cinema.pl Artykuły

niedziela, 03 październik 2021 12:43

Jean-Paul Belmondo - przegląd filmowy w kinie Iluzjon

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

6 września pożegnaliśmy cenioną na całym świecie legendę kina francuskiego - Jeana-Paula Belmondo. Urodzony w 1933 aktor zmarł w tym roku w Paryżu. To wielka strata i trudna do zastąpienia wyrwa w świecie kinematografii. 

 

Tym samym Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny serdecznie zaprasza Państwa na retrospekcję filmów z udziałem Jeana – Paula Belmondo. Będzie to symboliczne pożegnanie przed srebrnym ekranem, z którego przez lata artysta do nas przemawiał.

Na Przegląd zapraszamy do Kina Iluzjon w dniach 3 – 17 października. Będziecie mieli Państwo szansę zobaczyć najważniejsze filmy z udziałem zmarłego aktora. Francuska Nowa fala stanowiła nurt, który zmienił perspektywę, na trwale wpisując się do podręczników historii kina. Reżyserzy, którzy zasłynęli wówczas, to między innymi Jean-Luc Godard oraz François Truffaut. Nurt nowej fali bazował na nowatorskich środkach wyrazu. Tematycznie odnosił się do przemian obyczajowych oraz ewolucji światopoglądowej i konfliktu młodego i starego pokolenia.

Nowe młode pokolenie francuskich filmowców zabrało głos. Aktorem, który uczestniczył w narodzinach nowej fali był Jean Paul Belmondo. Jego rola w filmie Godarda „Do utraty tchu” wprowadziła miłośników i krytyków kina w stan zapierający dech w piersiach – tym samym dając Belmondo sławę, rozpoznawalność i szacunek środowiska.

Jego dorobek obejmuje prawie 80 tytułów. Pracował z najważniejszymi reżyserami swojej epoki. Rozgłos przyniosły mu  filmy Jean-Luca Godarda – nie tylko wspomniany „Do utraty tchu” (nakręcony wbrew woli agenta Belmondo), ale również „Szalony Piotruś”, z którego pochodzą słynne kadry zakochanego romantyka o pomalowanej na niebiesko twarzy. Początkowo Belmondo chciał poświęcić się karierze boksera, popis wyjątkowej sprawności fizycznej daje w filmach akcji nakręconych m.in. przez Philippe ‘a de Broca „Człowiek z Rio” czy Henriego Verneuila „Strach nad miastem” i „Cenny łup”.

Retrospektywa w warszawskim kinie Iluzjon przedstawi kilkanaście filmów z udziałem wybitnego aktora  - legendy światowego kina.

 

Prezentowane filmy w trakcie przeglądu:

Człowiek z Hong Kongu – 1965, Philippe De Broca

Francuzka i miłość – 1960, Michel Boisrond, Jean Delannoy, Jean-Paul Le Chanois, René Clair, Henri Decoin

Matka i córka – 1960, Vittorio De Sica

Moderato Cantabile – 1960, Marguerite Duras, Gérard Jarlot

Do utraty tchu – 1959, Jean-Luc Godard

Sławne miłości – 1961, Michel Boisrond

Polowanie na mężczyznę – 1964, Édouard Molinaro

Syn marnotrawny – 1961, Mauro Bolognini

Ksiądz Leon Morin – 1961, Jean-Pierre Melville

Szpicel – 1962, Jean-Pierre Melville

Człowiek z Rio – 1963, Philippe De Broca

Szalony Piotruś – 1965, Jean-Luc Godard

Czytany 275 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 03 październik 2021 12:46

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama