cinema.pl Artykuły

czwartek, 14 październik 2021 08:33

Polscy filmowcy walczą o europejskiego Oscara

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Polski film o życiu Romana Polańskiego i Ryszarda Horowitza walczy o nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej - odpowiedniczki amerykańskiego Oscara. Dokument „Polański, Horowitz. Hometown" opowiada o życiu zdobywcy Oscara i fotografika w Krakowie.

 

Głośny film w reżyserii Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer został uznany przez Europejską Akademię Filmową jako dodatkowy film dokumentalny kwalifikujący się do uzyskania nominacji w kategorii „najlepszy dokument europejski”. Jako pierwszy informację o szansie polskiego filmu na prestiżową nagrodę podał portal branżowy FilmNewEurope.

Walkę o najważniejszą europejską nagrodę film rozpoczął dzięki otrzymaniu Nagrody Publiczności 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie został również doceniony przez jury Konkursu Polskiego. Miesiąc później obraz Anny Kokoszki-Romer i Mateusza Kudły został uhonorowany Nagrodą Publiczności Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Zebrał również pozytywne recenzje krytyków filmowych. Łukasz Muszyński z portalu Filmweb ocenił, że to „jedyny w swoim rodzaju bromance.” Dziennikarka filmowa i prezenterka TVN Fabuła Grażyna Torbicka napisała, że to „Bardzo osobista, niemal intymna podróż dwóch wielkich artystów w świat z czasów dzieciństwa i konfrontacja wspomnień z rzeczywistością.” Reżyserka i producentka filmów dokumentalnych Ewa Ewart stwierdziła, że film jest „Perłą wśród dokumentów.” Z kolei Tomasz Raczek napisał, że „film wślizguje się w serca".

„Dokument przedstawia powrót 87-letniego Romana Polańskiego oraz jego o kilka lat młodszego przyjaciela Ryszarda Horowitza do rodzinnego Krakowa" - opowiada Mateusz Kudła, reżyser filmu. „Choć artyści wracają do najbardziej osobistych, często dramatycznych wspomnień, spacer pełen jest czarnego humoru" - dodaje.

Autorzy doprowadzili też m.in. do spotkania Polańskiego z potomkiem polskiej rodziny, która podczas wojny ukrywała przyszłego reżysera przed Niemcami. „Po spotkaniu Polański złożył świadectwo w Yad Vashem co skutkowało przyznaniem przez Państwo Izrael medalu »Sprawiedliwych wśród Narodów Świata« rodzinie Buchałów - mówi Anna Kokoszka-Romer, reżyserka filmu.

„Polański, Horowitz. Hometown” przyciągnął do kin ponad 7 tys. widzów. Od kilku dni film można obejrzeć przez internet na terytorium Polski na stronie polanskihorowitzhometown.pl.

Decyzję o przyznaniu ewentualnej nominacji podejmą członkowie Europejskiej Akademii Filmowej, która zrzesza ponad cztery tysiące filmowców z całego świata. Mają na to czas do 20 października br. Nominowane tytuły poznamy na początku listopada, a laureatów podczas gali rozdania Europejskich Nagród Filmowych 11 grudnia w Berlinie.

Czytany 385 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 październik 2021 08:38

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama