cinema.pl Artykuły

czwartek, 29 lipiec 2021 20:13

Znamy film otwarcia 9. edycji festiwalu MIASTOmovie!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Znamy już film, którym rozpocznie się tegoroczna edycja festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie. 9. odsłonę imprezy, odbywającą się we Wrocławiu między 29 września a 3 października pod hasłem „Przesilenie”, otworzy duńska produkcja „Making a Mountain”: historia powstania w sercu Kopenhagi sztucznego wzgórza, stanowiącego połączenie spalarni śmieci ze stokiem narciarskim. 

 

Organizowane przez Wrocławską Fundację Filmową od 2014 roku MIASTOmovie jest jedynym w Polsce przeglądem kina poświęconego architekturze, urbanistyce i szeroko rozumianej problematyce miejskiej. 9. edycja MIASTOmovie odbędzie się pod hasłem „Przesilenie” – pozwoli spojrzeć na problemy miast, które pandemia uwypukliła i sprawiła, że stanęliśmy (szybciej niż się to wszystkim wydawało), przed koniecznością wdrażania konkretnych rozwiązań. Podczas tegorocznej odsłony festiwalu porozmawiamy o eksperymentalnych osiedlach odpowiadających na wyzwania czasów lockdownu; przyjrzymy się taktykom przeobrażania starzejącej się architektury i tworzenia budynków elastycznych funkcjonalnie; zastanowimy się nad budownictwem z jednej strony wchodzącym w symbiozę z naturą, a z drugiej – wykorzystującym najnowocześniejsze technologie.

Festiwal rozpocznie się 29 września we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty filmem „Making a Mountain”, dokumentem poświęconym CopenHill – jednej z najważniejszych realizacji architektonicznych ostatnich lat, w której istotny był nie tylko efekt, ale i proces, który do niego doprowadził. Film w reżyserii Rikke Selin Fokdal i Kaspara Astrupa Schrödera pokazuje, jak doszło do tego, że w centrum płaskiego miasta, jakim jest Kopenhaga, stanęła w 2017 roku góra wysoka na 85 metrów.

Dzięki temu stolica Danii może cieszyć się największą ścianą wspinaczkową na świecie i całorocznym stokiem narciarskim. Najważniejszy jest jednak fakt, iż słynne CopenHill funkcjonuje jako elektrociepłowania i spalarnia odpadów. Film stara się przybliżyć, jak skomplikowany był sam proces powstawania tej realizacji, za którą stoi Bjarke Ingels Group.

9. edycja festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie odbędzie się między 29 września a 3 października w Kinie Nowe Horyzonty i innych przestrzeniach Wrocławia. W programie – oprócz najciekawszych filmów architektonicznych z całego świata – jak zwykle nie zabraknie spotkań z ekspertami, dyskusji, spacerów czy warsztatów. Organizatorem wydarzenia jest Wrocławska Fundacja Filmowa, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław.

 

 

Do zobaczenia podczas MIASTOmovie 9! 

Czytany 363 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 29 lipiec 2021 20:22

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama