cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 20 wrzesień 2021 09:23

Dramatyczna rola Małgorzaty Foremniak

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Mocna, zdeterminowana i nieustępliwa, a jednocześnie pełna poświęcenia i wiary w talent przybranego syna. Twarda Małgośka, która cierpliwie znosi trudy życia z dzieckiem z niepełnosprawnością, płacze krótko, a poskarżyć się nie ma komu. Zdaniem tych, którzy obejrzeli przedpremierowo „Sonatę”, rola Małgosi Płonki, przybranej mamy utalentowanego muzycznie Grzegorza, to piękna i mocna kreacja dramatyczna Małgorzaty Foremniak.

Fani talentu Małgorzaty Foremniak od lat czekali na takie jej wcielenie. Dwie dekady temu mogli podziwiać ją w takich rolach dramatycznych, jak Ash w obrazie „Avalon” w reżyserii Mamoru Oshii, czy Mańki w „Bożych skrawkach” w reżyserii Jurka Bogajewicza. W tym roku zobaczą ją jako Małgosię Płonkę w filmie „Sonata”. 

Ten pełnometrażowy debiut filmowy Bartosza Blaschke, będzie walczył o Złote Lwy na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 23 września w Gdyńskim Centrum Filmowym o godzinie 15:30 film po raz pierwszy zostanie pokazany dziennikarzom, 24 września w Teatrze Muzycznym podczas uroczystego pokazu o godzinie 11:00 zobaczy go festiwalowa publiczność.

W rolę utalentowanego muzycznie Grzegorza Płonki wcielił się debiutujący na wielkim ekranie Michał Sikorski. Małgorzata Foremniak zagrała jego przybraną matkę – Małgosię a Łukasz Simlat – ojca Łukasza.

Według pierwszych recenzentów, którzy widzieli „Sonatę”, to nie tylko piękna, ale też bardzo mocna rola dramatyczna aktorki. W odgrywanej przez nią postaci wszystko pracuje na efekt: głos, kostium, grzywka, okulary, mimika, a przede wszystkim pokora wobec autentycznych losów kobiety, jej zaufania i wiary w talent chłopca. 

„Dla mnie największym wyzwaniem było zrozumienie kobiety, która musi wyzwolić w sobie miłość, a nie tylko poświęcenie” – przyznała Małgorzata Foremniak. 

O czym jest film?

Grzegorz, latami diagnozowany jako dziecko autystyczne, żyje w swoim świecie i nie potrafi nawiązać kontaktu z rzeczywistością. Wydaje się, że jego jedyną pasją jest uderzanie w klawiaturę starego fortepianu stojącego w rodzinnym domu.

Po kilkunastu latach okazuje się, że przyczyną izolacji Grzegorza nie jest autyzm, tylko głęboki niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Niestety nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że niesłyszący chłopak - choć wspomagany nowoczesną technologią - spełni swoje marzenia.

„Sonata” to poruszający film opisujący autentyczną historię muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla. Pokazuje niesamowitą, okupioną ogromnym wysiłkiem i walką, drogę do osiągnięcia niemożliwego.

Czytany 382 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 wrzesień 2021 09:31

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama