cinema.pl Artykuły

czwartek, 08 lipiec 2021 23:04

Poruszająca historia o sile przyjaźni, odwadze i znaczeniu pokojowej rewolucji

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Rok 1989. Niemcy podzielone są na dwie części. 12-letnia Fritzi tęskni za przyjaciółką, która przebywa na zachodzie kraju. Nastolatka nie zgadza się z wizją podzielonego świata i pełna wiary w ponowne spotkanie dołącza do pokojowej rewolucji. Przeżywa przy tym mnóstwo przygód, wykazuje się ogromną odwagą oraz zawiera nowe przyjaźnie. Znakomita i pełna wzruszeń filmowa lekcja historii dla całej rodziny. Zapis wydarzeń, które zmieniły świat na zawsze! Animacja w kinach od 2 lipca.

 Wschodnie Niemcy, rok 1989. Przyjaciółka Fritzi – Sophie – wyjeżdża na wakacje za granicę, powierzając jej pod opiekę psa o imieniu Sputnik. Jesienią Sophie nie wraca do szkoły – zostaje w zachodnich Niemczech. Początkowo Fritzi pragnie tylko znów zobaczyć swoją przyjaciółkę i zwrócić jej psa, dlatego – w nadziei na spotkanie – próbuje na własną rękę przekroczyć granicę podzielonego kraju. 

Tymczasem zarówno w społeczeństwie, jak i w jej klasie narastają podziały na lepszych i gorszych. Strach i niepewność nie są jednak w stanie zatrzymać powstającej na oczach dziewczynki opozycji. Tworzą ją obywatele, którzy pragną wolności i oczekują zmian w pogrążającym się w kryzysie kraju. Tak rodzi się pokojowa rewolucja, a dzięki niej również we Fritzi dokonuje się wielka wewnętrzna przemiana. 

Poruszająca i wyjątkowa w formie animacja opowiada o zawirowaniach historii widzianych z dziecięcej perspektywy. Fritzi próbuje zrozumieć skomplikowany świat wokół i dokonujące się na jej oczach zmiany. Sama również nie pozostaje tylko obserwatorką. Mimo strachu zadaje trudne pytania o panujący system polityczny, a – broniąc prawdy – przeciwstawia się uznanym za autorytety przedstawicielom establishmentu.

Twórcom filmu udało się oddać atmosferę przemian 1989 roku w sposób przystępny dla młodej widowni, ale i autentyczny. Co ważne, wiele wątków z filmu pozostaje niezwykle aktualnych. Główna bohaterka jest przykładem osoby, która przechodzi drogę od bycia nieświadomą sytuacji w swoim kraju, po w pełni zaangażowaną dziewczynę z prospołeczną postawą, aktywizującą własnych rodziców do dołączenia do trwających protestów.

„Fritzi – przyjaźń bez granic” to także wyjątkowy filmowy pretekst do poruszenia z młodymi widzami tematu historii najnowszej. Film przybliża historyczne realia krajów całego bloku wschodniego – wszechobecną propagandę, strach przed przeciwstawieniem się władzy oraz działania tajnej policji.

Film zdobył wiele nagród w Niemczech oraz nagrodę dla najlepszej animacji na festiwalu Filem’On w Brukseli. Animacja została też nagrodzona Kwiatem Paproci 7. MFF Kino Dzieci przez JURY ECFA (European Children’s Film Association). W uzasadnieniu czytamy:

Mistrzowska animacja wyróżniająca się unikatowym stylem wizualnym. Oczyma dziewczynki, z którą łatwo jest się nam utożsamić, film ukazuje trudny rozdział w historii, pełen zmian politycznych bez szans na wolność. Mimo trudnego tematu opowieść niesie pozytywne emocje i mocne przesłanie, że przyjaźń może pokonać wszelkie bariery.

Zapraszamy na specjalny, przedpremierowy pokaz filmu „Fritzi – przyjaźń bez granic”, który odbędzie się 30 czerwca o godz. 17:00 w Kinie Muranów. Prosimy o zgłoszenie udziału poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Zachęcamy do przybycia wraz z rodzinami. 

Film w kinach od 2 lipca!

Informacje o filmie: 

„Fritzi – przyjaźń bez granic”

Tytuł oryginalny: „Fritzi – Eine Wendewundergeschichte”

Kategoria wiekowa: 9+

Reżyseria: Matthias Bruhn, Ralf Kukula

Kraj i rok produkcji: Niemcy/Luksemburg/Belgia/Czechy 2019

Czas trwania: 86 min

Wersja językowa: polski dubbing 

Dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 

Film współfinansowany przez: Program Kreatywna Europa

Partner filmu: Goethe-Institut w Warszawie 

Projekt współfinansowany przez German Films

Czytany 320 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 08 lipiec 2021 23:18

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama