cinema.pl Artykuły

środa, 13 październik 2021 13:53

Azjatycka noc grozy postraszy w tym roku w kinach i online!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Kultowe wydarzenie powraca! Szamańska Azjatycka noc grozy to wyjątkowy przegląd filmowy dla wszystkich, którzy szukają stylowej grozy i niebanalnych fabuł. Tym razem, oprócz edycji stacjonarnej, zapraszamy także na czterodniowy maraton grozy online!

 

Azjatycka noc grozy odbędzie się w Kinie Muranów 29 i 30 października oraz online na platformie Pięć Smaków w Domu od 29 października do 1 listopada. Program wydarzeń połączy wątek szamański, jednak - uwaga - zestaw filmów będzie nieco inny!

W tym roku nadnaturalne zjawiska, mrożące krew w żyłach przepowiednie i tajemnicze zbrodnie będą nas prowadzić w świat tradycji szamańskich.  Ignorowana przez współczesny świat, wypierana przez modernizację wiedza szamanów i szamanek o świecie niewidocznym gołym okiem, klątwach, opętaniach i duszach, które nie zaznały spokoju, to doskonały materiał dla kina. Oryginalna, niezwykle różnorodna i fascynująco straszna mitologia Azji Południowo-Wschodniej zaskakuje bogactwem historii, a gęste lasy i ukryte przed cywilizacją wioski dostarczają dla nich onirycznych, niepokojących scenerii.

 

Medium, reż. Banjong Pisanthanakun, Tajlandia, Korea Południowa 2021

Tylko w kinie

Mgliste lasy Tajlandii. Szamańska tradycja przekazywana pomiędzy kolejnymi pokoleniami kobiet w jednej rodzinie. Czy nastoletnia Ming odpowie na wezwanie bogini? I czy na pewno to Ba Yan ją wzywa?

Jeden z najbardziej oczekiwanych filmów roku, produkcja spod ręki dwóch mistrzów azjatyckiego kina, których nazwiska przyspieszają bicie serca tysięcy fanów horroru na całym świecie. "Medium" wyreżyserowane zostało przez Banjonga Pisanthanakuna, twórcę między innymi kultowego tajskiego filmu "Widmo", który doczekał się kilku remake'ów. Producentem i współautorem scenariusza jest tu Na Hong-jin, autor "Lamentu", okrzykniętego jednym z najbardziej przełomowych i wizjonerskich filmów grozy ostatniej dekady. Spod ręki mistrzów wyszło dzieło niepokojące, przewrotne, urzekające wizualnie i wielokrotnie prowadzące widza na manowce. 

 

Węzeł śmierci, reż. Cornelio Sunny, Indonezja 2021

W kinie i online

Rodzeństwo wraca do rodzinnej wioski na odludziu, by wyprawić pogrzeb matce. Jaką tajemnicę skrywa to ponure miejsce i co skłania tam ludzi do odbierania sobie życia? Czy bohaterowie dowiedzą się kim tak naprawdę była ich matka, podejrzewana o szamański pakt ze złymi mocami?

Indonezyjski horror Cornelio Sunny'ego w pełną tajemnic historię o krwawych przesądach i kultywowaniu szamańskich praktyk wplata społeczne analizy, pokazujące jak działa psychologia tłumu. Jego prosta, sugestywna fabuła jest także opowieścią o międzypokoleniowych więziach - i tym, jak współczesny tryb życia wpływa nie tylko na relacje między dziećmi a rodzicami, ale też na kultywowanie wielopokoleniowych tradycji.

 

Gdzieś pośród nocy, reż. Ko Young-nam, Korea Południowa 1981/2017

W kinie i online

Pozycja absolutnie wyjątkowa: przepięknie odrestaurowany i odkryty na nowo klasyk koreańskiego kina w reżyserii Go Yeong-nama. Historia o córce szamanki i małżeństwie, które w dobrej wierze przygarnia ją do swojego domu, to zarazem paranoiczna opowieść o narastających podejrzeniach i obsesjach, jak i wyrafinowana analiza emocjonalnego i seksualnego napięcia, tłumionego przez mieszczańskie obyczaje i szukającego ujścia. Niezwykle oryginalny wizualnie, nowoczesny w formie film trzyma na krawędzi fotela i długo nie pozwala o sobie zapomnieć. 

 

Dusza, reż. Emir Ezwan, Malezja 2019

Tylko online

Grupka dzieci, żyjących w małej chatce z dala od cywilizacji, przyprowadza do domu małą dziewczynkę pokrytą błotem. Mimo podejrzeń, matka samotnie wychowująca rodzeństwo przyjmuje ją pod dach - tylko po to, by usłyszeć mrożącą krew w żyłach przepowiednię. 

"Dusza" Emira Ezwana, operująca prostymi, lecz niezwykle sugestywnymi środkami niskobudżetowa produkcja, wykorzystuje wątki z lokalnego folkloru, ale też religijną metaforykę, czego efektem jest mroczne, paranoiczne dzieło o filozoficznym podtekście. Film stał się przebojem wielu międzynarodowych festiwali i malezyjskim kandydatem do Oscara. 

 

Azjatycka noc grozy w kinie

Cena biletu na Azjatycką noc grozy: 80 zł

Bilet obejmuje wieczór z trzema filmami i poczęstunkiem w kinie Muranów oraz dostęp do filmu "Dusza" dostępnego w edycji online Nocy Grozy - gratis.

Noc Grozy odbędzie się dwukrotnie, 29 i 30 października 2021.

Program:

20:00 Gdzieś pośród nocy / Suddenly in the Dark, reż. Go Yeong-nam, Korea Południowa 1981/2017

21:40 poczęstunek z Niigata Onigiri

22:10 Medium, reż. Banjong Pisanthanakun, Tajlandia, Korea Południowa 2021

00:30 Węzeł śmierci / Death Knot, reż. Cornelio Sunny, Indonezja 2021

dodatkowo gratis, tylko online

 

Dusza / Soul, reż. Emir Ezwan, Malezja 2019 - online od 29.10 od godziny 20:00 do 01.01 do 23:59

Azjatycka Noc Grozy i Festiwal Filmowy Pięć Smaków dostępny jest wyłącznie dla osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Prosimy o zabranie zaświadczeń o szczepieniu na seans. 

Wszystkie filmy pokazywane są z polskimi i angielskimi napisami. 

 

Azjatycka noc grozy online

Cena dostępu na Azjatycką noc grozy online: 50 zł

Karnet obejmuje dostęp do trzech filmów od 29 października od godziny 20:00 do 1 listopada 23:59. 

 

Program: 

Gdzieś pośród nocy / Suddenly in the Dark, reż. Go Yeong-nam, Korea Południowa 1981/2017

Węzeł śmierci / Death Knot, reż. Cornelio Sunny, Indonezja 2021

Dusza / Soul, reż. Emir Ezwan, Malezja 2019

Wszystkie filmy pokazywane są z polskimi i angielskimi napisami. 

Czytany 286 razy Ostatnio zmieniany środa, 13 październik 2021 14:02

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama