cinema.pl Artykuły

czwartek, 19 sierpień 2021 15:00

WIKINGOWIE na Polsat Seriale

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Wikingowie” na kanale Polsat Seriale! Ta premiera serialowa na naszej antenie to podróż do ekscytującego starożytnego świata. To epicka seria opowiada o najodważniejszych i najbardziej brutalnie przerażających wojownikach w historii! Ragnar, przyszły wódz wikingów, pragnie wypełnić swoje przeznaczenie jako odkrywca i zdobywca, u boku ambitnego brata i wiernej żony. Ale gdy Ragnar prowadzi śmiałe wyprawy w odległych krainach za wielką wodą, zdradzieckie siły w jego nordyckiej ojczyźnie spiskują przeciwko niemu. Śledzimy wyczyny tego legendarnego wodza wikingów i jego załogi, a w późniejszych sezonach jego synów.

 

„Wikingowie” (tytuł oryginalny: „Vikings”) to fenomen kulturowy. Jeden z najważniejszych seriali historycznych dekady, cieszący się popularnością wśród widzów na całym świecie i uznaniem krytyków, czego dowodem była m.in. nagroda Emmy, przyznana w 2020 roku. Twórcą pomysłu i jedynym scenarzystą tego dzieła był Michael Hirst („Elizabeth”, „Tudorowie”). Dzięki jego wybitnemu talentowi dramaturgicznemu „Wikingowie” to saga rodzinna, która opowiada niezwykłe historie z życia i epickie przygody najeźdźców i odkrywców z okresu Wieków Ciemnych. Ale „Wikingowi” to również serial poświęcony temu, w jaki sposób mieszkańcy Skandynawii ósmego wieku naszej ery - ostatni poganie - czcili starożytnych bogów, takich jak: Odyn, Thor, Freya i Loki. Ragnar twierdzi, że jest bezpośrednim potomkiem norweskiego boga Odyna, który, będąc bogiem wojowników poległych w bitwie, jest też bogiem ciekawości.

„Wikingowie” w pierwszym sezonie koncentrują się na Ragnarze Lothbroku (Travis Fimmel), niespokojnym młodym wojowniku i człowieku rodzinnym, który tęskni za znalezieniem i podbiciem nowych ziem po drugiej stronie morza i uznaniem łupów za swoje własne. Rozpoczynamy naszą telewizyjną przygodę na początku epoki wikingów, naznaczonej najazdem na Lindisfarne w 793 roku. Jesteśmy świadkami dążenia Ragnara do zostania jarlem (hrabią) i inwazji na Anglię. Bohater musi prowadzić wojnę na polu bitwy i wewnątrz siebie, aby chronić swoją wolność, rodzinę i życie. Czy jego pragnienie, by odkrywać nowe królestwa, zostanie zaspokojone?

„Wikingowie” to galeria niesamowitych postaci, bohaterów zarazem okrutnych i wspaniałomyślnych, pełnych pasji – w znakomitej aktorskiej obsadzie. Travis Fimmel jako pierwszoplanowa postać, Ragnar Lothbrok - rolnik i wojownik wikingów, który chce złupić bogactwa, rzekomo, nieodkrytej krainy na Zachodzie. Inne równie mocne osobowości, fascynujące i pełne ludzkich sprzeczności, to: Katheryn Winnick jako Lagertha – żona Ragnara i wojowniczka, niezwyciężona w walce z tarczą, Clive Standen jako Rollo – brat Ragnara, odważny wojownik o nieposkromionych ambicjach, człowiek impulsywny, dziki, Jessalyn Gilsig jako Siggy – piękna i złowieszcza żona jarla Haraldsona, Gustaf Skarsgård jako Floki – utalentowany konstruktor okrętów i nieco szalony przyjaciel Ragnara, Gabriel Byrne jako jarl Haraldson, bezwględny władca osady rybackiej Kattegat, rodzinnych stron Ragnara, George Blagden jako Athelstan – anglosaski mnich, pojmany przez Ragnara podczas jego pierwszego najazdu na Anglię, Donal Logue jako król Danii, Horik, który dąży do przymierza z Ragnarem, by wykorzystać go w swoich politycznych intrygach, oraz Alyssa Sutherland jako księżniczka Aslaug, twierdząca, że pochodzi od mitycznej córki walkirii Brynhildry, druga żona Ragnara.   

„Wikingowie” byli realizowani w latach: 2013 – 2020 jako wspólna produkcja kanadyjsko-irlandzka, której dystrybutorem był m.in. kanał History. W produkcję tego serialu byli zaangażowani uznani producenci filmowi i telewizyjni: James Flynn (nominowany do Oscara – znany z produkcji filmów: „Chrabia Monte Christo”, „Zakochana Jane”), Morgan O'Sullivan („Tudorowie”), John Weber (nagrodzony Emmy za serial „Opowieść podręcznej”),  Sherry Marsh (nominowana do Emmy za serial „Pose”), Sheila Hockin (nagrodzona Emmy - „Opowieść podręcznej”) oraz m.in. Alan Gasmer (nominowany do Emmy – „451 stopni Fahrenheita”). Reżyserii poszczególnych odcinków podjęli się: Johan Rench (1 – 3), współcześnie najlepszy reżyser teledysków, Ciaran Donnely (4 – 6), współtwórca sukcesu „Tudorów”, i Ken Girotti (7 – 9), który ma w swoim dorobku wiele ważnych telewizyjnych produkcji („Układy”, „Daredevil”, „Orphan Black”). Ogółem powstało sześć sezonów serialu „Wikingowie”, prezentowanych z rosnącym zainteresowaniem. Na antenie kanalu Polsat Seriale pokazujemy ten przebój telewizyjny od początku. 

 

 

STRESZCZENIA (1. sezon):

Odcinek 1PREMIERA - 3.09.2021; piątek; g. 21:00

Rites of Passage

Świat wikingów ożywa dzięki podróży Ragnara Lothbroka (Travis Fimmel) - człowieka na granicy mitu. Nasza historia rozpoczyna się w 8-wiecznej Skandynawii, gdzie Ragnar Lothbrok jest wojownikiem i rolnikiem, który marzy o znalezieniu bogactwa poprzez odrzucenie tradycji najazdów na wschód. Ragnar w tajemnicy pracuje nad projektem, który wywróci świat wikingów do góry nogami. Ale najpierw bohater musi przekonać przywódcę swojej społeczności, potężnego Earla Haraldsona (Gabriel Byrne)!

Ragnar i jego brat, Rollo, wracają z bitwy na ziemiach bałtyckich, podczas której Ragnar ma wizje boga Odyna i jego walkirii. Wracając do domu, Ragnar zabiera swojego syna Bjorna do Kattegat, gdzie odbywa się obrzęd przejścia Bjorna do świata mężczyzn. Pozostawiona w domu żona Ragnara, Lagertha, szybko rozprawia się z dwoma niedoszłymi gwałcicielami. Podczas pobytu w Kattegat, Ragnar przekonuje Rollo, że najazdy na Zachód są warte zachodu i możliwe, dzięki nowym narzędziom nawigacyjnych, ale zostaje upomniany przez swojego władcę, jarla Haraldson, że on nadal decyduje o kierunku ekspansji na Bałtyku. W sekrecie przed władcą, Bjorn i Ragnar odwiedzają Floki - przyjaciela Ragnara i utalentowanego szkutnika, budowniczego łodzi, który potajemnie zgadza się zbudować nowy typ długiego okrętu. Wkrótce z powodzeniem testują tę łódź. Tymczasem w domu Rollo czyni niemiłe zaloty do Lagerthy. Ragnar ma jeszcze jedną wizję Odyna, stojącego na brzegu morza. Przekonuje to Ragnara, by w końcu ruszył spełnić swoje marzenia. 

Odcinek 2PREMIERA - 3.09.2021; piątek; g. 22:00

Wrath of the Northmen

Po zebraniu ochotników, Ragnar, Rollo i Floki wyruszają na niezatwierdzoną przez ich władcę, wyprawę łupieżcą na Zachód. Lagertha gwałtownie sprzeciwia się odmowie Ragnara, by zabrać ją ze sobą. Tymczasem jarl Haraldson każe zabić kowala, który wykuł kotwicę dla łodzi Ragnara. Na morzu załoga wpada w sam środek potężnego sztormu, co maniakalnie obawiający się gniewu bogów, Floki interpretuje jako dowód od samego Thora, że jego statek jest niezatapialny. Na lądzie mnisi widzą złowieszczy znak w postaci chmury w kształcie smoka. Po pełnej napięcia podróży, ludzie Ragnara lądują na wybrzeżu Anglii, w pobliżu klasztoru Lindisfarne, który następnie plądrują. Zabijają większość mnichów i chwytają resztę, by zabrać ich z powrotem jako niewolników, w tym młodego Athelstana, którego Ragnar chroni przed śmiercią z rąk Rollo.

Odcinek 3PREMIERA - 3.09.2021; piątek; g. 23:00

Dispossessed

Po udanym najeździe Ragnar i jego załoga triumfująco wracają do domu w Kattegat z bogactwami. Jarl Haraldson nie waha się wezwać Ragnara do Wielkiej Sali, gdzie zgłasza pretensje do całego skarbu. Jednocześnie władca pozwala załodze wziąć jedną rzecz z łupu i Ragnar wybiera brata Athelstan jako swojego niewolnika. Od Athelstana główny bohater dowiaduje się o strukturze politycznej w Anglii i chce nauczyć się trochę języka. Haraldson sankcjonuje nowy najazd, ale nalega, by jego brat przyrodni, Knute, dołączył do załogi Ragnara. Ragnar bierze tym razem swoją żonę, Lagerthę i zaskakuje wszystkich, zostawiając Athelstana, by zajął się farmą i dziećmi. Gdy wikingowie stawiają stopę na angielskiej ziemi, spotyka ich miejscowy szeryf i garstka zbrojnych, którzy zapraszają świeżo upieczonych „handlarzy” na spotkanie z królem Aelle. Ragnar zgadza się, ale nieufność jego pozostałych wojowników wywołuje bitwę, w której Northumbrowie ponoszą klęskę…

Odcinek 4PREMIERA - 3.09.2021; piątek; g. 00:00

Trial

Wikingowie wrócili do Anglii, aby zobaczyć, jakie inne skarby ten Nowy Świat ma do zaoferowania. W tej inwazji Ragnar i jego załoga wypłynęli za zgodą jarla Haraldsona, a także z jego szpiegiem na pokładzie. Po rozlewie krwi na plaży, Wikingowie wybierają walkę, zamiast paktować z królem Northumbrii, Aelle. Ragnar obmyśla sprytny plan, jak zaatakować miasto Hexam, całkowicie zaskakując jego obrońców. Przemoc rozlewa się na ulice w niedzielny poranek. Ragnar i Lagertha szybko jednak przekonują się, że istnieją konsekwencje dla każdego działania. Jarl Haraldson zemści się na nich....

Odcinek 5PREMIERA - 4.09.2021; sobota; g. 23:00

10.09.2021; piątek; 21:00

Raid

W Wielkiej Sali Kattegat jasnowidz czyta przyszłość jarla Haraldsona i mówi mu, że Ragnar Lothbrok szuka jego śmierci. Pytanie bez odpowiedzi brzmi: komu bogowie bardziej sprzyjają? Haraldson jako człowiek gotowy bronić swojej władzy i statusu aż do śmierci, zamierza podjąć środki ostrożności. Wysyła zbrojną drużynę, która napada na dom Ragnara. Jego gospodarstwo rolne i zwierzęta zostają spalone, jego ludzie zabici. Życie rodziny Lothbroka i jego przyjciół też jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Ragnar zostaje ciężko ranny, ale udaje mu się znaleźć bezpieczną kryjówkę. Tymczasem Haraldson wydaje swoją córkę, Thyri, za mąż za starszego hrabiego ze Svealandu, wbrew życzeniom swojej żony, Siggy. Jarl obserwuje wszystkich bliskich Ragnara. Każe schwytać Rollo i torturować go, by odkryć miejsce pobytu jego brata. Ragnar musi teraz wybrać drogę, która doprowadzi go do wolności.

Odcinek 6PREMIERA - 4.09.2021; sobota; g. 00:00

10.09.2021; piątek; g. 22:00

Burial of the Dead

Pomimo protestów Lagerthy, że wciąż jest zbyt ranny i słaby, Ragnar postanawia, że musi spotkać się z jarlem w pojedynku na śmierć i życie po tym, jak wychodzi na jaw, że Rollo był torturowany na rozkaz Haraldsona. Ci dwaj mężczyźni spotkają się twarzą w twarz w brutalnej walce z jednym tylko możliwym rezultatem: tylko jeden człowiek wyjdzie z tej walki żywy… Tymczasem Athelstan pyta Ragnara o Ragnarök. Nieświadomie mnich-niewolnik złamał społeczne tabu, ale Ragnar informuje go, karmiąc go narkotykiem, który zażywa ich jasnowidz. To powoduje, że Athelstan doznaje przerażających wizji końca świata. Gdy nadchodzi wiosna, trzy statki Ragnara płyną w górę rzeki Tyne. Król Aelle tym razem jest przygotowany na „spotkanie”… 

Odcinek 7PREMIERA - 5.09.2021; niedziela; g. 23:00

10.09.2021; piątek; g. 23:00

A King's Ransom

Trzy statki wikingów płyną w górę rzeki Tyne, w kierunku samego serca władzy we wschodniej Anglii: królewskiej willi króla Aellego. Ragnar Lothbrok przybył w poszukiwaniu okupu w zamian za pokój. Jednak król Aelle ma o wiele bardziej śmiertelny plan w umyśle dla tych północnych pogan, który obejmuje… Rollo. Tymczasem Lagertha wraca do domu, do Skandynawii i jako władczyni Kattegat przyjmuje wdowę po jarlu Haraldsonie, Siggy pod swoją opiekę.

Odcinek 8PREMIERA - 5.09.2021; niedziela; g. 00:00

10.09.2021; piątek; g. 00:00

Sacrifice

Tradycyjna pielgrzymka do Uppsalla, aby podziękować nordyckim bogom, przynosi wiele silnych emocji dla Ragnara, Lagerthy i Athelstana. Ragnar stara się pogodzić ze śmiercią swojego nienarodzonego syna, a Lagertha, wciąż borykająca się z konsekwencjami poronienia, chce dowiedzieć się od bogów, czy w jej przyszłości pojawi się więcej synów. Gdy wikingowie zbierają się, by złożyć ofiary i podziękowania swoim bogom, Athelstan odkrywa, jak silna jest jego chrześcijańska wiara.

Odcinek 9PREMIERA - 11.09.2021; sobota; g. 23:00

17.09.2021; piątek; g. 21:00

All Change

W finale 1. sezonu „Wikingów” - na polecenie króla Horika, Ragnar zbiera drużynę na wyprawę do Gotlandii (współczesna Szwecja), aby rozwiązać spór o ziemię z tamtejszym władcą, jarlem Borgiem.  Sława Ragnara wyprzedza go i Borg jest zaintrygowany - czy znalazł nowego sprzymierzeńca, czy też przybysz jest tylko marionetką króla? Tymczasem w Kattegat wybucha zaraza. Choroba zabija wielu mieszkańców - w tym córkę Lagerthy, Gydę, i córkę Siggy, Thyri. Ludzie oczekują od Lagerthy, że uspokoi gniew bogów. Natomiast nieświadomy tragedii, jaka rozgrywa się w jego rodzinnych stronach, Ragnar kontynuuje podróż i spotyka księżniczkę Aslaug. Zostaje przez nią uwiedziony i wkrótce potem dowiaduje się, że ona spodziewa się jego dziecka. 

 

Czytany 374 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 19 sierpień 2021 15:28

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama