cinema.pl Artykuły

czwartek, 14 październik 2021 09:05

Pierwsza ekranizacja głośnej powieści Hermanna Hessego

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Olśniewająca ekranizacja jednej z najgłośniejszych powieści niemieckiego noblisty Hermanna Hessego o wielkiej mocy przyjaźni i poszukiwaniu drogi do szczęścia. Za kamerą stanął ceniony austriacki reżyser Stefan Ruzowitzky, laureat Oscara z 2008 roku za „Fałszerzy”. Film łączy w sobie pełną kolorów baśń z ponadczasowym przesłaniem na temat ludzkiego losu.

 

Ekranizacja głośnej, rozgrywającej się w średniowieczu powieści niemieckiego noblisty Hermanna Hessego, w której konfrontuje on dwie życiowe postawy. Duchowość zestawia z rozumem, ascezę – z ciekawością świata i pędem do życia pełnego wrażeń. To wartości, którymi na co dzień kierują się dwaj tytułowi bohaterowie – Narcyz i Złotousty. 

Stefan Ruzowitzky wykorzystując historyczny kostium, nakręcił humanistyczną baśń, która ma w sobie rozmach kina przygodowego, ale jest też interesującą refleksją na temat poszukiwania własnej drogi do szczęścia.

Przyjaźń między Narcyzem a Złotoustym zawiązała się jeszcze w czasach chłopięcych, gdy obaj pobierali nauki w klasztorze Mariabronn. Spokojny, opanowany Narcyz był zupełnym przeciwieństwem skorego do zabawy Złotoustego, który szybko zdał sobie sprawę, że żywot mnicha nie jest dla niego. Każdy z nich zdecydował się pójść za własną intuicją. Ten pierwszy wybrał służbę Bogu, drugi wyruszył w świat. 

Spotkanie po latach będzie nie tylko okazją do refleksji nad przeszłością oraz lekcją, jaką każdy z nich odebrał od życia, ale i czasem nowych, ekscytujących doświadczeń.

W KINACH OD 22 PAŹDZIERNIKA 2021

BIOGRAM REŻYSERA

Stefan Ruzowitzky – ceniony austriacki reżyser i scenarzysta filmowy. Urodził się w 1961 roku w Wiedniu. Absolwent tamtejszego uniwersytetu, rozpoczynał od realizacji reklam oraz teledysków. Swój pełnometrażowy debiut, film "Tempo", nakręcił w 1996 roku, zwracając na siebie uwagę lokalnej branży audiowizualnej. Talent potwierdził kolejną produkcją – "Die Siebtelbauern", która przyniosła mu laury na festiwalach w Rotterdamie, Valladolid i Gandawie. Ruzowitzky nie stronił też od filmowego gatunku, kręcąc w latach 2000 i 2003 dwie części horroru "Anatomia".

Prawdziwy przełom przyszedł w 2008 roku, kiedy jego "Fałszerze" nagrodzeni zostali Oscarem w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”. Pozwoliło mu to nakręcić w 2012 roku mroczny thriller "Deadfall. W potrzasku" z Erikiem Baną, Olivią Wilde i Sissy Spacek w rolach głównych. Wszechstronny reżyser ma też na swoim koncie film dla młodszej publiczności "Czarodziejka Lili: Smok i magiczna księga" (2009), interesujący dokument "Istota zła" (2013) oraz anglojęzyczny "Patient Zero" (2018).

 

Wybrana filmografia:

2020 Narcyz i Złotousty

2019 Osiem dni (serial TV)

2018 Patient Zero

2017 Piekło

2013 Istota zła (dok.)

2012 Deadfall. W potrzasku

2009 Czarodziejka Lili: Smok i magiczna księga

2007 Fałszerze

2003 Anatomia 2

2001 Szpiedzy tacy jak oni

2000 Anatomia

1998 Die Siebtelbauern

1996 Tempo

Czytany 410 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 październik 2021 09:09

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama