cinema.pl Artykuły

sobota, 10 lipiec 2021 11:41

Premiera kinowa produkcji TVP „Cudak”

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Od piątku, 9 lipca Telewizja Polska zaprasza do kin w całej Polsce na film „Cudak” w reżyserii Anny Kazejak. Wyprodukowany przez TVP obraz ukazuje złożone relacje Polaków i Żydów w czasie II wojny światowej. „Cudak” jest kolejnym, po „Ciotce Hitlera” filmem w ramach cyklu „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. 

 

Roman Cudakowski, dla przyjaciół Cudak, gra w kapeli na weselach i miejskich zabawach. W czasie okupacji muzykowi nie wiedzie się dobrze. Szansą na zarobek stają się wstępy w lokalu dla Niemców. Ci nie wyobrażają siebie jednak orkiestry bez skrzypka. Wówczas Cudak na koncerty wyprowadza z getta uzdolnionego Szymona Akermana, z którym przed wojną nie żył w zgodzie. W nowej rzeczywistości obydwaj nawzajem siebie potrzebują: Cudak może zarabiać, grając z Akermanem, ten natomiast zyskuje szansę na przeżycie. Pewnego dnia Roman decyduje się na stałe zabrać z getta skrzypka z jego rodziną, by ukrywać ich z narażeniem życia w swoim domu.

Reżyserką filmu „Cudak” jest uznana i nagradzana na festiwalach filmowych Anna Kazejak („Skrzydlate świnie”, „Obietnica”, „Oda do radości”), a autorem scenariusza Marek Kreutz („Stulecie Winnych”, „Wojenne dziewczyny”). W rolach głównych wystąpili Kazik Mazur i Andrzej Kłak, a w pozostałych – Agnieszka Sienkiewicz-Gauer, Diana Zamojska, Krzysztof Król i inni. Producentem filmu jest Telewizja Polska S.A., rok produkcji 2021, czas 82 min.

Czytany 313 razy Ostatnio zmieniany sobota, 10 lipiec 2021 11:46

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama