cinema.pl Artykuły

piątek, 08 październik 2021 16:32

Polskie mity i legendy z siłą „Hobbita”

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Piotr Głowacki, Janusz Chabior i Marta Mazurek jako postaci z polskiej mitologii ludowej. 3 hale wypełnione ręcznie zrobionymi scenografiami, w tym zbudowaną od podstaw rzeką i jaskinią. W Bydgoszczy trwają zdjęcia do pełnometrażowego filmu „Magiczny Kwiat Paproci”, który może okazać się przełomem na polskim rynku kinowym. 

Po wejściu do hal przy Przemysłowej 36 w bydgoskim Brdyujściu od razu uderza nas rozmach inscenizacyjny. Kilkusetmetrowa jaskinia, sztuczny zbiornik wodny „grający” rolę rzeki, dziesiątki makiet przedstawiających mroczne lasy, bagna i wioski. 

Wszystko to zbudowali od zera artyści z grupy Czarny Karzeł. „Karły” są niezwykłym konglomeratem twórców z wielu dziedzin sztuki. Od wielu lat kreują zjawiska artystyczne, festiwale i kręcą filmy odnoszące sukcesy na świecie. Od kilku miesięcy ekipa Czarnego Karła pracuje nad pełnometrażową ekranizacją legendy o mitycznym kwiecie paproci.

Wizja i pasja przyciągają. Zaproszenie do filmu przyjęli między innymi Janusz Chabior, Piotr Głowacki i Marta Mazurek znana z roli Srebrnej w „Córkach Dancingu”, ale też Jerzy Bończak, Lech Dyblik i Agnieszka Mandat (główna rola w „Pokocie” Agnieszki Holland).

Aktorzy i aktorki wcielają się w postaci z polskiej mitologii słowiańskiej: Trupca, diabła Rokitę czy Strzygę. W bydgoskich halach powstaje baśń dla dzieci łącząca grę aktorską, techniki komputerowe i gigantyczne, ręcznie zbudowane scenografie. Piotr Głowacki nazwał nawet „Kwiat” - „największym, polskim przedsięwzięciem scenograficznym ostatnich lat”.

Film powstaje w koprodukcji z biznesowym partnerem Moderator Inwestycje, Fixe Film i warszawską WFiDF. Produkcję wsparł finansowo Polski Instytut Sztuki Filmowej. Kluczowym partnerem jest też firma Omega, która użyczyła hal zdjęciowych. Partnerami filmu są Muzeum Etnograficzne w Dziekanowicach i Hotel Bohema w Bydgoszczy.

Nad Brdą rodzi się film, jakiego dawno nie było w polskim kinie. Poza mainstreamowym obiegiem produkcyjnym, z dala od Warszawy, powstaje nowy wizerunek polskiej mitologii. „Magiczny Kwiat Paproci” pokaże, że wyobraźnię i serca widzów mogą zdobyć nie tylko orki i Hobbity.

 

Aktorzy i aktorki

Janusz Chabior (w „Kwiecie” zagra Truposza) to jeden z najbardziej charyzmatycznych, polskich aktorów. Widzieliśmy go w „Pitbullu”, „Jak zostałem gangsterem” czy serialu „Ślepnąc od świateł”. Za rolę w filmie "Made in Poland" w reż. Przemysława Wojcieszka otrzymał na festiwalu w Gdyni nagrodę za drugoplanową rolę męską. Nagrodzono też jego role w „Fusach” (nagroda Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii: Najlepszy aktor) i „Żyć nie umierać” (Września Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia")

Marta Mazurek (w „Kwiecie” jako Kulawa) znana jest widzom na świecie z roli Srebrnej w „Córkach Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej. Wystąpiła m.in. w „Já Olga Hepnarová” (reż. Tomás Weinreb, Petr Kazda) i „Les Innocentes” (reż. Anne Fontaine). Jej kreacje były wielokrotnie nagradzane. Z rolę Srebrnej otrzymała nagrodę aktorską na Nashville Film Festival, za krótkometrażową „Amerykę” nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Średniometrażowych w Walencji), a za „Casting” nagrodę honorową Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA w Koninie

Lech Dyblik ( w "Kwiecie" jako Leszy - Pan Lasu) jest aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjny, oraz pieśniarzem. W latach 80. należał do zespołu Teatru Narodowego w Warszawie. W kinie i telewizji stworzył kilkadziesiąt charakterystycznych ról drugoplanowych w takich filmach jak "Psy 2", "Kiler", "Ogniem i mieczem", "Zemsta", "Wesele", "Drogówka", "Wołyń". Od dekady śpiewa i koncertuje. W 2011 roku wydał płytę "Bandycka dusza, a rok później "Dwa brzegi". Szerokiej widowni znany jest z roli złomiarza-filozofa Kazimierza Badury w serialu "Świat według Kiepskich"

Agnieszka Mandat (w "Kwiecie" jako Zielarka ) jest aktorką telewizyjna, filmową i teatralną. Jest też wybitnym pedagogiem, profesorem zwyczajnym sztuk teatralnych Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Zagrała w ponad 40 filmach i serialach. Ogólnopolską popularność zyskała dzięki serii "Dom nad rozlewiskiem". W 2017 zagrała głowną rolę w głośnym filmie "Pokot" Agnieszki Holland. Za tę rolę otrzymała nominację do Polskich Nagród Filmowych „Orłów”, Nagrodę im. Elżbiety Czyżewskiej na The New York Polish Film Festival oraz dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolid.

Sebastian Stankiewicz (w "Kwiecie" jako Ćmuch) jest aktorem fimowy i telewizyjnym, a także członekiem aktorskiego Kabaretu na Koniec Świata. Laureat nagrody za najlepszą rolę drugoplanową w filmie "Pan T." na Festiwalu w Gdyni. Widzowie znają go m.in. z „Ucha prezesa”, „Człowieka z magicznym pudełkiem”, czy "Świata według Kiepskich". Na ekranie widzieliśmy go  w ponad 50 rolach filmowych i telewizyjnych. Stankiewicz nie ogranicza się do kina. Wystąpił w kilku teledyskach, a nawet był uczestnikiem programu Polsatu "Taniec z gwiazdami".  

Piotr Głowacki (w "Kwiecie" jako Rokita) to jeden z najważniejszych, polskich aktorów. Znany z kilkudziesięciu nagradzanych ról filmowych i teatralnych. Zadebiutował w "Rozdroże Cafe", a już rok później zagrał Michała w "Odzie do radości". Otrzymał za tę kreację "Jantara" na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie za "brawurowe poprowadzenie postaci o zmiennych nastrojach". Jest laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego oraz Polskiego "Orła" za rolę w filmie "Bogowie". Widzieliśmy go też w takich filmach jak "Dom zły", "W ciemności", "Sala samobójców", "80 milionów" i "Dziewczyna z szafy". Jego ostatnia - wstrząsająca - kreacja to główna rola w filmie "Mistrz". Zdobył wiele ważnych nagród, m.in. za najlepszą rolę męską na MFF "Cinema Tout Ecran" w Genewie, a także Nagrodę Specjalną na Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej za rolę w filmie "80 milionów". Jest także wybitnym aktorem teatralnym. Należał do zespołów Teatru Rozmaitości w Warszwie i Teatru Starego w Krakowie.

Jerzy Bończak (w "Kwiecie" jako Stary Młynarz) to jeden z najpopularniejszych, polskich aktorów. Znamy go z desek teatralnych oraz ekranu filmowego i telewizyjnego. Reżyseruje też sztuki teatralne. Jego głos znamy z wielu ról  dubbingowych. Zagrał w ponad 150 produkcjach filmowych, wyreżyserował ponad 40 spektakli teatralnych, w dorobku ma również kilkadziesiąt ról telewizyjnych. Na ekranie debiutował w 1972 roku w filmie "Jak błyskawica". Widzieliśmy go m.in. w serialu "Lalka" (uznanym za najlepszy, polski serial w historii), "Karierze Nikodema Dyzmy", czy "Alternatywy 4" Stanisława Bareji.

Wystąpił też w "Ogniem i mieczem", "Rewers", a jedną z jego najnowszych ról jest postać komendanta Beima w "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego, polskim kandydacie do Oscara

 

Kilka informacji o „Magicznym Kwiecie Paproci”

Karzeł Filmowy

„Kwiat” to swoiste ukoronowanie wieloletniej twórczości filmowej grupy Czarny Karzeł. Wśród filmów wyprodukowanych przez „Karła” największe sukcesy odniosło „Theatrum Magicum” w reż. Marcina Giżyńskiego z 2017 roku. Obraz zdobył nagrody na festiwalach kina niezależnego w Los Angeles, Las Vegas i Santa Cruz. 

Polska baśń równa „Hobbitowi”

Znana, polska baśń o mitycznym kwiecie paproci, w wersji filmowej stanie się ponadczasową opowieścią. Mały Jacek ucieka z domu, bo nie chce żyć w biedzie. Postanawia odnaleźć Magiczny Kwiat Paproci, który da mu bogactwo. Rusza po skarb i ze skarbem wraca, ale... jakże innym niż się spodziewał!

Twórcy chcą pokazać potęgę polskich mitów i legend, które są ich zdaniem równie porywające jak filmy Tima Burtona, „Hobbit” czy „Harry Potter”. Taki jest też scenariusz autorstwa Katarzyny Płońskiej, wzbogacający tradycyjny tekst legendy o nowe wątki. Dotychczas brakowało polskich filmów dla dziec i wartościowych zarówno merytorycznie jak i wizualnie. „Magiczny kwiat paproci” ma być tym „brakującym ogniwem”.

Rozmach i nowatorstwo 

Produkcji towarzyszy rozmach scenograficzny i realizacyjny. Na potrzeby sceny z Rusałkami zbudowane zostało w hali zdjęciowej w Bydgoszczy specjalne jezioro o rozmiarze 20 metrów na 18 metrów. Powstała też imponująca Sala Tronowa, do której niedługo dołączą specjalnie zbudowane... bagna!

 

„Magiczny Kwiat Paproci” to projekt unikalny na polskim rynku filmowym, bo rzadko kiedy twórcy „miksują” ze sobą tak wiele konwencji i środków wyrazu. Film będzie łączył animacje lalkowe i poklatkowe z grą aktorską oraz animacjami komputerowymi. 

 

Eko-Movie

 

„Magiczny kwiat Paproci” to film „ekologiczny”. Dla twórców z Czarnego Karła niezwykle ważne są aspekty zrównoważonej produkcji, dlatego przy tworzeniu rekwizytów, scenografii i kostiumów korzystają z materiałów z recyclingu i upcyclingu.

 

 

---

 

Głównym producentem filmu jest grupa Czarny Karzeł. Koproducentami są Moderator Inwestycje Sp.z o.o.,  Fixe Film Sp z o.o. i Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Produkcję wsparł finansowo Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Inwestorem jest Omega sp. z o.o. Partnerzy: Muzeum Etnograficzne w Dziekanowicach, Hotel Bohema w Bydgoszczy, Gminny Ośrodek Kultury w Żytnie i firma Fajnepodnosniki.pl

 

Czytany 458 razy Ostatnio zmieniany piątek, 08 październik 2021 16:52

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama