cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 13 wrzesień 2021 16:24

ZŁO NIE ISTNIEJE nagrodzony Złotym Niedźwiedziem irański dramat

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na ubiegłorocznym MFF w Berlinie irański dramat wyreżyserował prześladowany przez irańską władzę Mohammad Rasoulof. Polscy widzowie znają go z takich filmów jak "Rękopisy nie płoną" czy "Uczciwy człowiek". W "Zło nie istnieje" Rasoulof ponownie porusza trudne tematy, które kilka lat temu sprowadziły na niego gniew władzy, ograniczającej nie tylko jego artystyczną, ale i obywatelską wolność. 

 

W KINACH OD 5 LISTOPADA 2021 

Film "Zło nie istnieje" pokazany zostanie w ramach inauguracji działalności nowego centrum kultury, które otwiera się dla mieszkańców Warszawy w piątek 17 września. 

Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” to nowoczesna, wyczekiwana przez mieszkańców dzielnicy instytucja kultury. W nowoczesnym budynku przy ul. Indiry Gandhi 9 od rana do późnych godzin wieczornych będą odbywały się warsztaty, spektakle teatralne, koncerty, seanse filmowe, debaty oraz spotkania autorskie. Nazwa instytucji, wybrana przez mieszkańców Ursynowa, nawiązuje do słynnego serialu Stanisława Barei „Alternatywy 4”, jednak oznacza też bogatą i przekrojową ofertę kulturalną, dającą liczne możliwości spędzania czasu wolnego i osobistego rozwoju.

Film "Zło nie istnieje" zdobył Złotego Niedźwiedzia, Nagrodę Jury Ekumenicznego oraz Nagrodę Gildii Filmowej na 70. MFF w Berlinie. Na festiwalu w Valladolid otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera, na festiwalu w Crested Butte Kolorado nagrodę specjalną Jury za odwagę w kręceniu filmów, a na MFF São Paulo nagrodę publiczności dla najlepszego zagranicznego filmu. To tylko niektóre z nagród jakie zdobył ten głośny dramat. Reżyser Mohammad Rasoulof żadnej z nich nie odebrał osobiście, gdyż ma zakaz opuszczania kraju, a swoje filmy kręci nielegalnie. 

W każdym państwie, gdzie prawo najcięższe występki sankcjonuje karą śmierci, potrzebni są ludzie, którzy ten wyrok wykonają. To właśnie im, mierzącym się z trudnymi do wyobrażenia dylematami, swój film poświęcił Mohammad Rasoulof.

Film ma strukturę nowelową i składa się z czterech opowieści. Bohaterem pierwszej jest 40-letni Heshmat. Stateczny mężczyzna, który większość czasu stara się spędzać w gronie najbliższych. W drugiej obserwujemy Pouyę, dla którego obowiązkowa służba wojskowa jest jedyną szansą na otrzymanie paszportu i opuszczenie wraz z dziewczyną Iranu. Żołnierzem jest też bohater trzeciej historii. Javad dostał właśnie trzydniową przepustkę, by spędzić ten czas z narzeczoną i jej rodziną, świętując urodziny ukochanej kobiety. W ostatniej opowieści widzimy, jak przybycie Daryi, młodej kuzynki z Niemiec, gwałtownie może zmienić niespieszne życie Bahrama i Zaman – spokojnej pary w średnim wieku.      

Bohaterów każdej z opowieści Rasoulofa łączy tajemnica oraz dramatyczna decyzja, którą muszą podjąć. Wpłyną one nie tylko na dalsze życie protagonistów, ale również mocno odbiją się na otaczających ich ludziach.

Czytany 284 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 wrzesień 2021 16:29

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama