cinema.pl Artykuły

sobota, 18 wrzesień 2021 22:14

Ekranizacja głośnej powieści Domenico Starnone z gwiazdami włoskiego kina

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Ekranizacja głośnej powieści cenionego włoskiego pisarza Domenico Starnone, która w Polsce została wydana pod tytułem "Sznurówki". Autor książki jest także odpowiedzialny za scenariusz filmu. Za reżyserię odpowiada równie ceniony Włoch - Daniele Luchetti. W obsadzie znalazły się gwiazdy kina włoskiego: Alba Rohrwacher, Luigi LoCascio, Laura Morante, Silvio Orlando oraz Giovanna Mezzogiorno. 

 

W KINACH OD 19 LISTOPADA 2021

Dlaczego spełniony mąż i ojciec dwójki dzieci postanawia nagle porzucić rodzinę i obojętnie patrzeć, jak jego przeszłość powoli rozpada się na kawałki? Co nim kieruje i czy tylko on jest odpowiedzialny za rodzinny kryzys?

Neapol, początek lat osiemdziesiątych. Aldo i Vanda są małżeństwem z dwunastoletnim stażem. Rodzinną sielankę bohaterów gwałtownie przerywa niespodziewane wyznanie mężczyzny.

Prowadzący na co dzień popularną audycję radiową Aldo przyznaje się pewnego wieczoru do romansu. Gdy namiętna relacja z młodszą koleżanką z pracy zaczyna nabierać tempa, zszokowana Vanda na dobre traci grunt pod nogami. Kobieta nie tylko musi uporać się z własną traumą, ale też wytłumaczyć całą sytuację zdezorientowanym dzieciom. Nie widząc jakiejkolwiek inicjatywy ani żalu ze strony męża, decyduje się podjąć zdecydowane kroki…

Trzydzieści lat później Aldo i Vanda wciąż jednak są razem. Zgorzkniali, nieszczęśliwi, próbują odpowiedzieć sobie na pytanie, co trzyma ludzi przy sobie, kiedy miłość już dawno się skończyła.

Reżyser Daniele Luchetti umiejętnie miesza porządki czasowe i punkty widzenia swoich bohaterów, chcąc jak najpełniej oddać rodzinny dramat. Wsparty świetnymi rolami czołówki włoskich aktorów, opowiada o ukrytych siłach, które nas łączą, ale i szkodach, jakie u wszystkich członków rodziny wyrządzić może związek bez uczucia.

 

NAGRODY I FESTIWALE

David di Donatello – nominacje: najlepsza aktorka (Alba Rohrwacher), najlepszy aktor drugoplanowy (Silvio Orlando), najlepszy scenariusz 

Nagrody Nastri d’Argento(Srebrne Taśmy) - nominacje: najlepsza aktorka (Alba Rohrwacher), najlepsza aktorka drugoplanowa (Linda Caridi), najlepszy dźwięk

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji – film otwarcia, Nagroda RB Casting (Linda Caridi)

Czytany 297 razy Ostatnio zmieniany sobota, 18 wrzesień 2021 22:21

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama