jinpa” łączy estetykę westernu, elementy buddyjskiej filozofii i narracje lokalnej kultury, której ważnym elementem jest dziedziczona pokoleniami zemsta o charakterze wendetty. Drapieżna estetyka filmu i stoickie poczucie humoru przywodziły krytykom na myśl skojarzenia z kinem Jarmuscha czy Kaurismakiego, jednak Tseden to autor osobny i doskonale operujący filmowym językiem, balansujący między kulturami, nawiązujący obrazem zarówno do estetyki regionu, klasyki kina, jak i tradycji europejskiego malarstwa. Producentami tego urzekającego wizualnie filmu są Wong Kar-wai i jego stała producentka Jacky Pang.

Z okazji długo wyczekiwanej premiery “Jinpy” w kinach, platforma VOD Pięć Smaków w Domu prezentuje przegląd trzech ostatnich filmów wybitnego autora, pozwalający szerzej poznać jego twórczość. W cyklu, obok “Jinpy”, znajdzie się “Tharlo”, wzruszająca, świetnie napisana historia współczesnego pasterza, który nieoczekiwanie poznaje miłość swojego życia. Zobaczymy także “Balon”, subtelny i wielowarstwowy dramat, pokazujący jak chińska polityka demograficzna kładzie się cieniem na życiu zwykłych rodzin, zwłaszcza kobiet, których prawo do decydowania o własnym ciele ogranicza z jednej strony prawo, z drugiej - religijne instytucje. 

 

Filmy przeglądu: 

Jinpa

Zhuang si le yi zhi yang, reż. Pema Tseden, Chiny 2018, 87' 

youtu.be/bc7wrSJhnMg 

Na wypranym z kolorów tybetańskim płaskowyżu Kekexili, najwyższym i największym na świecie, trudno o żywą duszę. Nikogo na swojej drodze nie spodziewa się z pewnością Jinpa, kierowca ciężarówki o aparycji wiecznego hipisa, samotnie pokonujący surowy krajobraz przy dźwiękach „O sole mio” wydobywających się z zajechanej kasety magnetofonowej. Hipnotyczną podróż przerwie mu jednak spotkanie z małomównym piechurem, który przemierza pustkowie w poszukiwaniu zemsty. 

Alegoryczna, precyzyjnie skomponowana historia, w której milczenie jest gęste, a każdy kadr hipnotyzuje drapieżnym pięknem, wielu krytykom nasunęła skojarzenia z kinem Jima Jarmuscha. Wyprodukowany przez Wong Kar-waia „Jinpa” jest kolejnym autorskim tryumfem Tybetańczyka Pemy Tsedena, którego filmy zdobyły szereg wyróżnień na światowych festiwalach. Reżyser jest pierwszym twórcą, któremu udało się oficjalnie realizować filmy w ojczystym regionie z udziałem lokalnych aktorów i w rodzimym dialekcie. Pokazuje Tybet współczesny: trudne warunki życia i pełne mocy tradycje, którymi podszyte są najzwyklejsze czynności. „Jinpa” to nasycona kojącą melancholią i łagodnym humorem medytacja na temat ludzkiego losu, życia i śmierci, łącząca w sobie buddyjską filozofię z elementami kina drogi i przewrotnego westernu.

 

Tharlo

reż. Pema Tseden, Chiny 2015, 123’

youtu.be/XIyJE84y2GA 

Tharlo ma 40 lat, umie wyrecytować z pamięci Czerwoną Książeczkę Przewodniczącego Mao i właśnie po raz pierwszy w życiu zamierza zrobić sobie zdjęcie do dowodu osobistego. Wymaga to jednak wizyty u fryzjerki. Jak się okazuje, bardzo sympatycznej.

Daleki od etnograficzno-podróżniczych obrazków "magicznego Tybetu" film pozwala przyjrzeć się współczesnej rzeczywistości tego kraju z nietypowej, świeżej perspektywy. W czarno-białych kadrach i prostej narracji Pema Tseden zamyka poetycką i pełną subtelnego humoru historię o odkrywaniu i realizowaniu marzeń. Kiedy urzędnik informuje Tharlo o obowiązku posiadania dowodu, ten pyta "Nie wystarczy, że sam wiem, kim jestem?". Szybko okazuje się, że wiedzę tą będzie musiał zweryfikować. Spotkanie naiwnego, szorstkiego w obyciu i przyzwyczajonego do samotności pasterza z energiczną małomiasteczkową fryzjerką staje się pretekstem do pokazania realiów życia w regionie Tongde (miejscu pochodzenia reżysera) – ale nie tylko. W obrazie można doszukiwać się politycznych alegorii, lecz to przede wszystkim bezpretensjonalna opowieść o autentycznych emocjach i pojawiającym się nieoczekiwanie impulsie do zmiany.

 

Balon

Balloon / Qi qiu, reż. Pema Tseden, Chiny 2019, 102’

youtu.be/eZ73CSUer6Q 

Dwóch braci biega po falujących przenikliwym wiatrem łąkach, otaczających jezioro Qinghai. Łobuzy marzą o balonach, ale do czasu, gdy ojciec przywiezie obiecane zabawki, ich funkcję spełniać będą nadmuchane prezerwatywy – ostatnie sztuki znalezione pod poduszką rodziców. Egzystencja trzypokoleniowej rodziny, wypasającej tu stado owiec, wydaje się składać z takich prostych sytuacji i regulowana jest przez rytm pięknej, ale surowej natury. Jest też jednak inny potężny czynnik, który dramatycznie wpłynie na ich życie: polityka jednego dziecka, wprowadzana z bezwzględną konsekwencją przez Chiny, kolidująca z tradycjami bohaterów i wpływająca na losy kobiet. Brak prezerwatyw da początek wydarzeniom, które zdeterminują dalsze losy rodziny, ujawniając odmienne potrzeby i pragnienia poszczególnych jej członków.

Mądry i nasycony lirycznym humorem "Balon" jest kolejnym po "Jinpie" filmem, który potwierdza znakomitą formę tybetańskiego reżysera i umacnia go w roli ambasadora tej kinematografii. Tseden ponownie chwyta w obiektywie swoją mocno zakorzenioną w tradycji ojczyznę i buddyjską mentalność jej mieszkańców. Nie rezygnując z etnograficznych elementów, stawia przede wszystkim na pasjonującą opowieść o wielkich wyborach zwykłych ludzi - zwłaszcza kobiet, które na własnym ciele doświadczają skutków politycznych decyzji. Na ekranie, wśród wielu naturszczyków, pojawiają się aktorzy znani z "Jinpy": Sonam Wangmo i Jinpa. Za magiczne zdjęcia odpowiada Lu Songye, operator odpowiedzialny za stronę wizualną "Jinpy" i "Tharlo".

 

Pema Tseden

Urodzony w 1969 roku tybetański reżyser, uznany pisarz i scenarzysta. Pierwszy Tybetańczyk, który ukończył prestiżową Akademię Filmową w Pekinie. Jego pełnometrażowy debiut, „The Silent Holy Stones” był pierwszym filmem oficjalnie zrealizowanym w języku tybetańskim, z ekipą filmową w całości złożoną z Tybetańczyków. Jego dzieła pokazywane i nagradzane były na wielu międzynarodowych festiwalach, między innymi w Bangkoku, Tajpej, Locarno, Hongkongu, Tokio i Wenecji. Opublikował ponad 50 pisanych zarówno w języku tybetańskim jak i mandaryńskim opowiadań i powieści, które doczekały się przekładów na wiele języków.  

 

Filmografia

2005 Lhing vjags kyi ma ni rdo vbum / The Silent Holy Stones

2009 Poszukiwana / Xunzhao zhimei gengdeng / The Search

2009 Flames Wafting in 1983

2010 Khyi rgan / Old Dog

2014 Yangdar / The Sacred Arrow

2015 Tharlo

2018 Jinpa / Zhuang si le yi zhi yang / Jinpa

2019 Balon / Qi qiu / Balloon

 

Najważniejsze informacje

“Jinpa”, reż. Pema Tseden, Chiny 2019 - premiera w kinach w całej Polsce 24 września 2021

Przegląd filmów Pemy Tsedena na platformie VOD piecsmakow.pl/wdomu potrwa od 24 września do 25 października. 

Cena karnetu VOD - 45 pln, cena pojedynczego dostępu - 20 pln 

Więcej informacji: piecsmakow.pl/jinpa

Czytany 260 razy Ostatnio zmieniany sobota, 16 październik 2021 21:58

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama