cinema.pl Artykuły

wtorek, 07 wrzesień 2021 10:19

Nowe propozycje w ramówce Jedynki Polskiego Radia

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Program 1 Polskiego Radia wprowadza modyfikacje w swojej ramówce. „Muzyka kina” to nowa audycja, która będzie nadawana w każdy poniedziałek w godz. 23.00 – 24.00. Godziny emisji zmieni natomiast audycja „Historia żywa”, która rozpocznie się o godz. 21.00. 

 

„Muzyka kina” to nowa pozycja w ramówce Jedynki. Emisja będzie odbywać się w każdy poniedziałek w godz. 23.00 – 24.00, w ramach pasma „Wieczór z Jedynką”. Audycję poświęconą tematyce kina 

i muzyki filmowej, będzie prowadził Paweł Sztompke.

– W programie największe przeboje filmowej piosenki i tematy instrumentalne. Będą nowości kina, ale i wspomnienia sprzed lat. I oczywiście sporo muzyki z polskiego kina. Zapraszam – zapowiada 

Paweł Sztompke, który poprowadzi nową audycję. 

Od września zmieniła się pora nadania audycji „Historia żywa” w poniedziałek z godz. 23.00 na 21.00. Cykl audycji „Historia żywa” to spotkania z prof. Andrzejem Nowakiem, historykiem, których ideą jest pokazywanie historii nie jako wiedzy zamkniętej w podręcznikach, ale elementu tożsamości narodowej, wpływającego na dokonywane wybory życiowe i całą teraźniejszość.

6 września odcinek poświęcony Stefanowi Żeromskiemu, Stanisławowi Wyspiańskiemu oraz ich wyobrażeniom o Niepodległej. Stefan Żeromski  rocznik 1864 to „dobosz utrudzonego szeregu walczących o Niepodległą” – jak napisał prof. Ryszard Handke o wybitnym pisarzu, publicyście, autorze „Przedwiośnia”, „Siłaczki”, czterokrotnie nominowanym dla literackiej Nagrody Nobla. Stanisław Wyspiański urodził 1869 roku i był dramaturgiem, poetą, malarzem, uczniem Jana Matejki, nazwanym czwartym wieszczem narodowym po premierze „Wesela” w 1901 roku. 

Przyszło im  żyć i tworzyć po Powstaniu Styczniowym, największym zrywie narodowym Polaków w XIX wieku. Jak  widzieli popowstaniową Polskę pod zaborami? Jaką rolę odegrali jako duchowi przywódcy w drodze do Niepodległej? Żeromski, wywodzący się z Kielecczyzny, walczył  o nią także bezpośrednio: czy to jako powołany do  Legionów , czy w końcu października i na początku listopada 1918 roku, kiedy jak napisał: „Powierzono [mi] niemal „dyktaturę” nad Zakopanem”. To było w tzw. Rzeczpospolitej Zakopiańskiej.  Wyspiański, Krakus,  Niepodległej nie doczekał. Zmarł w 1907 roku. Jak wyobrażali sobie Polskę odrodzoną, o którą  autor „Przedwiośnia” miał możliwość spierać się z samym Józefem Piłsudskim?

Zaprasza Dorota Truszczak i prof. dr hab. Andrzej Nowak.

Czytany 416 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 07 wrzesień 2021 10:59

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama