cinema.pl Artykuły

środa, 06 październik 2021 11:02

KinoGram - współpraca z Gildią Reżyserów Polskich

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

KinoGram to więcej niż kino. Poza repertuarem to także prężny ośrodek pełen różnorodnych wydarzeń filmowych i kulturalnych. Dzięki współpracy ze stowarzyszeniem zrzeszającym największe nazwiska polskiego filmu – Gildią Reżyserów Polskich, która ma tutaj swoją siedzibę i objęła kino swoim wsparciem merytorycznym, w KinoGram odbywają się wydarzenia filmowe i branżowe, spotkania oraz wykłady. 

 

4 października Anna Zoll – dyrektorka generalna KinoGram, Kinga Nowakowska – przedstawicielka inwestora projektu Fabryki Norblina, a także członkowie Gildii – dyrektorka Magdalena Lankosz oraz Joanna Kos-Krauze i Piotr Domalewski oficjalnie zainaugurowali swoją współpracę.  

W KinoGram działa również galeria sztuki, transmitowane będą koncerty, spektakle teatralne i operowe z największych scen świata. Będzie można zobaczyć również spektakle teatralne na żywo. Powstało wyjątkowe miejsce na mapie nie tylko kinowej, ale filmowej i kulturalnej Warszawy. 

Od momentu otwarcia kina 10 września odbyło się już blisko dziesięć wydarzeń organizowanych wspólnie z Gildią. W ramach cyklu "1 x 1" mającego formułę projekcji filmowej i rozmowy dwóch reżyserów, odbyły się to tej pory pokazy najnowszych polskich filmów m.in.: "Jak najdalej stąd", "Czarna owca" "Magnezja", "Sweat", "Amatorzy" czy "Żeby nie było śladów". Z reżyserem Janem P. Matuszyńskim rozmawiał po projekcji Wojciech Smarzowski, z Iwoną Siekierzynską Ewa Pytka, a z Piotrem Domalewskim Magdalena Lankosz. 

W ramach współpracy KinoGram z Gildią Reżyserów Polskich zorganizują również cykle "Przeanalizuj to", "Wszystko co kocham" oraz "Nocny maraton serialowy". Na wszystkie cykle filmowe zarezerwowane są poniedziałkowe wieczory od 19.00. Wśród innych planowanych wspólnych wydarzeń Gildii Reżyserów Polskich i KinoGram są m.in. wykłady mistrzowskie reżyserów i wybitnych postaci kina, premiery filmowe połączone z dyskusjami, retransmisje ważnych wydarzeń i uroczyste gale branżowe. Dla samych reżyserów będzie to nowe, inspirujące miejsce codziennej pracy (np. próby, castingi itp.) oraz spotkań z widzami.

- To dla nas ważny moment – w nowym miejscu tworzymy kino nie tylko tak, jak robiliśmy to do tej pory. Chcemy kreować miejsce do twórczej dyskusji o filmie i szeroko pojętej sztuce z różnorodnymi środowiskami. Mamy nadzieję, że jako największa w Polsce organizacja zrzeszająca reżyserów filmowych będziemy czerpać wiele kreatywnej energii z codziennych spotkań z innymi artystami, obecnych w przestrzeni Fabryki, a także stworzymy miejsce, którego działalność będzie miała istotny wpływ na obraz środowiska filmowego w Polsce - mówi Agnieszka Holland, reżyserka filmowa i honorowa przewodnicząca Gildii Reżyserów Polskich oraz przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej.

KinoGram w obszarze filmu to nie tylko projekcje, kinowy repertuar czy współpraca z Gildią - to także wsparcie tegorocznego 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz własny festiwal filmów krótkometrażowych KIFF. Ogłoszony na początku lipca przyjmuje zgłoszenia twórców z Polski i ze świata. Właśnie tutaj przez cały listopad prezentowane będą projekcje wyselekcjonowanych zgłoszeń, a 30 listopada tego roku odbędzie się Gala KIFF, w trakcie której zostaną ogłoszone zwycięskie filmy, wybrane przez Jury pod przewodnictwem Kasi Adamik. Zgłoszenia na festiwal można wysyłać do 30 października.

Warto wspomnieć, że KinoGram jest jedynym kinem w Europie eksponującym oryginalną statuetkę Oscara. Jej polski zdobywca, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, przekazał kinu swoje trofeum zdobyte za muzykę do filmu „Marzyciel”. Tę najwyższą w świecie filmu nagrodę będzie można zobaczyć przed projekcjami w sali nr 7. 

- Chcemy, aby KinoGram był miejscem spotkania z kulturą w szerokim pojęciu tego słowa – przede wszystkim kino, ale także opera, teatr, muzyka, malarstwo i nawet rzeźba. Mamy nadzieję, że kalendarz wydarzeń przyciągnie każdego widza, który oczekuje od kina czegoś więcej – mówi Anna Zoll, dyrektor KinoGram. 

KinoGram jest kinem przyjaznym sztuce i artystom. W piątkowe i sobotnie wieczory można posłuchać muzyki na żywo z udziałem szczególnie utalentowanych artystów skupionych wokół działań Fundacji Fabryki Norblina.  Działa tutaj również galeria sztuki Flow Art House zrzeszająca uznanych artystów i obiecujące młode talenty malarstwa, rzeźby oraz fotografii. Tu odbywać się będą wernisaże, wystawy oraz spotkania z artystami i przedstawicielami świata kultury. 

 - Po wielu latach skomplikowanych prac przygotowawczych, a potem budowlanych, konserwatorskich i restauratorskich przy rewitalizacji Fabryki Norblina z radością wystartowaliśmy z KinoGram. To nasz autorski projekt i kino wyjątkowe. Od początku tworzenia oferty tego miejsca chcieliśmy, żeby to właśnie kultura była czynnikiem odgrywającym tu jedną z kluczowych ról. Nie wyobrażaliśmy sobie Fabryki Norblina bez kina i mieliśmy na nie bardzo konkretny pomysł. Jesteśmy szczególnie dumni, że zgodzili się nas w tym wesprzeć tak uznani profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem w branży filmowej jak Gildia Reżyserów Polskich. KinoGram to przedsmak oferty kulturalnej, którą Fabryka Norblina będzie odsłaniała stopniowo – dodaje Kinga Nowakowska, członkini zarządu i dyrektorka operacyjna w Grupie Capital Park, odpowiedzialna za rewitalizację Fabryki Norblina.

Kompleksowy program wydarzeń kulturalnych ma przyciągnąć zarówno koneserów sztuki, jak i tych, którzy oczekują różnorodnej oferty rozrywkowej na najwyższym poziomie.

 

***

KinoGram mieści się w przestrzeni Fabryki Norblina w Warszawie i swoim wystrojem nawiązuje do jej industrialnego stylu i historii. Wnętrza sal kinowych utrzymane są w chłodnym, artystycznym stylu vintage, przywodzącym na myśl złotą erę amerykańskich kin studyjnych. W siedmiu kameralnych, klimatyzowanych i zaprojektowanych z dbałością o każdy szczegół salach może zasiąść 550 widzów - największa z nich przyjmie 115 osób. Każda wyposażona jest w wygodne aksamitne kanapy i fotele oraz drewniane stoliki. Sale kinowe wyposażono w najwyższej jakości rozwiązania technologiczne. Jako jedno z nielicznych kin w Polsce KinoGram ma aż dwie sale z systemem dźwiękowym Dolby ATMOS. Kinomani obejrzą filmy w jakości obrazu 2K i 4K gwarantowanej przez projektory kinowe Barco z najnowszej linii laserowych projektorów SP4K i SP2K, których premiera odbyła się zaledwie w listopadzie ubiegłego roku oraz systemy JBL Professional, amerykańskiego producenta rozwiązań audio z 75-letnim doświadczeniem w branży. W salach zamontowano ekrany brytyjskiej firmy Harkness Screens, co oznacza duży kontrast, doskonałe kolory i najwyższą jakość obrazu. Dodatkowo, na dwóch ekranach będą mogły odbywać się projekcje filmów w 3D.

 

***

Fabryka Norblina to wielofunkcyjny kompleks, którego inwestorem jest Grupa Capital Park. To ponad 65 tys. mkw. powierzchni, którą zajmują biura, koncepty rozrywkowe, kulturalne, gastronomiczne, usługowe i handlowe. Jednym z pierwszych najemców, który już udostępnił swoją przestrzeń klientom, jest BioBazar – pierwszy w Polsce targ oferujący wyłącznie ekologiczne produkty. Kultura i rozrywka będą głównymi wyróżnikami tego miejsca – otwarte zostaną tu m.in. Muzeum Apple, pierwsza w Polsce w pełni cyfrowa galeria sztuki – ART BOX Experience i Piano Bar z muzyką na żywo. Ponad 200-letnią historię tego terenu opowie Muzeum Fabryki Norblina – otwarte, nowoczesne i multimedialne, zorganizowane w cztery tematyczne ścieżki zwiedzania. Miejsce znajdzie tu również wyjątkowa oferta gastronomiczna. W pięciu zabytkowych halach będzie działał Food Town z 22 punktami oferującymi kuchnię z różnych stron świata, a także kawiarnie i restauracje w historycznych uliczkach. Fabryka Norblina to także miejsce przyjazne sztuce i artystom, m.in. dzięki powołanej Fundacji Fabryki Norblina. 

Czytany 382 razy Ostatnio zmieniany środa, 06 październik 2021 11:04

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama