cinema.pl Artykuły

środa, 15 wrzesień 2021 15:38

Inteligenci, czyli jak wychować młode pokolenie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Inteligenci" - antymoralitet rodzinny o wojnie polsko-polskiej. Anna (Izabela Kuna) i Szczepan (Wojciech Malajkat) to inteligencka para, mają długi staż, wychowują razem dwóch synów. Są postępowymi rodzicami, a przynajmniej za takich się uważają. Kiedy w dniu uroczystości rodzinnej okazuje się, że starszy chłopak może mieć związek z pobiciem czarnoskórego kolegi, wychodzą na jaw sekrety i urazy skrywane przez lata. Dawne romanse i niespełnione ambicje w podgrzanej atmosferze jednego dnia wypłyną na wierzch i już “nie uda się ich zamieść pod dywan”.

 

Autor sztuki Marek Modzelewski i reżyser Wojciech Malajkat sprawnie i z humorem opowiadają historię jednej rodziny, ale kontekst tej opowieści jest uniwersalny. To już nie tylko konflikt małżeński, czy pokoleniowy, to znana wszystkim wojna polsko-polska, która toczy się w czterech ścianach wielu domów.

Używamy stereotypów, żeby porządkować świat. Ktoś jest “lewakiem”, “prawakiem”, “narodowcem”, “wojującą feministką” a wszystkiemu i tak winni są “Żydzi, masoni i cykliści”.

Czy w świecie etykiet jest jeszcze miejsce na dialog? Jak wychowywać młode pokolenie? Jak wewnątrz rodziny zachować swoją tożsamość światopoglądową i nie oddalić się od siebie? Czy w podzielonym społeczeństwie potrafimy jeszcze śmiać się z samych siebie?

Wstrząsająca fabuła “Intelignetów” w intrygujący i momentami zabawny sposób dotyka ważnych tematów, o których chcielibyśmy rozmawiać, ale nie zawsze wiemy jak. Niezwykle aktualna sztuka, w doskonałej obsadzie zapewni widzom wieczór pełen wrażeń.

 

Obsada: Agata Kulesza, Izabela Kuna, Maciej Łączyński / Maciej M. Tomaszewski, Wojciech Malajkat

autor: Marek Modzelewski

reżyseria: Wojciech Malajkat

scenografia: Wojciech Stefaniak

produkcja: Katarzyna Fukacz i Damian Słonina (Tito Productions)

Produkcja spektaklu sfinansowana ze wsparcia ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Czas trwania spektaklu: 80 minut z przerwą.

https://www.spektaklove.pl/spektakle.php?spektakl=19

Czytany 466 razy Ostatnio zmieniany środa, 15 wrzesień 2021 15:58

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama