cinema.pl Artykuły

niedziela, 19 wrzesień 2021 23:14

UNDINE nagradzany film Christiana Petzolda od 24 września w kinach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już za tydzień do polskich kin trafi film jednego z najważniejszych współczesnych niemieckich reżyserów Christiana Petzolda. Jego najnowsza produkcja "Undine" to oryginalny romans, łączący w sobie współczesną historię ze znanym mitem. W rolach głównych wystąpili Paula Beer oraz Franz Rogowski, którzy współpracowali już z reżyserem wcześniej przy filmie "Tranzyt".

 

Paula Beer za rolę Undine została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie oraz Europejską Nagrodą Filmową. 

W KINACH OD 24 WRZEŚNIA 2021

Undine Wibeau (w tej roli Paula Beer) jest historyczką i pracuje jako przewodniczka w jednym z berlińskich muzeów, przybliżając zagranicznym gościom dzieje tego fascynującego miasta. Sama zajmuje niewielkie mieszkanie na Alexanderplatz, prowadząc z pozoru zupełnie normalne i ułożone życie. Tym zabiegiem reżyser, którego ukochanym miastem jest Berlin, za pomocą bohaterki ożywia w tkance współczesnego miasta legendarne motywy, subtelnie łącząc realizm magiczny i melancholijny melodramat. 

Z osobą tytułowej bohaterki związany jest stary nordycki mit o zamieszkujących jeziora i rzeki istotach, które surowo karzą zdradzających je kochanków. Kiedy zatem Johannes zostawia Undine dla innej kobiety, jego los wydaje się przesądzony. Jest przekonana, że nie ma wyboru aż do momentu, kiedy zakochuje się w niedawno poznanym Christophie (Franz Rogowski). Niewinne uczucie między nimi rozwija się w dobrym kierunku, kiedy jednak mężczyzna zaczyna podejrzewać, że Undine przed czymś ucieka, na tej relacji pojawia się niebezpieczna rysa. Nadchodzi czas konfrontacji. 

Zrealizowana z dużą dbałością o każdy inscenizacyjny szczegół, pełna symboli opowieść o miłości i przeznaczeniu nabiera uniwersalnego wymiaru. 

Czytany 246 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 19 wrzesień 2021 23:32

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama