cinema.pl Artykuły

wtorek, 14 wrzesień 2021 17:09

Film nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem i Europejską Nagrodą Filmową film od września w kinach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już 24 września do polskich kin trafi kolejny film jednego z najważniejszych współczesnych niemieckich reżyserów Christiana Petzolda, znanego polskiej publiczności z filmów "Barbara", "Feniks" czy "Tranzyt". Jego najnowsza produkcja "Undine" to oryginalny romans, łączący w sobie współczesną historię ze znanym mitem. W rolach głównych wystąpili Paula Beer oraz Franz Rogowski, którzy współpracowali już z reżyserem wcześniej. 

 

Bohaterowie filmów Christiana Petzolda rzadko mówią o sobie pełną prawdę, jest w nich jakaś tajemnica, niedopowiedzenie. Ich tożsamość zmienia się w zależności od intencji, często motywowanych miłością i okolicznościami, w których się znajdują. Tak było w większości jego dotychczasowych filmów.

W „Undine”, jego najnowszej produkcji, znów mamy miłość, romans i bohaterów pełnych tajemnic, ale jest też coś więcej. Aby opowiedzieć kolejną historię, Petzold sięga do mitologicznej postaci Undine, nimfy wodnej, która dzięki rozkochaniu w sobie i poślubieniu człowieka, otrzyma ludzką duszę. Jednak jest pewne ale, życie mężczyzn, z którymi spotyka się Undine, zależy od czasu trwania uczucia. Jeśli ją zostawią, zginą. 

Undine Wibeau (w tej roli Paula Beer) jest historyczką i pracuje jako przewodniczka w jednym z berlińskich muzeów, przybliżając zagranicznym gościom dzieje tego fascynującego miasta. Sama zajmuje niewielkie mieszkanie na Alexanderplatz, prowadząc z pozoru zupełnie normalne i ułożone życie. Tym zabiegiem reżyser, którego ukochanym miastem jest Berlin, za pomocą bohaterki ożywia w tkance współczesnego miasta legendarne motywy, subtelnie łącząc realizm magiczny i melancholijny melodramat. 

Z osobą tytułowej bohaterki związany jest stary nordycki mit o zamieszkujących jeziora i rzeki istotach, które surowo karzą zdradzających je kochanków. Kiedy zatem Johannes zostawia Undine dla innej kobiety, jego los wydaje się przesądzony. Jest przekonana, że nie ma wyboru aż do momentu, kiedy zakochuje się w niedawno poznanym Christophie (Franz Rogowski). Niewinne uczucie między nimi rozwija się w dobrym kierunku, kiedy jednak mężczyzna zaczyna podejrzewać, że Undine przed czymś ucieka, na tej relacji pojawia się niebezpieczna rysa. Nadchodzi czas konfrontacji. 

Zrealizowana z dużą dbałością o każdy inscenizacyjny szczegół, pełna symboli opowieść o miłości i przeznaczeniu nabiera uniwersalnego wymiaru. 

Czytany 365 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 14 wrzesień 2021 17:13

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama