Wydrukuj tę stronę

cinema.pl Artykuły

wtorek, 20 lipiec 2021 23:18

"Złe baśnie" brzmią jak zgrzyt noża po szkle

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Baśnie Damiano i Fabio d'Innocenzo przypominają mocno baśnie innych braci, Grimm. Daleko im do sielanki i bajkowego klimatu. Brzmią bardziej jak zgrzyt noża po szkle. Pewne jest, że ta ujęta w formułę mrocznej współczesnej baśni opowieść to kino ekstremalnych emocji, angażujące widza do ostatniego nerwu.

 

Film został doceniony na wielu światowych festiwalach. Zdobył m.in. Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz na Festiwalu w Berlinie, był nominowany również za scenariusz do Europejskich Nagród Filmowych.

Akcja toczy się w upalne lato, na rzymskim przedmieściach. Lejący się z nieba żar powoduje, że czas stoi tu niemal w miejscu. Do włoskiego dolce vita jednak stąd daleko, zwłaszcza gdy już przekroczy się próg świata wykreowanego przez braci D’Innocenzo.

Zamieszkujące to miejsce rodziny na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie wyróżniają. Podobnie jak wiele innych, dzielą swoje radości i smutki, a lepsze momenty przeplatają gorszymi. Tyle że tych drugich, połączonych z narastającą frustracją oraz agresją powodowaną sytuacją osobistą, materialną czy klasową, jest zdecydowanie więcej. Domy nie są już schronieniami, stając się niemymi świadkami sadystycznych zachowań ojców oraz bierności matek. Obojętność dorosłych najmocniej uderza w dzieci, które mogą się okazać prawdziwą siłą wywrotową tej złej baśni...

W KINACH OD 10 WRZEŚNIA 2021

 

NAGRODY I FESTIWALE

2020 – Europejskie Nagrody Filmowe – nominacja: najlepszy scenariusz (Damiano i Fabio D’Innocenzo)

2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Srebrny Niedźwiedź za najlepszy Scenariusz

2020 – Nagrody Nastri d’Argento (Srebrne Taśmy) – nagrody: najlepszy film, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia, najlepsze kostiumy, najlepszy producent, nagroda specjalna Premio Graziella Bonacchi dla Barbary Chichiarelli, nominacje: najlepszy reżyser, najlepsza aktorka drugoplanowa (Barbara Chichiarelli)

2020 – Nagrody Globo d’Oro, Włochy - nagrody: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz

2020 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Atenach – konkurs główny

2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Brukseli – konkurs główny, Nagroda Jury

2020 – Festiwal Filmowy w El Gounie, Egipt – nagrody: Silver Star dla najlepszego filmu fabularnego

2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w São Paulo, Brazylia – Konkurs Nowych Reżyserów

2020 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie – konkurs główny

2020 – Golden Ciak Award (nagrody magazynu filmowego Ciak) – nagrody: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepsze kostiumy

BIOGRAM REŻYSERÓW

Damiano i Fabio D’Innocenzo – urodzili się w 1988 roku w Rzymie. Podążając za swoim ojcem, młodość spędzili pomiędzy Lavinio, Nettuno i Anzio. Szybko zainteresowali się fotografią, a później kinem. Ich debiutancki film „Boys Cry” z 2018 roku, pokazywany premierowo w berlińskiej Panoramie, okazał się dużym sukcesem, zdobywając kilka cennych nagród. Co ważniejsze, przedstawił on filmowemu światu młodych, zdolnych włoskich filmowców, czego konsekwencją był udział w prestiżowych warsztatach na Sundance Film Festival pod czujnym okiem samego Paula Thomasa Andersona. Kino nie stanowi ich jedynego zainteresowania i środka ekspresji w dziedzinie sztuki. W 2019 rok wydali swój pierwszy tomik poetycki „My Mother is a Weapon”. „Złe baśnie” okazały się być kolejnym sukcesem i zdobyły m.in. Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz podczas Berlinale.

 

Filmografia:

2020 Złe baśnie / Favolacce

2018 Boys Cry / La terra dell’abbastanza

Czytany 333 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 20 lipiec 2021 23:39

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież