cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 26 lipiec 2021 15:16

Nagrodzony w Berlinie film Christiana Petzolda

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Oryginalny romans, łączący w sobie współczesną historię ze znanym mitem to nowa produkcja wybitnego niemieckiego twórcy Christiana Petzolda. Tytułową rolę brawurowo zagrała Paula Beer ("Franz", "Obrazy bez autora", "Tranzyt"), która została nagrodzona za swoją kreację Srebrnym Niedźwiedziem na ubiegłorocznym Berlinale, a Europejska Akademia Filmowa uznała ją najlepszą europejską aktorką 2020 roku. 

 

Uchodzący za jednego z najciekawszych niemieckich reżyserów Christian Petzold w swoim najnowszym filmie sięga po historię znaną z mitu o nimfie wodnej Ondynie i przenosi ją do współczesnego świata. Film zrealizowany jest z dużą dbałością o każdy inscenizacyjny szczegół, a pełna symboli opowieść o miłości i przeznaczeniu nabiera przez to uniwersalnego wymiaru. Także za sprawą przekonujących ról Pauli Beer i Franza Rogowskiego, z którymi Petzold pracował już przy swoim poprzednim filmie „Tranzyt”.  

Undine Wibeau jest historyczką i pracuje jako przewodniczka w jednym z berlińskich muzeów, przybliżając zagranicznym gościom dzieje tego fascynującego miasta. Sama zajmuje niewielkie mieszkanie na Alexanderplatz, prowadząc z pozoru zupełnie normalne i ułożone życie.     

Z osobą bohaterki związany jest jednak stary nordycki mit o zamieszkujących jeziora i rzeki istotach, które surowo karzą zdradzających je kochanków. Kiedy zatem Johannes zostawia Undine dla innej kobiety, jego los wydaje się przesądzony. Bohaterka jest przekonana, że nie ma wyboru aż do momentu, kiedy zakochuje się w niedawno poznanym Christophie. Niewinne uczucie między nimi rozwija się, ale kiedy mężczyzna zaczyna podejrzewać, że Undine przed czymś ucieka, na tej relacji pojawia się niebezpieczna rysa. Nadchodzi czas konfrontacji.       

W KINACH OD 24 WRZEŚNIA 2021

POLSKI ZWIASTUN

BIOGRAM REŻYSERA

Christian Petzold – urodził się w 1960 roku w Hilden. Niemiecki reżyser i scenarzysta. Studiował germanistykę oraz teatr na Freie Universität w Berlinie, a następnie reżyserię w Niemieckiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (DFFB). Zaczynał jako asystent, terminując u Haruna Farockiego i Hartmuta Bitomsky’ego. Pierwsze samodzielne próby realizował na zlecenie telewizji. Duże uznanie zdobył dzięki kinowemu debiutowi „Decyzja” z 2000 roku, który przyniósł mu m.in. Niemiecką Nagrodę Filmową za najlepszy film. Od nakręconego trzy lata później „Wolfsburga” rozpoczął współpracę z Niną Hoss, która obok Pauli Beer jest najważniejszą aktorką Petzolda. Kolejne filmy niemieckiego reżysera miały swoje premiery na największych europejskich festiwalach: w Wenecji, Berlinie czy San Sebastián, przynosząc mu szereg prestiżowych nagród.    

 

FILMOGRAFIA:

2020 Undine

2015–2018 Polizeiruf 110 (serial TV)

2018 Tranzyt / Transit

2014 Feniks / Phoenix 

2012 Barbara

2011 Dreileben (serial TV) 

2008 Jerichow

2007 Yella

2005 Duchy / Gespenster

2003 Wolfsburg

2001 Martwy człowiek / Toter Mann (film TV)

2000 Decyzja / Die innere Sicherheit

1998 Die Beischlafdiebin (film TV)

1996 Cuba Libre (film TV)

1995 Pilotinnen (film TV)

1992 Das warme Geld (wideo)

1991 Ostwärts (kr.m., dok.)

Czytany 357 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 lipiec 2021 15:35

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama