cinema.pl Artykuły

wtorek, 12 październik 2021 12:02

DANIEL RYCHARSKI - artysta, który zainspirował WSZYSTKIE NASZE STRACHY

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Daniel Rycharski - artysta, aktywista i katolik z polskiej wsi. To na jego życiu i sztuce opiera się film „Wszystkie nasze strachy”. Obraz Łukasza Rondudy nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni w kinach już 5 listopada.

 

„Wszystkie nasze strachy” czyli nagrodzony Złotymi Lwami na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych to obraz oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia Daniela Rycharskiego. Ceniony artysta jest barwną i łączącą skrajności postacią – zaangażowanym aktywistą na rzecz środowiska LGBTQ+, a także gorliwym katolikiem wywodzącym się z polskiej wsi. Jego sztuka łączy w sobie wszystkie elementy tej złożonej tożsamości i jest aktualnym komentarzem na temat Polski i dialogu pomiędzy różnymi grupami społecznymi. Jest również ważnym głosem w trwającej obecnie dyskusji na temat trudnej sytuacji młodzieży nieheteronormatywnej w naszym kraju. Stanowiło to inspirację dla Łukasza Rondudy, reżysera i współscenarzysty „Wszystkich naszych strachów”.

Przeglądam się w tym filmie jak w lustrze – mówi Daniel Rycharski. Bohater jest wykluczony ze względu na przynależność do grupy LGBT+ zarówno na wsi, jak i w Kościele. Z kolei wielkomiejskie środowisko artystyczne, do którego również należy, dystansuje się do jego głębokiej wiary i zaangażowania w protesty chłopskie. Dla Łukasza Rondudy bardzo ważne było ukazanie tych sprzeczności – podsumowuje artysta. Na ekranie pokazujemy kilka różnych światów, istotnych w toczonych obecnie dyskusjach. Daniel mógłby być pomostem pomiędzy skonfliktowanymi światami, walczy o dialog, ale rzeczywistość skazuje go na samotność. W filmie „Wszystkie nasze strachy” w rolę inspirowaną Danielem Rycharskim wciela się Dawid Ogrodnik. Obraz pojawi się na ekranach kin już 5 listopada. 

Nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni film oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia barwnej i łączącej skrajności postaci Daniela Rycharskiego –  zaanagażowanego katolika walczącego o odnowę duchową swojej społeczności oraz głęboko wierzącą osobę LGBT, która płynnie łączy wiarę i tęczę. W roli głównej Dawid Ogrodnik – gwiazda hitów „Ostatnia Rodzina”, „Jesteś Bogiem” i „Chce się żyć”, dwukrotny zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej – Orzeł, licznych wyróżnień na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także tytułu Shooting Star 2019, przyznawanego najbardziej obiecującym aktorom europejskiego kina. Na ekranie będą mu partnerować wybitne osobowości polskiej kinematografii, w tym: Andrzej Chyra, Jowita Budnik, Maria Maj, Jacek Poniedziałek oraz gwiazda głośnego filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” - Piotr Trojan. Reżyserii podjął się Łukasz Ronduda – nagrodzony na międzynarodowym festiwalu filmowym w Berlinie twórca gorąco przyjętej przez krytykę produkcji „Performer” i „Serce miłości” oraz Łukasz Gutt, który stworzył także zdjęcia do filmu. Na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film „Wszystkie nasze strachy” zdobył aż pięć nagród: Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Nagrodę Jury Młodych, Najlepsze zdjęcia oraz najwyższy laur – Złote Lwy dla najlepszego filmu Festiwalu.

Daniel (Dawid Ogrodnik) jest artystą, katolikiem i aktywistą. Domy w rodzinnej miejscowości ozdobione są jego imponującymi malowidłami, rzeźby trafiają na cenione wystawy w Warszawie, a instalacje w rodzaju podświetlonej i pozdrawiającej głosami mieszkańców kapliczki służą lokalnej wspólnocie. Jego znakiem rozpoznawczym jest bluza ozdobiona tęczowymi elementami. Jako głęboko wierzący katolik, Daniel angażuje się w sprawy duchowe. Mężczyzna uważa, że kościół nie powinien być miejscem wykluczenia a w jego wspólnocie jest miejsce dla każdego bez względu na światopogląd i osobiste wybory. W wyniku dramatycznych wydarzeń Daniel decyduje się na wzięcie udziału w odważnej walce w obronie swoich idei i postanawia rozprawić się z homofobią mieszkańców rodzinnej miejscowości.

 

Film, który nas otworzy - Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

Mądry scenariusz. Finezja estetyczna i moralna lekcja - Tomasz Raczek

Będziemy jeszcze o nim mówili i pisali, zasługuje na to - Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy

 

Gatunek: Dramat

Polska 2021

Produkcja: Kuba Kosma PGP („(Nie)znajomi”, „Serce miłości”), Katarzyna Sarnowska („(Nie)znajomi”, „Chemia”)

Koprodukcja: Kino Polska TV SA, Mimikra

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, CANAL+

Reżyseria: Łukasz Ronduda („Performer”, „Serce miłości”), Łukasz Gutt („Odyseja złomowa”)

Scenariusz: Łukasz Ronduda („Performer”), Michał Oleszczyk, Katarzyna Sarnowska („(Nie)znajomi”, „Chemia”)

Zdjęcia: Łukasz Gutt („Kamerdyner”, „Serce miłości”)

Scenografia: Joanna Kaczyńska („Listy do M.3”, „Serce miłości”)

Kostiumy: Kalina Lach („Wszyscy moi przyjaciele nie żyją”, „Planeta Singli 3”)

Montaż: Przemysław Chruścielewski („Żeby nie było śladów”, „Boże Ciało”, „Serce miłości”), Kamil Grzybowski („Czuły film”)

Obsada: Dawid Ogrodnik („Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”, „Cicha noc”, „Chce się żyć”), Maria Maj („Między nami dobrze jest”), Andrzej Chyra („W imię…”, „Carte blanche”), Jacek Poniedziałek („Serce miłości”, „Pakt”), Oskar Rybaczek („Klangor”, „Ślad”), Agata Łabno, Jowita Budnik („Plac Zbawiciela”, „Jeziorak”), Karolina Bruchnicka („Córka trenera”, „Moje wspaniałe życie”), Konrad Eleryk („Klangor”, „Furioza”), Piotr Trojan („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Znaki”),  Wiktoria Kruszczyńska, Ewa Konstancja Bułhak („Drogówka”, „Dzień kobiet”), Wojtek Ziętek („Boże Ciało”, „Jak najdalej stąd”)

Czytany 452 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 12 październik 2021 12:07

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama