cinema.pl Artykuły

sobota, 11 wrzesień 2021 20:21

Antybohater w kinach w całej Polsce!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Cyklem pokazów przedpremierowych w krakowskich kinach studyjnych, dokument Michała Kaweckiego rozpocznie podróż przez kinowe ekrany w całym kraju. Jedna z dwóch polskich produkcji w prestiżowym międzynarodowym konkursie dokumentalnym 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, doceniona przez jury i publiczność rusza w Polskę!

 

Miszka, tytułowy antybohater to chłopak o wielu twarzach. Drobny przestępca i obiecujący narciarz alpejski, mimo poważnej niepełnosprawności fizycznej i trudnych warunków życia, czerpie z niego pełnymi garściami. A do tego ma wyjątkowe poczucie humoru. Spotykamy go w kluczowym momencie, kiedy wkracza w dorosłość i dostaje ostatnią szansę, by wziąć udział w paraolimpiadzie. Ale przede wszystkim bohater musi zadecydować, jak będzie wyglądała jego przyszłość. Mimo ograniczeń podejmuje w życiu kolejne próby.

Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio zakończą się za kilka dni. Miszka, też mógł zostać paraolimpijczykiem. Dlaczego tak się nie stało? Jak wyglądają kulisy sportu osób z niepełnosprawnościami? Czy talent wystarczy aby osiągnąć sukces? 

Dokument Kaweckiego otrzymał wyróżnienie jury konkursu polskiego pod przewodnictwem Jana P. Matuszyńskiego na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym "za ogromną wrażliwość i wnikliwość psychologiczną, stworzenie atrakcyjnego wizualnie i narracyjnie dokumentu, który zaciera granice gatunków i staje się czystym kinem".

Warto zauważyć, że film rozwijany był na Doc Lab Poland - największym w Polsce i najbardziej wieloaspektowym programie dla dokumentalistów i nagrodzony na kończącym je pitchingu odbywającym się w ramach KFF Industry i polegającym na prezentacji najnowszych polskich dokumentalnych projektów na różnym etapie produkcji. “Antybohater” w konkursie Docs to go! otrzymał nagrodę ColorOffOn w roku 2019. Doc Lab Poland jest organizowany przez Fundację im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowską Fundacją Filmową. 

Pierwszy przedpremierowy pokaz dokumentu z udziałem Miszki - Michała Chrobaka, jego trenera - Janusza Wasila i reżysera filmu - Michała Kaweckiego odbędzie się 9 września o godz. 19.00 w krakowskim kinie Sfinks. Spotkanie po seansie poprowadzi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Dystrybutorem filmu “Antybohater” jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator Krakowskiego Festiwalu Filmowego i wielu innych inicjatyw popularyzujących najciekawsze polskie i światowe filmy dokumentalne. 

Czytany 270 razy Ostatnio zmieniany sobota, 11 wrzesień 2021 20:23

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama