cinema.pl Artykuły

czwartek, 14 październik 2021 08:25

Rusza wystawa najlepszych koncepcji architektonicznych ECFC

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Od 18 października w siedzibie Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim w Toruniu będzie można zobaczyć prace nagrodzone w konkursie na koncepcję architektoniczną Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ogłoszony na początku roku konkurs, wygrało austriackie biuro Baumschlager Eberle Lustenau.

 

Teraz wszyscy chętni będą mogli przyjrzeć się także pozostałym propozycjom, które dostały się do finałowego etapu rywalizacji. W XIX-wiecznych pomieszczeniach dawnego zboru ewangelickiego zaprezentowany zostanie efekt pracy pięciu najwyżej ocenionych biur architektonicznych. Wśród nich znalazły się m.in. koncepcje Kengo Kumy, architekta odpowiedzialnego za projekt stadionu olimpijskiego w Tokio, biura Kozień Architekci realizującego projekt przebudowy bydgoskiej filharmonii czy współpracowników legendarnej Zahy Hadid. Na wystawie pokonkursowej obejrzeć będzie można 65 plansz prezentujących poszczególne koncepcje, a także miniaturowe makiety zaproponowanych przez architektów budynków. Centralnym elementem wystawy jest licząca ponad 4m 2 makieta toruńskiej starówki z zakomponowanym już budynkiem Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Uczestnicy wystawy będą mogli na własne oczy przekonać się jak budynek ECFC wpisze się w swoje najbliższe otoczenie oraz w jaki sposób wpłynie na panoramę miasta widzianą z perspektywy Wisły .  Zwieńczeniem wydarzenia będzie dyskusja pokonkursowa, która odbędzie się 5 listopada o godzinie 15 (więcej szczegółów już wkrótce). Wystawa potrwa do 6 listopada, czynna będzie przez siedem dni w tygodniu od godziny 12 do 18, wstęp wolny.

Wystawie towarzyszyć będzie przegląd filmów o architekturze. Filmy prezentowane będą online na platformie https://online.ecfcamerimage.pl/. Każdego tygodnia będzie można obejrzeć inną propozycję filmową. Od 18 do 24 października prezentowany będzie film „Na krawędzi, historia opery w Sydney” o skomplikowanych dziejach architektonicznego symbolu Australii, W dniach 25 -31 października dokument „Wielka Architektura” poświęcony Bjarke Ingelsowi cenionemu architektowi młodego pokolenia znajdującemu się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu Times. W ostatnim tygodniu trwania wystawy pokonkursowej będziemy mieli okazję zobaczyć dwa filmy, od 1 do 6 listopada dokument Leszka Ciechońskiego  „Tumult nad Łodzią”,  a od 5 do 6 listopada dokument „Szkice Franka Gehry” zrealizowany przez Sydneya Pollacka, reżysera doskonale znanego z form fabularnych.

Wydarzenie jest darmowe. Zapraszamy!

Czytany 267 razy

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama