cinema.pl Artykuły

wtorek, 13 lipiec 2021 15:51

Helmut Newton - premiera na MOJEeKINO

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Helmut Newton był jednym z wielkich mistrzów fotografii, a jego nazwisko jest wciąż żywe, wiele lat po jego tragicznej śmierci w 2004 roku.

 

„Jego zdjęcia elektryzują i fascynują, kuszą, prowokują, zawstydzają, onieśmielają, w nagości niosą siłę i charakter, osobowość modelek, kobiet. 12 lutego 2021 r. do polskich kin wchodzi film o jednym z najsłynniejszych fotografów XX w. - "Helmut Newton. Piękno i bestia" intrygująca opowieść o jego życiu i sztuce. (…) Przed obiektywem Helmuta Newtona przewinęły się dziesiątki sław, często wielokrotnie: Sigourney Weaver – m.in. w ściśle przylegającym do ciała futurystycznym kombinezonie, "ukrzyżowana" na ścianie, Elizabeth Taylor – w basenie, cała wśród błękitów i granatów, ale z zieloną papużką, Grace Jones – ubrana jedynie w cień przesuwający się po jej ciele, Charlotte Rampling – naga w pokoju hotelowym, Marianne Faithfull – jedynie w skórzanej kurtce swojego męża-punka, Claudia Schiffer – to jako grzeczna niemiecka Mädchen, kiedy indziej wyrachowana, zimna Frau ze służącą z głową w piekarniku.

Fotografował też bardzo wpływowe osoby, polityków – Jean-Marie Le Pen starał się zablokować publikację swojego portretu, gdy zdał sobie sprawę, że za bardzo przypomina na nim Hitlera ze swoim owczarkiem…”. O filmie arcyciekawie pisała Dagmara Romanowska, dla Onetu.

Newton znany był z pełnych nagości zdjęć kobiet dla takich magazynów jak Vogue, Harper’s Bazaar, Stern czy Playboy, a jego prace wciąż mają mocny wydźwięk. „Piękno i bestia”  bada kontrowersje związane z twórczością Helmuta Newtona. Ci, którzy znają jego twórczość, pamiętają zapewne najpierw rzeźbiarskie akty kobiecych ciał, które wzbudziły tyle kontrowersji i które Susan Sontag nazwała mizoginistycznymi. W dokumencie wymiana zdań z Susan Sontag jest szalenie wciągająca. Dokument o Helmucie Newtonie, nie jest tak prowokacyjny jak jego prace, ale za to jest szalenie zabawnym, skłaniającym do rozmowy studium mistrza sztuki fotografii. Dokument w reżyserii Gero von Boehma nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o artystę i jego twórczość, a dyskusja nie sięga zbyt głęboko. O tym, czy mamy do czynienia z eksploatacją kobiecego ciała, czy też kreowany jest poprzez nie artystyczny wizerunek, zadecydujemy prawdopodobnie sami jako widzowie, w zależności od tego, jak wpłynie to na naszą wrażliwość.

Ponadto film zawiera prywatne materiały samego artysty oraz wywiady z wieloma fascynującymi postaciami - m.in. Anną Wintour, Grace Jones, Marianne Faithfull, Isabellą Rossellini i Charlotte Rampling.

 

Link na WWW: https://mojeekino.pl/vods/vod.1120 

Wydarzenie FB: https://fb.me/e/2FQoWpFma

Czytany 183 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 lipiec 2021 15:56

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama