cinema.pl Artykuły

środa, 15 wrzesień 2021 08:19

Skaliste szczyty i buddyjski humor: "Jinpa" w kinach i na VOD od 24 września!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Kinowa premiera wyjątkowego filmu Pemy Tsedena to również okazja, by szerzej poznać twórczość tego autora: na platformie Pięć Smaków w Domu będzie można zobaczyć przegląd trzech najnowszych filmów mistrza. 

 

"Jinpa" to obraz, który zaskakuje: surowa sceneria Płaskowyżu Kekexilli, bohater o rockowym wizerunku, przewrotny humor i metafizyczna symbolika buddyjskich przypowieści - pozornie nieprzystające do siebie elementy tworzą tu spójną i hipnotyzującą całość. Autor filmu, Pema Tseden, to pierwszy pochodzący z Tybetu absolwent Pekińskiej Akademii Filmowej, któremu udaje się realizować filmy we własnym regionie i lokalnym języku. Pisarz i reżyser łączy dogłębne zrozumienie tybetańskiej rzeczywistości z doskonałym wyczuciem filmowego języka i poetyckim podejściem do portretowania codzienności. 

Obecność "Jinpy" w kinach to okazja, by przyjrzeć się bliżej jego twórczości. Tybetańska trylogia Pemy Tsedena to przegląd trzech najnowszych produkcji reżysera, który dostępny będzie na VOD Pięć Smaków w Domu od 24 września do 25 października.

Obok "Jinpy" w przeglądzie znajdzie się  "Tharlo", liryczny czarno-biały komediodramat o pasterzu z górzystej samotni, który trafia do miasta i poznaje kobietę, która zmienia jego życie. Zobaczymy też "Balon", fascynujący portret zwykłej rodziny, na której spokojnej egzystencji kładzie się cieniem chińska polityka demograficzna. Wielowarstwowy dramat, rozgrywający się w latach 90., jest zadziwiająco aktualny i uniwersalny - koncentrując się na kobiecej perspektywie pokazuje, jak na wolność bohaterek do decydowania o sobie wpływają prawo i religijne instytucje. 

 

Jinpa, reż. Pema Tseden, Chiny 2018

Zhuang si le yi zhi yang, Chiny 2018

W kinach i online od 24 września

Samotny kierowca o aparycji wiecznego hipisa przemierza ciężarówką surowe przestrzenie tybetańskiego płaskowyżu. Hipnotyczną podróż przerywa jednak spotkanie z niepozornym piechurem, który nosi to samo imię i zmierza do miejsca, w którym ma zabić człowieka. Wyprodukowany przez Wong Kar-waia, zbudowany z przypominających obrazy kadrów, "Jinpa" jest przewrotną, pełną symboli medytacją na temat ludzkiego losu, życia i śmierci. 

 

Balon

Balon, reż. Pema Tseden, Chiny 2019

Balloon / Qi qiu, Chiny 2019

online od 24 września do 25 października

Dwóch braci biega po falujących przenikliwym wiatrem łąkach, otaczających jezioro Qinghai. Łobuzy marzą o balonach, które tata ma przywieźć z miasta - tymczasowo ich funkcję pełnią jednak znalezione pod poduszką prezerwatywy rodziców. Ta zabawa będzie miała poważne konsekwencje: chińska polityka planowania rodziny i lokalne tradycje stoją ze sobą w sprzeczności, a skutki niepodporządkowania się im są poważne. Reżyser pokazuje tę historię z perspektywy kobiet - matki chłopców i jej siostry, żyjącej w klasztorze buddyjskiej mniszki. Ich drogę, wytyczaną przez zwyczaje, religię, prawo, ale też rosnącą potrzebę autonomii, zamyka w kadry, w których pobrzmiewają echa fascynacji Kiarostamim czy Kieślowskim.

 

Tharlo, reż. Pema Tseden, Chiny 2015

Chiny 2015

online od 24 września do 25 października

Tharlo ma 40 lat, umie wyrecytować z pamięci Czerwoną Książeczkę Przewodniczącego Mao i właśnie po raz pierwszy w życiu zamierza zrobić sobie zdjęcie do dowodu osobistego. Wymaga to jednak wizyty u fryzjerki. Jak się okazuje, bardzo sympatycznej. Daleki od etnograficzno-podróżniczych obrazków "magicznego Tybetu" film pozwala przyjrzeć się współczesnej rzeczywistości tego kraju z nietypowej, świeżej perspektywy. W czarno-białych kadrach i prostej narracji Pema Tseden zamyka poetycką i pełną subtelnego humoru historię o odkrywaniu i realizowaniu marzeń.

Przegląd Tybetańska trylogia Pemy Tsedena na platformie VOD piecsmakow.pl/wdomu potrwa od 24 września do 25 października.

 

Cena karnetu VOD - 45 pln, cena pojedynczego dostępu - 20 pln. Karnety są również dostępne w formie eleganckich voucherów, idealnych na prezent!

Czytany 355 razy Ostatnio zmieniany środa, 15 wrzesień 2021 08:28

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama