cinema.pl Artykuły

środa, 08 wrzesień 2021 17:00

Debiut fabularny Piotra Trojana na 46. FPFF w Gdyni

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Odtwórca roli Tomasza Komendy w filmie „25 lat niewinności” - Piotr Trojan stanął za kamerą! Jego krótkometrażowy debiut fabularny „Synthol” bierze udział w Konkursie Filmów Krótkometrażowych 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka.

 

„Synthol” to historia trzydziestotrzyletniego Eryka prowadzącego wideoblog ze swoich przygotowań do startu w zawodach kulturystycznych debiutantów. Pomaga mu w tym nadopiekuńcza matka Teresa, „kobieta jego życia”. Kiedy chłopak poznaje Monę, jego wirtualny świat zderza się z rzeczywistością. To pełna humoru i ciepła opowieść o wchodzeniu w dorosłość, o próbie odcięcia pępowiny po trzydziestce.

Piotr Trojan jest nie tylko reżyserem i scenarzystą „Syntholu”, ale także odtwórcą głównej roli. Aktor jest największym filmowym odkryciem zeszłego roku. Aktor - absolwent PWSFTViT w Łodzi za rolę w filmie „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” otrzymał najważniejsze nagrody filmowe – na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na festiwalu debiutów „Młodzi i Film” w Koszalinie. Został również laureatem Orła - Polskiej Nagrody Filmowej.  Trojan jest absolwentem Szkoły Wajdy, od kilku lat z sukcesami pracuje jako dramatopisarz i reżyser teatralny. Inspirację do swojego debiutu czerpał z własnych doświadczeń.

- Miłością do kulturystyki zaraził mnie mój młodszy brat, Andrzej. To z nim pierwszy raz podrzucałem żelazo na siłce. Andrzej był coraz większy i większy. Zawsze miałem wątpliwości, jak w tak szybkim czasie tego dokonał? Trzymał się planu. Zrozumiałem, czym jest kultura ciała i jak ciężka to praca nad samym sobą – mówi Piotr Trojan. - Choć nigdy nie udało się dorównać Andrzejowi, wciąż próbuję. Rozczulała mnie relacja brata z mamą - wielkiego chłopa i kobiety, która kochała w nim dziecko. To właśnie ta relacja zainspirowała mnie do pracy nad „Syntholem” w Szkole Wajdy.

W rolę matki Eryka brawurowo wcieliła się Iwona Bielska. Obok niej zobaczymy Ewę Dałkowską w znakomitej, nasyconej humorem kreacji Cilki. Zwraca uwagę drugoplanowa rola młodej zdolnej aktorki Karoliny Płanik. Zdjęcia do filmu odbywały się jesienią 2020 roku w Warszawie, na Pradze i na Bródnie, natomiast finałowe sceny zostały zrealizowane w trakcie zawodów International Polish Cup IBFF Bodybuilding & Fitness w Siedlcach. Warto wspomnieć, że produkcja tego męskiego debiutu na wybitnie męski temat zdominowana jest przez kobiety – są szefami pionów i głównymi twórczyniami „Syntholu”.

Film powstaje w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach wspartego przez PISF programu „30 Minut”. Producentami filmu są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Producentką wykonawczą jest Małgorzata Wala. Koproducentem filmu i producentem wykonawczym „Syntholu” jest firma Balapolis (Agata Szymańska i Magdalena Kamińska). Partnerem „30 Minut” i koproducentem wszystkich filmów z programu jest telewizja TVN. Koproducentem filmu Piotra Trojana jest Warmia Resort z grupy Adept Investment. Sprzętem zdjęciowym film wsparły firmy: Sony Polska i ATM System. Postprodukcję obrazu i dźwięku poprowadził zespół Black Photon.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego dokumentu z planu zdjęciowego filmu:

Twórcy filmu „Synthol”:

 

Reżyseria, scenariusz: Piotr Trojan

Zdjęcia: Beata Rakoczy

Scenografia: Ewa Mroczkowska

Kostiumy: Hanka Podraza

Charakteryzacja: Marlena Karczewska

Montaż: Sandra Ksepka i Michał Poddębniak

Muzyka: Agata Kurzyk i Marcin Janus

Kierownictwo produkcji: Olga Daszczyńska

Producent wykonawczy: Małgorzata Wala

Koproducentki: Agata Szymańska, Magdalena Kamińska

Producenci: Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński

Obsada: Piotr Trojan – Eryk, Iwona Bielska - Teresa, matka Eryka, Ewa Dałkowska - Cilka, przyjaciółka matki, Karolina Płanik - Mona, dziewczyna Eryka, Karolina Kostoń, Artur Kozłowski

Polska, 2021, 25 min.

Czytany 498 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 wrzesień 2021 17:19

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama