cinema.pl Artykuły

czwartek, 16 wrzesień 2021 10:10

Film, który porusza sumienie świata!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Śmierć Zygielbojma” to poruszająca, oparta na faktach historia, którą powinien znać każdy. Aż trudno uwierzyć, że to pierwszy biograficzny obraz poświęcony temu bohaterowi. Film wyreżyserował Ryszard Brylski, muzykę skomponował laureat Oskara Jan A.P. Kaczmarek, w rolę główną wcielił się Wojciech Mecwaldowski. Zanim 5 listopada film wejdzie do kin będzie pokazywany w Konkursie Głównym 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. A już dziś możemy zobaczyć zwiastun filmu.  

 

Próbował poruszyć sumienie świata. 

Heroicznie poszukiwał pomocy, zderzył się z obojętnością. 

Na znak protestu popełnił samobójstwo.  

„Śmierć Zygielbojma” to prawdziwa historia heroicznej walki jednego człowieka o to, by świat dostrzegł tragedię milionów. Film ukazuje szokującą obojętność przywódców zachodnich mocarstw wobec zbrodni Holokaustu. To historia niezwykłego poświęcenia i wielkiego dramatu, którą powinien znać każdy w Polsce, w Europie i na całym świecie. Szczególnie, że ma ona wymiar uniwersalny, co podkreśla reżyser filmu Ryszard Brylski: „Postać Szmula Zygielbojma, do niedawna prawie zapomniana i jakby ukryta przez zawstydzony świat, staje się teraz symbolem buntu przeciwko ludzkiej indolencji, a jego spektakularna śmierć przedmiotem dyskusji o mechanizmach milczenia wobec dokonującej się gdzieś w sąsiedztwie zbrodni ludobójstwa. Mam nadzieję, że nasz film odegra znaczącą rolę w tej dyskusji”.

W roli Szmula Zygielbojma wystąpił znakomity Wojciech Mecwaldowski. W filmie wystąpili także m.in. Jack Roth, Karolina Gruszka, Aleksandra Popławska, Dobromir Dymecki, Marta Ojrzyńska oraz Marcin Bosak. 

Film dostępny od 5 listopada w kinach w całej Polsce.

Londyn 1943. Młody brytyjski reporter (Jack Roth) szuka tematów, które pchnęłyby jego karierę do przodu. Pewnego majowego dnia trafia na sprawę samobójczej śmierci tajemniczego przybysza z Polski. Temat, wydawałoby się, jakich wiele, ale dziennikarz wiedziony przeczuciem postanawia przyjrzeć się losom zmarłego. Wkrótce okaże się, że to historia, która powinna wstrząsnąć całym światem. Szmul Zygielbojm (Wojciech Mecwaldowski) w okupowanej Polsce zostawił rodzinę, by wyruszyć z tajną misją najpierw do Nowego Jorku, a potem do Londynu. Miał przekazać przywódcom zachodniego świata informacje o ogromie zbrodni popełnianych przez Niemców na milionach europejskich Żydów. Starania Zygielbojma zderzyły się z murem obojętności i niezrozumienia. Zdał sobie sprawę, że nie jest w stanie sprawić, by ktokolwiek ruszył na pomoc jego mordowanym braciom, którzy w akcie ostatecznej desperacji chwycili za broń w warszawskim getcie. Załamany swą bezsilnością, poświęcił życie w nadziei, że taka ofiara nie przejdzie bez echa. Teraz jego historia jest w rękach młodego dziennikarza, który spróbuje sprawić, by prawda wreszcie ujrzała światło dzienne.

Prawdziwa historia

Szmul Mordechaj Zygielbojm – polsko-żydowski polityk lewicowy, członek Bundu, pełnił funkcję sekretarza generalnego Sekcji Żydowskiej Centralnej Komisji Związków Zawodowych, 

był radnym miejskim Warszawy, przez krótki czas należał do Judenratu (Rady Żydowskiej). 

Po rozpoczęciu II wojny światowej był jednym z organizatorów nielegalnej działalności Bundu w Warszawie. Stanowczo sprzeciwiał się koncepcji utworzenia w stolicy getta. Wzywał do stawienia oporu. Za działalność polityczną i publiczny sprzeciw groził mu areszt. Na początku 1940 roku, za namową partyjnych towarzyszy, wyjechał z Polski do Brukseli, potem do Francji, a stamtąd do Stanów Zjednoczonych, gdzie włączył się w działalność Amerykańskiej Reprezentacji Bundu. Wszędzie publicznie wygłaszał odczyty na temat dramatycznej sytuacji Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce. W lutym 1942 roku Zygielbojm został mianowany członkiem Rady Narodowej RP w Londynie - organu doradczego polskiego rządu na uchodźstwie. Raporty o dramatycznej sytuacji w gettach i masowej eksterminacji Żydów otrzymywał od polskiego podziemia i organizacji żydowskich w kraju. W grudniu 1942 roku, 

z tragicznym apelem od partyjnych towarzyszy w Warszawie, do Zygielbojma przybył Jan Karski. Zygielbojm apelował do Aliantów, wysłał list do amerykańskiego prezydenta, przemawiał na antenie BBC. Bezskutecznie. W nocy z 11 na 12 maja 1943 roku, cztery dni przed upadkiem powstania w getcie warszawskim, Szmul Zygielbojm popełnił samobójstwo. 

„Mam nadzieję, że historia Szmula Zygielbojma, uwieczniona w filmie w reżyserii Ryszarda Brylskiego, trafi do szerokich kręgów społeczeństwa w kraju i na świecie, w tym młodzieży szkolnej. Niech ten epizod historii Holokaustu w Polsce już nigdy nie pozostanie zapomniany” - podkreśla Albert Stankowski – dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego, które powstaje w stolicy. 

“ŚMIERĆ ZYGIELBOJMA” 

Reżyseria: Ryszard Brylski („Żurek”, „Cudowne lato”) 

Scenariusz: Ryszard Brylski/ Wojciech Lepianka 

Muzyka: Jan A.P. Kaczmarek („Marzyciel” – OSCAR, „Niewierna”, „Quo Vadis”) 

Gatunek: dramat biograficzny 

Produkcja: WFDiF, Włodzimierz Niderhaus 

Współfinansowanie: Polska Fundacja Narodowa, Polski Instytut Sztuki Filmowej

Dystrybucja w Polsce i na świecie: Monolith Films 

Data premiery: 5 listopada 2021

Premiera filmu została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Czytany 430 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 16 wrzesień 2021 10:13

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama