cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 16 sierpień 2021 11:09

Z ciepłego łoża pod zimną stal miecza. Kontrowersyjny serial o Annie Boleyn w CANAL+

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Inteligentna i ambitna feministka czy przebiegła czarownica? Zdrajczyni czy ofiara spisku? Anna Boleyn – kobieta, dla której król Anglii zerwał z Rzymem i pierwsza brytyjska monarchini skazana na śmierć. Postać wielokrotnie portretowana w filmach i serialach ponownie wraca na ekrany w budzącym ogromne emocje serialu z Jodie Turner-Smith w roli tytułowej. Premiera ANNY BOLEYN już dzisiaj o godz. 21:00 na antenie CANAL+ PREMIUM oraz 9 lipca w serwisie CANAL+ online.

 

Henryk VIII to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych władców Anglii. Jego barwna postać często kojarzona jest ze słabością do płci pięknej, miłością do polowań, kart i gry w kości.

Henryk uważał, że tylko potomek płci męskiej jest w stanie zapewnić przetrwanie dynastii Tudorów i uchronić królestwo przed przejęciem przez obce mocarstwo w drodze ewentualnego zamążpójścia kobiecej sukcesorki. Można bez przesady stwierdzić, że Henryk miał obsesję na tym punkcie. O ironio losu! Choć doczekał się męskiego potomka, to kobieta - córka Henryka ze związku z Anną Boleyn, Elżbieta - została jedną z najpotężniejszych władczyń Anglii, która zapisała się złotymi literami w księgach historii kraju i całego kontynentu.

Henryk miał sześć żon i niezliczoną rzeszę kochanek. Dla miłości był w stanie zrobić dosłownie wszystko. Aby poślubić Annę Boleyn, w obliczu skomplikowanej i przedłużającej się procedury unieważnienia ślubu z Katarzyną Aragońską, zerwał z kościołem katolickim. Odciął Anglię od Rzymu dając początek kościołowi anglikańskiemu, na czele którego stanął władca kraju.

 © Sony Pictures Entertainment. All Rights Reserved.

© Sony Pictures Entertainment. All Rights Reserved.

 

Anna Boleyn na królewskim dworze pojawiła się jako dama pierwszej żony Henryka. Pewna siebie, szczera i ambitna dziewczyna szybko zawróciła w głowie podatnemu na kobiece wdzięki królowi. I zapewne dziś nie byłaby bohaterką tylu filmów i seriali, gdyby jak inne - w tym jej własna siostra – po prostu uległa władcy. Jednak ambicją Anny było zasiąść na tronie, czego dopięła doprowadzając przy tym do religijnej rewolucji. Konsekwentnie opierając się afektom króla Anna skutecznie podsycała w nim pożądanie. Czy była jego wielka miłością? To tylko Henryk wiedział. Grunt, że po siedmiu latach starań o Annę, walce o sformalizowanie związku, król szybko zaczął wyzwalać się spod jej uroku. Po trzech latach małżeństwa, kilku poronieniach i powiciu dziewczynki kariera Anny na dworze zaczęła nieuchronnie zmierzać ku tragicznemu końcowi. Oskarżona o czary, zdradę i cudzołóstwo nawet z własnym bratem, Anna została stracona w maju 1536 roku. Przejawem łaski ze strony byłego już męża (małżeństwo rozwiązano przed egzekucją) była zamiana wyroku ze spalenia na ścięcie mieczem oraz sprowadzenie z Francji mistrza w tym fachu, którego sprawne ręce gwarantowały szybką i pewną śmierć.

Dzieje Anny Boleyn wydają się być gotowym scenariuszem. Pomimo, że Henryk ściął również piątą swoją żonę, to Anna Boleyn uznawana jest za najbarwniejszą i najtragiczniejszą z kobiet Henryka VIII. Nic w tym dziwnego. Miała trudny charakter, była niepokorna, charakteryzowała się ciętym językiem i skłonnością do zabawy. Batalia Henryka o unieważnienie małżeństwa z Katarzyną Aragońską związana była z ogromnymi kosztami i ryzykiem dla królestwa. Odbiła się szerokim echem w Europie, nie przynosząc monarsze popularności. Dwory nie uznawały Anny jako prawowitej małżonki monarchy i władczyni Anglii. Nie była akceptowana nawet we własnym kraju.

Losy tej brytyjskiej monarchii są nieskończoną inspiracją dla twórców filmów i seriali. W rolę Anny Boleyn wcielały się już między innymi Natalie Portman („Kochanice króla”), Natalie Dormer (serial „Dynastia Tudorów”) czy Helena Bonham Carter („Krwawy tyran – Henryk VIII). Co kilka lat wracamy do tej postaci i jej tragicznych losów. Najnowszy trzyodcinkowy miniserial o ostatnich miesiącach życia królowej Anny Boleyn stał się głośny na długo przed jego premierą. Mnóstwo komentarzy wzbudził fakt, że tytułową rolę powierzono czarnoskórej aktorce Jodie Turner-Smith („Bez skrupułów Toma Clancy’ego” seriale „Jett”, „Ostatni okręt”). Ta castingowa decyzja producentów kostiumowego widowiska wywołała zarówno aplauz, jak i głośne wyrazy oburzenia.

Premierowe odcinki ANNY BOLEYN w czwartki, od 8.07 o godz. 21:00 w CANAL+ PREMIUM oraz od 9.07 w serwisie CANAL+ online.

Czytany 270 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 sierpień 2021 11:11

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama