cinema.pl Artykuły

wtorek, 06 lipiec 2021 14:06

SINGIEL I KLIP DO DRUGIEGO SEZONU SERIALU KRUK. CZORNY WORON NIE ŚPI

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Singiel autorstwa Bartosza Chajdeckiego, w wykonaniu Południc powstał do drugiego sezonu serialu KRUK. CZORNY WORON NIE ŚPI, którego akcja rozgrywa się na klimatycznie mrocznym, pełnym tajemnicy Podlasiu. Historia komisarza zmagającego się z wewnętrznymi demonami pełna jest emocji – tych związanych z thrillerowym charakterem produkcji, jak i takich, które buduje obecność lokalnej i wyjątkowej kultury. Nie brakuje również malowniczych pejzaży kresów oraz magii Szeptuch i ich przekazywanych od pokoleń wierzeń i rytuałów. Nowy singiel, podobnie jak sam serial, czerpie z tych inspiracji. W warstwie muzycznej opiera się na motywach kołysanki, stworzonej na potrzeby pierwszego sezonu serialu. Utworu, który spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy – wciąż, mimo upływu czasu od jego premiery, jest jednym z najlepiej organicznie oglądających się wideo na kanale Youtube CANAL+.

 

Podlasie to styk wielu kultur. Polskiej, białoruskiej, romskiej, ukraińskiej, tatarskiej czy nawet żydowskiej. Ten pograniczny charakter silne odzwierciedlenie znajduje w sztuce i muzyce ludowej. Od wieków związanej z naturą, czasem mierzonym zmianami pór roku, magią, wierzeniami czy refleksją nad ludzkim życiem. Podlaskie ballady to historia walki ze złem, umoralniające przesłanie i zwrot do przyrody, która od zawsze towarzyszy człowiekowi. Ale przede wszystkim to także przestroga – zła należy się wystrzegać. W kulturze ludowej występuje bowiem głębokie przekonanie o istnieniu świata nadprzyrodzonego, przed którym chronią modlitwy i rytuały, dokonywane także śpiewem.

Singiel czerpie ze wszelkich inspiracji podlaskim folklorem i nawiązuje do pieśni ludowych z tego regionu. Autentyzm i brzmienia podkreślające charakter serialu to elementy wyróżniające tę muzykę. Południce w białoruskiej gwarze śpiewają o odpędzaniu zła, nocnych koszmarów pojawiających się pod postacią kruka. To silny związek utworu z samą fabułą drugiego sezonu produkcji.

 

Sam serialowy Kruk to człowiek skomplikowany, rozdarty pomiędzy widmami trudnej przeszłości a tym co tu i teraz. Po raz kolejny prowadzi trudne śledztwo w niekonwencjonalnym i kontrowersyjnym stylu. Tłem jego zmagań jest pełne mistycyzmu Podlasie, z jego magią, ludowymi obrzędami i szeptuchami pełniącymi rolę znachorek – lekarek okaleczonych dusz. Obraz został zilustrowany poruszającą muzyką, czerpiącą z nut kresowego folkloru – również kompozycji Bartosza Chajdeckiego z wokalem zespołu Południce.

"Niesamowity klimat Podlasia, jego tradycje oraz kultura muzyczna są naturalną pożywką dla wyobraźni i znakomitą, artystyczną inspiracją. Szeptuchy, ludowe śpiewy, przenikanie się wielu kultur oraz życie na ich styku czy wszechobecna tajemnica – nie można być obojętnym wobec takiej wyjątkowości.

Z dużą dozą fascynacji, ale też pewną nieśmiałością, zanurkowałem w klimat tej krainy. Podróż rozpoczęła się od spotkania z Południcami. Muzyka, napędzana energią tak silnych inspiracji, przypłynęła praktycznie sama. Połączenie jedynych w swoim rodzaju głosów Południc sprawiło, że cały ten proces przerodził się w fascynację, ale też wielką radość z obcowania z unikatowością dźwięków, kultury, tradycji regionu, charakterystycznymi zaśpiewami, wyjątkową harmonią i gwarą.

Z przyjemnością wracam do tej przestrzeni, oddechu, wolności, wyjątkowych tradycji, wierzeń i – przede wszystkim – ludzi. Tak otwartych, choć czasem tak odległych. Wspaniale jest znów zawitać na Podlasiu, w jego lasach, nad jeziorami, u Południc i… Szeptuchy. Mam szczerą nadzieję, że nasza wyprawa zapewni słuchaczom i widzom wiele wrażeń. A tajemnica nadal pozostanie tajemnicą" – mówi Bartosz Chajdecki, kompozytor.

 

Premiera singla KRUK. CZORNY WORON NIE ŚPI 25 czerwca 2021.

Premiera drugiego sezonu serialu 9 lipca 2021 w serwisie CANAL+ online na canalplus.com oraz na kanałach CANAL+ dostępnych przez satelitę i sieci kablowe.

Urodzony 1980 roku w Krakowie. Zaczął komponować w wieku 12 lat. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. Pod koniec lat 90. pracował dla Yale School of Drama, New York School of Visual Arts czy Teatru Samuela Becketta w Londynie.

Od 2003 roku komponuje muzykę do polskich seriali i spektakli. Autor muzyki do filmów „Jestem mordercą”, „Chce się żyć”, „Moje córki krowy”, „Najlepszy”, „Bogowie”, „Baczyński” i seriali jak: „KRUK. Szepty słychać po zmroku”, „Żmijowisko”, „Czas honoru”, „Misja Afganistan” czy „Chyłka”. Za soundtrack do „Czasu Honoru” otrzymał nominację do nagrody IFMCA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Muzyki Filmowej) za najlepszą muzykę do serialu telewizyjnego.  

 

Za wsparcie przy realizacji serialu dziękujemy Urzędowi Miasta Białystok.

Czytany 384 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 06 lipiec 2021 14:10

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama