cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 02 sierpień 2021 12:18

W Studiu Munka SFP powstaje debiut fabularny Agnieszki Elbanowskiej

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Trwają zdjęcia do pełnometrażowej fabuły Agnieszki Elbanowskiej „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” . To groteskowa historia dziejąca się w środowisku grup paramilitarnych, obnażająca absurdy naszego wyobrażenia męskości i męstwa. Film powstaje w ramach Programu „60 Minut“ w działającym w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka i w koprodukcji z CANAL+ Polska.

Bohater filmu, Tytus, młody chłopak o wyjątkowo łagodnej naturze odbywa szkolenie w  grupie paramilitarnej. Wspiera go młoda dziewczyna, która wraz nim przechodzi survivalowy kurs w lesie, jednak Natalia, w przeciwieństwie do Tytusa, wyśmienicie odnajduje się w militarnym środowisku. 

Agnieszka Elbanowska to jedna z najbardziej utalentowanych polskich reżyserek młodego pokolenia. Jej krótkometrażowe filmy, jak fabuła „Relax” i dokumenty „Niewiadoma Henryka Fasta“, „Pierwszy Polak na Marsie” czy  „Polonez” znalazły uznanie zarówno u jurorów, jak i u publiczności, przynosząc jej szereg nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, Roma Tre University oraz Szkoły Wajdy. W 2021 uzyskała tytuł doktorski w Szkole Filmowej w Łodzi. Jest członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Autorami scenariusza filmu są Łukasz Czapski (m.in. „Prime Time“) i Agnieszka Elbanowska. -  „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” (łac. Si vis pacem, para bellum), łacińska maksyma, na którą chętnie powołują się organizacje paramilitarne, reprezentuje dość powszechne podejście do obronności. Duża, dobrze wyszkolona i wyposażona armia oraz wspierające ją organizacje paramilitarne powinny być skutecznym straszakiem na potencjalnych agresorów – mówi reżyserka, która przez dłuższy czas dokumentowała życie takich formacji.  - Nie zajmuję się kwestionowaniem tej logiki, ale skupiam się na drzemiącym w niej, podskórnym paradoksie, zgodnie z którym rezultaty określonej filozofii i działań stają się zaprzeczeniem stawianych sobie wcześniej celów. Widmo wojny staje się realne. Hipotetyczna wojna ma faktyczny wpływ na rzeczywistość. W „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny“ przewodnikiem po świecie samozwańczej grupy paramilitarnej, staje się młody, wrażliwy chłopak absolutnie niepredysponowany do szykowania się na ewentualność jakiegokolwiek konfliktu. W nowych, trudnych dla siebie realiach będzie on konsekwentnie i nieświadomie realizował alternatywny model męskości i stopniowo odkrywał swój indywidualny sposób na bohaterstwo.

- „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”  - po dokumencie „Polonez” i krótkiej fabule „Relax” - to już trzeci film zrealizowany przez Agnieszkę Elbanowską w Studiu Munka SFP –– zauważa dyrektor artystyczny Studia Jerzy Kapuściński. – Reżyserka konsekwentnie rozwija swój styl, nieco w duchu kina naszego patrona Andrzeja Munka. To pełne ironii, a jednocześnie dociekliwe, ocierające się o groteskę spojrzenie na współczesną rzeczywistość społeczną.  

Główną rolę w filmie Agnieszki Elbanowskiej gra Michał Sikorski (Tytus), partnerują mu: Kinga Jasik (Natalia), a także: Piotrek Ligienza, Adam Borysowicz, Andrzej Skowron, Mateusz Malecki, Juliusz Chrząstowski, Paweł Dobek, Hanka Klepacka, Czesław Bogdański, Olgierd Blecharz.

Producentami filmu są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński ze Studia Munka SFP. Koproducentem fabuły jest stały partner Studia -  Canal+ Polska. Film powstaje w ramach wspartego przez PISF programu „60 Minut“. Autorem zdjęć jest Adam Palenta („Baby Bump“, „Królewicz Olch“). Za scenografię odpowiada Dorota Sławecka, za kostiumy –   Hanka Podraza. Kierownikiem produkcji jest Tomasz Jaskulski. Zdjęcia do filmu realizowane są w lipcu i sierpniu 2021 na Mazowszu, m.in. koło Karczewa i w Zakroczymiu. Premiera „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny“ przewidziana jest na 2022 rok.

Czytany 731 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 sierpień 2021 12:30

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama