cinema.pl Artykuły

niedziela, 19 wrzesień 2021 23:03

Mocne portrety kobiet w debiutach Marii Wider i Edyty Wróblewskiej

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Na zbliżającym się 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Studio Munka SFP zaprezentuje pięć filmów w Konkursie Filmów Pełnometrażowych. Po raz pierwszy publiczność będzie miała okazję obejrzeć znakomite, pełnokrwiste debiuty dwóch reżyserek: „Gęś” Marii Wider i „Drogę” Edyty Wróblewskiej. To narysowane śmiałą kreską sugestywne portrety kobiet we współczesnym świecie.

 

Bohaterka filmu „Droga” Agata, trzydziestolatka w ciąży, przyjeżdża ze swoim chłopakiem na wesele na Mazurach. W środku nocy sama rusza w drogę powrotną do domu. Jej samochód ląduje w rowie, a ona musi znaleźć sposób, żeby się stamtąd wydostać. Wydarzenia z tego dnia i poznani przez nią ludzie sprawią, że inaczej spojrzy na swoje dotychczasowe życie.

- Chciałabym, żeby to była historia o rosnącej sile kobiety, o słuchaniu intuicji i dochodzeniu do przekonania, że nie można siebie oszukiwać. Problem bohaterki polega na tym, że źle ulokowała swoje uczucia. Dzięki spotkaniu z dziewczyną z mazurskiej wsi, żyjącą w innym tempie, w innym świecie, Agata zweryfikuje dotychczasowe wybory i zacznie decydować o sobie w bardziej świadomy sposób – mówi Edyta Wróblewska, dotychczas – uznana dokumentalistka (m.in. „PRL de luxe”, „Ala z elementarza”, „Małe instrumenty”).

Film otrzymał wsparcie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego, zdjęcia były w całości realizowane na Mazurach.  Autorem zdjęć jest Malte Rosenferld. Rolę Agaty kreuje charyzmatyczna młoda aktorka Agnieszka Skrzypczak, partnerują jej m.in. Julian Świeżewski, Helena Sujecka i Marcin Zarzeczny.

„Gęś” to krótkometrażowy film fabularny Marii Wider, absolwentki Gdyńskiej Szkoły Filmowej, której krótki film „We mnie” otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2019 roku.

 

Podczas przygotowań do świąt w rodzinnym domu Ewy mają miejsce niepokojące zdarzenia. Skłócone matka i córka z początku obwiniają się o nie nawzajem, ale wkrótce okazuje się, że autorem pojawiających się tu i ówdzie erotycznych napisów jest ktoś spoza grona domowników. Kiedy wypadki nabierają naprawdę dramatycznego obrotu, kobiety postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i dać intruzowi nauczkę.

 

Główne role w filmie kreują Maja Wolska i Sandra Korzeniak, a uderzający kontrast pomiędzy tymi dwoma kobiecymi portretami jest jednym z największych atutów filmu. Partnerują im m.in. Jan Hryniewicz, Katarzyna Bargiełowska, Magdalena Celówna.

 

- „Gęś” to film podejmujący ważne tematy dotyczące relacji między Matką i Córką w niestandardowy sposób, bo za pomocą kompilacji kilku różnych gatunków, od komedii po thriller - mówi Maria Wider. -  Zagrożenie z zewnątrz jest swego rodzaju zapalnikiem, który sprawia, że kobiety muszą się na siebie otworzyć i zjednoczyć w walce, zarówno z intruzem, jak i z systemem, który nie respektuje ich praw. Bo ważny tu jest dla mnie także aspekt społeczny - ta ignorancja, z którą spotykają się bohaterki, kiedy szukają pomocy. Wiem, że taka opowieść niestety wciąż mogłaby się wydarzyć.

 

Producentem wykonawczym i koproducentem filmem jest Cineo Studio, koproducentami DI Factory, Gdyńskie Centrum Filmowe, Prosound Studio.

 

Oprócz filmów „Droga” i „Gęś” w Konkursie Filmów Krótkometrażowych biorą udział trzy inne fabuły ze Studia Munka SFP: znane już m.in. z Krakowskiego Festiwalu Filmowego „Mój syn zamyka się w łazience” Kuby Januszewskiego i „Stancja” Adriana Apanela a także – premierowo – „Synthol” – debiut reżyserski aktora Piotra Trojana.

 

Wszystkie pięć filmów powstało w ramach Programu „30 Minut” w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka. Koproducentem wszystkich „trzydziestek” jest TVN. Program został wsparty przez PISF.

 

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych potrwa w dniach 20-25 września 2021 roku.

Czytany 396 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 19 wrzesień 2021 23:06

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama