cinema.pl Artykuły

środa, 15 wrzesień 2021 09:54

Czarna komedia produkcji CANAL+ z Bartłomiejem Topą w roli głównej

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Zwykły facet, który zmarł na zawał serca ze stresu, zmartwychwstaje. Początkowo euforyczny, odkrywa, że jego śmiercią nikt się nie zmartwił, a jego dotychczasowe życie szybko trafiło na śmietnik. Zastanawia się, czy w ogóle się ujawnić. My zastanawiamy się, dlaczego akurat on zmartwychwstał.

 

Autorem scenariusza nowej produkcji CANAL+ jest Krzysztof Rak, współtwórca takich filmów jak „Sztuka kochania”, „Bogowie” i producent kreatywny nominowanego do Oscara „Bożego ciała”. Serial wyreżyseruje Adrian Panek – autor m.in. „Pułapki” czy „Kodu genetycznego”. Za zdjęcia odpowiada Karina Kleszczewska, za scenografię Daria Dwornik, a za kostiumy Małgorzata Fudala.

 

To jest opowieść o ludziach, którzy boją się zmienić swoje życie. Czyli o nas wszystkich. Scenariusz POWROTU bazuje na marzeniu, żeby być kimś innym. Zaczął się od pytań w stylu: co by było, gdybym urodził się gdzie indziej, wygrał w totolotka, albo mógł zacząć wszystko od początku, dajmy na to dwadzieścia lat temu. No to proszę bardzo! Główny bohater Jan jest trochę warszawskim hrabią Monte Christo, który wraca do świata na swoich zasadach. Śmierć po prostu przemeblowała  mu życie. Pytanie, co z tym zrobi? – mówi autor scenariusza Krzysztof Rak, nie zdradzając nic więcej z historii.

W głównej roli męskiej występuje Bartłomiej Topa, któremu towarzyszą między innymi Wojciech Mecwaldowski, Magdalena Walach, Maria Dębska i Matylda Giegżno.

Utrzymany w konwencji czarnej komedii serial to produkcja, jakiej na naszym rynku jeszcze nie było. Temat „z zaświatów”, zaskakujące zwroty akcji, błyskotliwe dialogi i  barwna obsada. Postać zwykłego faceta który „odrodzi się” na nowo, to rola jakby napisana dla Bartka Topy. Jego aktorski warsztat jest niebywały i cieszy nas, że to właśnie on zagra główną rolę. Sama historia POWROTU idealnie wpisuje się w czas, kiedy przez pandemię niejednokrotnie weryfikujemy nasze podejście do życia, szukamy w nim nowych priorytetów, sensu, postanawiamy je odmienić – dodaje Beata Ryczkowska, Dyrektor Produkcji Oryginalnych i Koprodukcji CANAL+ Polska.

Producentem serialu jest Wonder Films – dom produkcyjny stworzony przez trójkę dobrze znanych w branży producentów: Klaudiusza Frydrycha, Krzysztofa Raka i Ingę Kruk. Studio zajmuje się produkcją filmów fabularnych oraz oryginalnych seriali.

 

OBSADA I TWÓRCY:

BARTŁOMIEJ TOPA – aktor teatralny i filmowy, producent. Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W filmie zadebiutował jeszcze na studiach, w obrazie Teresy Kotlarczyk ZAKŁAD. Nagradzany na festiwalach filmowych i teatralnych, między innymi na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Laureat Polskich Nagród Filmowych ORZEŁ, wyróżniany na Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego "Off Camera". W dorobku ma ponad sto ról w filmach, serialach, przedstawieniach teatralnych oraz dubbingu.

 

ADRIAN PANEK – reżyser i scenarzysta. Ukończył reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowską Szkołę Reżyserii Andrzeja Wajdy. Po studiach zajmował się reżyserią teledysków m.in. dla T. Love i Bohema. Jego pełnometrażowy debiut DAAS zdobył cztery nagrody na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie a reżyser między innymi Paszport Polityki i nominację do Polskiej Nagrody filmowe Orły w kategorii Odkrycie Roku.  WIKOŁAK przyniósł mu nagrodę dla najlepszego reżysera na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz wyróżnienie dla młodego utalentowanego twórcy „Odkrywcze oko” na Festiwalu Filmów w Polskich w Chicago.

 

KARINA KLESZCZEWSKA – operatorka filmowa i telewizyjna. Ukończyła Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi. Pracuje jako wykładowca, zasiada w jury konkursów. Ma na swoim koncie zdjęcia do kilkudziesięciu realizacji dla teatru telewizji, seriali i filmów, w tym HISZPANKĘ nominowaną w Konkursie Filmów Polskich w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. jest Członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC).

 

KRZYSZTOF RAK – wielokrotnie nagradzany scenarzysta i producent kreatywny. Absolwent wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Na początku kariery związany z filmem dokumentalnym. Ekspert PISF, członek Polskiej Akademii Filmowej oraz Rady Programowej Festiwalu Filmowego w Gdyni. Zasiadał w składzie jury konkursów: Planet Doc Review, konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill oraz Festiwalu Filmowego w Gdyni. Autor scenariusza i producent kreatywny wyróżnianych na festiwalach BOGÓW oraz SZTUKI KOCHANIA. HISTORII MICHALINY WISŁOCKIEJ, producent kreatywny nominowanego do Oscara BOŻEGO CIAŁA.

 

KLAUDIUSZ FRYDRYCH – producent filmowy, założyciel i prezes studia Wonder Films, współtwórca Scorpio Studio. Od kilkunastu lat związany z produkcją filmową, reklamą i mediami. Ma w dorobku kinowe hity oraz nagradzane na festiwalach tytuły, mi.in.: PSY 3. W IMIĘ ZASAD, JACK STRONG, SĘP, czy KURIER.

 

INGA KRUK – producentka filmowa i kierowniczka produkcji z wieloletnią praktyką. Doświadczenie w produkcji filmowej i serialowej zdobywała w ramach współpracy przy wielu, zarówno polskichm jak i międzynarodowych produkcji. Przy jej udziale powstały takie filmy jak (NIE)ZNAJOMI, W IMIĘ, czy BABY BLUES. Dla CANAL+ Polska produkowała m.in.: seriale KRÓL, ŻMIJOWKSO, czy MAŁY ZGON.

Czytany 477 razy Ostatnio zmieniany środa, 15 wrzesień 2021 10:01

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama