cinema.pl Artykuły

środa, 13 październik 2021 13:39

Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie film w kinach w grudniu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie, film jednego z najciekawszych węgierskich twórców Bence'a Fliegaufa ("Gąszcz", "To tylko wiatr", "Łono") to hipnotyczny portret ludzi na rozdrożu pogrążonych w chaosie. Intymną atmosferę siedmiu historii powiedzianych w filmie, podkreślają pełne zbliżeń i długich ujęć klimatyczne zdjęcia.

 

W KINACH OD 17 GRUDNIA 2021

Siedem historii, wielu bohaterów. Sporo ich dzieli – wiek, doświadczenie, motywacje, życiowe priorytety. Łączy poczucie niespełnienia, skrywana frustracja, wyczuwalny podskórny niepokój. Każdy z nich próbuje wyrazić swoje emocje, ale czuje się niezrozumiany. 

Komunikacyjny rozdźwięk widać w każdej formie relacji: rodzinnej, przyjacielskiej, partnerskiej. Dotyczy nie tylko uczuć czy spojrzenia na świat, ale też niezabliźnionych jeszcze ran czy niesprecyzowanych planów na przyszłość. Młoda dziewczyna obwinia ojca za śmierć matki, para nie może zdecydować, czy to najlepszy moment na dziecko, inna spiera się o poprzedni związek mężczyzny, kobieta próbuje wpłynąć na światopogląd swojego syna. Każdy z bohaterów, także pozostałych historii, czuje się osaczony i samotny. 

 

PRASA O FILMIE

Za sprawą Fliegaufa i jego znakomitej obsady widzowie mogą uznać tytułowy las za interesujące miejsce do odwiedzenia. - Screen International 

*****

Imponująca i intensywna gra aktorska. - Cineuropa

*****

Fliegauf wpisał się w ten nurt berlińskiego festiwalu, na którym dominowały filmy bardzo osobiste i intymne. - Rzeczpospolita

*****

W nowym filmie Fliegaufa widać subtelny kunszt opowiadania historii. - Screenanarchy

BIOGRAM REŻYSERA

Bence Fliegauf – węgierski scenarzysta, reżyser, scenograf i reżyser dźwięku. Urodził się w 1974 roku w Budapeszcie. W pełnym metrażu zadebiutował w 2003 roku filmem „Gąszcz”, który miał premierę w sekcji Forum festiwalu Berlinale i przyniósł mu nagrodę im. Wolfganga Staudtego. Rok później za pokazywany w tej samej sekcji film „Dealer” otrzymał nagrodę publiczności. Festiwalowe sukcesy kontynuował w Locarno, gdzie jego „Mleczna droga” została nagrodzona Złotym Lampartem. W 2012 roku „To tylko wiatr” pokazywany był w konkursie głównym Berlinale, otrzymując Srebrnego Niedźwiedzia – Nagrodę Grand Prix Jury.

 

Filmografia:

2020 Im dalej w las, tym więcej drzew / Rengeteg – mindenhol látlak 2016 Droga Lily / Liliom Ősvény

2011 To tylko wiatr / Csak a szél

2010 Łono / Méh

2008 Sparkling / Csilogás (dok.) 2007 Mleczna droga / Tejút 2005 Trance (kr.m.)

2004 The Line (kr.m.)

2004 Dealer

2003 Gąszcz / Rengeteg

2002 Is There Life Before Death? / Van élet a halál előtt (dok.) 2001 Hypnos (kr.m.)

2000 Taling Heads / Beszélő fejek (kr.m.)

Czytany 370 razy Ostatnio zmieniany środa, 13 październik 2021 13:45

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama