cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 13 wrzesień 2021 15:25

Nagroda im. Zygmunta Hübnera

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Nagroda im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru” po raz ósmy będzie uroczyście wręczona 20 września 2021 roku, w noszącym jego imię Teatrze Powszechnym w Warszawie. Laureatem Nagrody został Robert Talarczyk. Z kolei laureatem II edycji Wyróżnienia im. Zygmunta Hübnera „Złoty Prolog” został Jędrzej Piaskowski.

 

Nagroda im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru” ustanowiona została przez Fundację Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera, aby – wyrażane w praktyce twórczej, dydaktycznej oraz pisarskiej idee Patrona – przypominać i propagować. Pomimo oczywistych zmian politycznych, społecznych, estetycznych i obyczajowych, które dokonały się wokół teatru i w nim samym, idee te są wciąż warte pamięci i uwagi – dla dobra teatru, jego twórców i publiczności.

Robert Talarczyk – jest wielokrotnie nagradzanym i wyróżnianym twórcą teatru, aktorem, reżyserem, scenarzystą i dramaturgiem. Jest absolwentem wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W latach 2005-2013 kierował Teatrem Polskim w Bielsku Białej. Od września 2013 jest dyrektorem Teatru Śląskiego w Katowicach.

Podczas uroczystości wręczenia Nagrody po raz drugi zostanie przyznane także Wyróżnienie im. Zygmunta Hübnera „Złoty Prolog”, dla młodego twórcy teatru, który w ocenie Fundacji w swoim działaniu realizuje ideały Patrona w następujących aspektach:

•etyka pracy,

•samodzielność i oryginalność,

•wrażliwość na problemy współczesności,

•dbałość o warsztat,

•wysoki poziom działań artystycznych, organizacyjnych lub społecznych.

Decyzją Rady Fundacji, laureatem II edycji Wyróżnienia „Złoty Prolog” 2021 został Jędrzej Piaskowski.

Jędrzej Piaskowski – reżyser tworzący z nieukrywanym zamiarem szukania sposobu na odnalezienie utraconej wspólnoty, operujący środkami typowymi dla współczesnego młodego teatru, w dobrej komunikacji z dzisiejszą widownią.

Nagroda im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru” ma na celu:

•promować ludzi, podejmujących dzieło Zygmunta Hübnera, które realizował jako Dyrektor, Artysta i Autor,

•zwrócić społeczną uwagę – dyrektorów, urzędników, samorządowców, menadżerów kultury teatralnej – na trud organizowania działań teatralnych w duchu myśli obywatelskiej,

•przywrócić sens pojęciu sukcesu artystycznego i kariery artystycznej, opartych na artyzmie i sztuce, pojętej jako misja społeczna, kształtująca wrażliwość widzów, tworząca społeczną świadomość i tożsamość,

•propagować kryteria oceny pozycji artysty, mierzonej rzeczywistymi dokonaniami w sferze twórczości,

•promować wartości, którym przez całe życie wierny był Patron Fundacji, tj.: zawodową rzetelność, uczciwość, dobrze pojętą pracowitość, globalne spojrzenie na teatr, obywatelską odpowiedzialność oraz wszechstronność w działaniu na gruncie teatralnym,

•wyróżniać ludzi wszechstronnych, których praca przyczynia się do rozwoju/ewolucji teatru, a także do poszerzenia wiedzy na jego temat, wizjonerów teatru, ludzi dla których teatr jest sensem życia, którzy są autorytetami w jego dziedzinie.

Nagroda przyznawana jest corocznie Człowiekowi Teatru za działalność zgodną z myślą i działaniem Zygmunta Hübnera. 

Kapitułę VIII edycji Nagrody stanowią członkowie Rady Fundacji: Barbara Borys-Damięcka, Ewa Dałkowska, Joanna Hübner-Wojciechowska, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Stanisław Radwan, Jacek Sieradzki, Allan Starski, a także laureaci poprzednich edycji Nagrody: Anna Augustynowicz, Dorota Buchwald, Piotr Cieplak, Jan Englert, Jacek Głomb, Tomasz Rodowicz i Jerzy Trela.  

Współfundatorem Nagrody i Wyróżnienia jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a mecenasem uroczystości ich wręczenia miasto st. Warszawa.

Czytany 289 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 wrzesień 2021 15:31

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama