W okresie II Rzeczypospolitej seria ilustrowanych przewodników „Cuda Polski” była niezwykle popularna i odgrywała ważną rolę w budowaniu wśród Polaków dumy z własnego kraju, świadomości jego przyrodniczych walorów i bogatej historii. Współczesnym odbiorcom „Cuda Polski” pomogą zrozumieć, jak wyglądał nasz kraj w dwudziestoleciu międzywojennym, jak patrzyliśmy wówczas na naszą historię i z czego byliśmy dumni.
Autorami są najlepsi polscy pisarze tamtego czasu. Muzeum Historii Polski wybrało do nagrania pięć tytułów: „Warszawę” Aleksandra Janowskiego, „Polesie” i „Huculszczyznę” Ferdynanda A. Ossendowskiego, „Morze i Pomorze” Jerzego Smoleńskiego, „Sandomierskie” Aleksandra Patkowskiego. Wszystkie książki z serii są czytane przez znanych aktorów: Danutę Stenkę, Wiktora Zborowskiego, Olgę Bołądź, Marcina Bosaka oraz Krzysztofa Czeczota.
Jerzy Smoleński, Morze i Pomorze. Czyta Danuta Stenka
Aleksander Janowski, Warszawa. Czyta Krzysztof Czeczot
Ferdynand Antoni Ossendowski, Polesie. Czyta Olga Bołądź
Aleksander Patkowski, Sandomierskie. Czyta Wiktor Zborowski
Audiobooki historyczne „Cuda Polski” zostały sfinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Audiobooki dostępne są bezpłatnie na portalu muzhp.pl, kanale YouTube Muzeum Historii Polski, w aplikacji Audioteka, a także księgarni internetowej Publio.