cinema.pl Artykuły

czwartek, 19 sierpień 2021 14:56

Nowy serial dokumentalny HBO autorstwa Spike’a Lee

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Czteroodcinkowa produkcja dokumentalna HBO pt. Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ jest zapisem prywatnej podróży Spike’a Lee przez dwie dekady przełomowych wydarzeń, które miały miejsce w życiu nowojorczyków oraz hołdem złożonym miastu, jego mieszkańcom i ich hartowi ducha. Dokument będzie miał swoją premierę 23 sierpnia w HBO GO.  

 

Liczący cztery odcinki esej dokumentalny Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ , którego producentem i reżyserem jest Spike Lee (dokumenty HBO Cztery małe dziewczynki, Kiedy puściły wały: Requiem w 4 aktach) przedstawia wyjątkowy portret Nowego Jorku XXI wieku. Usłyszymy w nim historie, wspomnienia i przemyślenia osób, które były świadkami najbardziej pamiętnych wydarzeń w dziejach miasta. 

Podczas pracy nad serialem dokumentalnym Spike Lee przeprowadził ponad 200 wywiadów, w których mieszkańcy miasta z bardzo różnych środowisk, m.in. ratownicy, politycy i dziennikarze, członkowie rodziny i znajomi reżysera, dzielą się przed kamerą swoimi wspomnieniami, które zestawiono z nieszablonową grafiką i materiałami archiwalnymi. Kojarzony z Nowym Jorkiem reżyser przedstawia barwny portret miasta, w którym w ciągu ostatnich 20 lat doszło do wielu przełomowych wydarzeń. Na początku Spike Lee przedstawia sceny nakręcone niedawno, podczas trwającej globalnej pandemii i protestów Black Lives Matters, a potem cofa się w czasie, by przypomnieć nam tragiczny w skutkach atak z 11 września. Skłaniający do refleksji serial jest zrealizowaną z rozmachem i wyczuciem kroniką życia, straty i przetrwania w miejscu, które Lee sam nazywa „najwspanialszym miastem na stworzonej przez Boga na Ziemi”. Serial przedstawia niezwykłą atmosferę i rytm życia w Nowym Jorku, podkreśla jego odporność na przeciwności losu i zdolność, aby podnosić się, odbudowywać i trwać nawet w najczarniejszych momentach w historii.

Lee, który mieszka od wielu lat na Brooklynie - dzielnicy, która bardzo boleśnie odczuła skutki spowodowanego przez pandemię COVID-19 kryzysu, rozpoczyna swój czteroodcinkowy serial, prezentując kronikę życia w czasach zagrożenia. Reżyser rozmawia z lekarzami, pracownikami służby zdrowia, ratownikami, bliskimi ofiar, by wysłuchać ich pełnych emocji, bolesnych wspomnień. Produkcja nie jest suchym zapisem tragicznego żniwa szerzącej się na całym świecie choroby i związanej z tym traumy, bo Lee przedstawia także krzepiące historie o ludzkiej solidarności, pokazując, jak mieszkańcy Nowego Jorku połączyli siły, by wspierać lekarzy i pielęgniarki na pierwszej linii frontu.

W dokumencie HBO Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ zobaczymy także materiały, które są zapisem protestów zorganizowanych w Nowym Jorku jako wyraz poparcia dla ruchu Black Lives Matter oraz późniejszych zamieszek. Reżyser rozmawia z działaczami, fotoreporterami i dziennikarzami, którzy byli naocznymi świadkami brutalnego tłumienia wystąpień przez policję. Członkowie działającego na rzecz pokojowych protestów kolektywu Warriors in the Garden opowiadają przed kamerą o prowadzonych przez nich inicjatywach. Twórca serialu podsumowuje także rok, który przyniósł nam wiele przełomowych zmian w polityce i przenosi się z kamerą do Waszyngtonu, aby porozmawiać na miejscu z reprezentantami miasta Nowy Jork oraz naocznymi świadkami szturmu na Kapitol, który miał miejsce 6 stycznia br. Po przeanalizowaniu kontekstu ataku na amerykańską demokrację, Lee kieruje kamerę na pamiętne wydarzenia z 11 września 2001 roku i przedstawia niezwykle sugestywny obraz tego dnia, na który składają się wspomnienia nowojorczyków oraz ratowników. Osób, które jako pierwsze przybyły wtedy na miejsce tragedii. Dzień ataku i jego skutki zostały pokazane z różnych punktów widzenia. Opowiadają nam o nich zaproszeni przed kamerę ludzie, którzy przeżyli ten zamach terrorystyczny, członkowie ich rodzin, strażacy, przywódcy polityczni i pracownicy służb, które brały udział w akcjach ratowniczych, a także kapitanowie promów i łodzi strażackich, którzy wzięli udział w nienagłaśnianej nigdy operacji – ich jednostki ewakuowały w bezpieczne miejsce drogą morską pół miliona ludzi z południowego Manhattanu.  

W serialu dokumentalnym HBO Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ usłyszymy głosy i opinie osób, które odzwierciedlają niezwykłą różnorodność miasta. Zobaczymy wywiady z Jonem Stewartem, Rosie Perez, Jeffrey’em Wrightem, Johnem Turturro, politykami Chuckiem Schumerem, Billem De Blasio, Alexandrią Ocasio-Cortez, Ronem Kimem, Mondaire Jonesem, Stacey Plaskett, Ritchie’m Torresem, Muriel Bowser; pracownikami służby zdrowia: dr Anthony’m Fauci’m, dr Ianem Lipkinem, dr Fritzem Francoisem, funkcjonariuszami nowojorskiej policji, operatorami sprzętu budowlanego, którzy pracowali w strefie zero, inżynierami i architektami, prezenterami telewizyjnymi i reporterami.

Niezwykła wizja reżyserska i wyczucie stylu Spike’a Lee sprawiają, że Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ jest dokumentem, który prezentuje historyczne wydarzenia, podważając utarte opinie i rzucając na nie nowe światło. Skłaniający do refleksji serial, który niesie w sobie ogromny ładunek emocjonalny, analizuje także długotrwały i niejednoznaczny wpływ tych historycznych wydarzeń, składając jednocześnie hołd miastu Nowy Jork i jego mieszkańcom.

Serial dokumentalny HBO Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½  wyprodukowany został przez spółkę 40 Acres and a Mule. Jego reżyserem i producentem jest Spike Lee. Obowiązki współproducentów pełni Jason Sokoloff. Producentką materiałów archiwalnych jest Judy Aley. Obowiązki producentek wykonawczych ze strony HBO pełnią Nancy Abraham i Lisa Heller, a starszą producentką jest Sara Rodriguez.

Premiera serialu dokumentalnego HBO Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ (NYC EPICENTERS 9/11➔ 2021½) odbędzie się 23 sierpnia w HBO GO. Tego dnia do serwisu dodany zostanie pierwsza część produkcji. Premiery kolejnych odbywać się będą co tydzień, w poniedziałki. Premierowe emisja wszystkich czterech części zaplanowana została w HBO2 na 13 września od godz.21:00.

Trailer (ENG): https://youtu.be/kMgEupbTsus  

Czytany 504 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 19 sierpień 2021 15:00

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama